Sulama Sistemleri

Sulama Sistemleri hizmeti alırken nelere dikkat etmeliyiz.


 • Otomatik sulama sistemleri günümüzde farklı alanlarda kullanılan bir sistemdir. Tarlalarda, bahçelerde, seralarda ya da parklarda sıklıkla otomatik sulama sistemleri kullanılıyor. Örneğin evimizin bahçesini sulamakla uğraşmamak için güvenilir bir firmadan otomatik sulama sistemleri hizmeti alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ancak sulama sistemi hizmeti alırken birtakım unsurlara dikkat etmeeniz gerekiyor. Örneğin;

 • Sulama sistemleri hizmeti sunan firmanın donanımlı bir şekilde kurulum ve montaj hizmeti vermesi gerekiyor.

 • Sulama sisteminin yapılacağı alana göre hareket etmesi ve mekana göre plan program yapması firmada olmadı gereken özellikler arasındadır.

 • Firmanın tek bir sulama sistemi üzerinden değil farklı sulama sistemleri arasında da hizmet vetmes gerekir. Çünkü mekanlara göre farklı sulama sistemi kullanılıyor.

 • Sulama sisteminin zamanında ve ayarlanabilir biçimde çalışması gerekir. Bahçelerde ya da diğer alanlarda yer alan bitkiler için bu çok önemlidir.

 • Sulama sisteminde ekstra ışıklandırma ve sensörlerin olması gerekir. Böylece don ve yağışlı havalarda sensörler sayesinde sistem gerekli ihtiyacı karşılar.

 • Sadece ihtiyacı karşılamak önemli değildir aynı zamanda şık olması da önemlidir. Bu nedenle estetiğe dikkat eden firmalarla iş yapmak her zaman için iyidir.

 • Sulama sistemi hizmetinin alınacağı firma sistemin kurulacağı alanın ölçüsünü çok iyi alması gerekir. Aksi taktirde sistem doğru kurulamaz ve en ufak bir hata büyük problemlere yol açar.

 • Sulama sistemine izolasyon kurulması gerekir. Yoksa yağışlı havalarda sulama sistemi hasar görür.

 • Kaliteli bir sulama sistemi bakmak uzun ömürlü olarak ürünü kullanma açısından çok önemlidir. Bu nedenle güvenilir firmaları tercih etmek gerekir.

 • Daha önce firmadan hizmet alan müşterilerin görüşleri çok önemli. Çünkü günümüzde birçok insan müşteri yorumlarına bakarak hizmet alıyor.

 • Firmanın fiyatlarını incelemek gerekiyor. Eğer piyasanın altındaysa veya çok üstündeyse firma müşterilere güven vermez.

 • Firmanın sulama sistemi hizmeti sunabilmesi için garanti kapsamı da vermesi gerekiyor. Çünkü hizmet sonrası herhangi bir sorun olursa firmanın ürününü arkasında durması gerekiyor.

 • Her zaman için güvenilir ve belli bir nama sahip firmaları tercih etmek gerekir. Çünkü marka firmalar çok daha iyi kaliteli hizmet sunuyor.


Sulama Sistemleri

Sulama sistemleri herkesin bildiği üzere çiftçileri tarlaları üzerinde kurulumunu yaptıkları ve ekilen ekinlerin su ihtiyacını gidermek için kullanılan çok kullanışlı bir sistem olarak bilinmektedir. Tarımda yapılmakta olan sulama, ekilimi yapılmış olan bitkinin ihtiyacı olan ve tabiatın vermiş olduğu yağışlar ile ihtiyacını gideremeyen suyun toprak üzerinde ekinin köklerine ihtiyacı olduğu vakitte verilmesi demektir.  Sulama sistemleri içerisinde yapılmakta olan esas işlem tarlanın önüne kadar ulaşmış olan suyu, minimum fire verilerek tarlanın tamamına dağıtımının sağlanmasıdır. Sulama alanı ile ilgili birçok sistem mevcuttur.

Tarımda En Verimli Sulama Sistemi Nedir?

Bir sulama sistemi seçimi yapılırken dikkat edilecek hususlar şöyledir: sistemin kurulacağı toprağın kimyasal ve fiziksel olarak özelliklerine, yetiştirilecek olan bitkinin türüne dikkat edilir. Aynı zamanda tarla düzeninin gereken uygunlukta olup olmadığına, çiftçinin alışık olduğu durumlara, bazı sistemlerin ek olarak maddi ihtiyaç duyulması sebebi ile çiftçinin maddi imkânlarına, sulama suyunun ne kadar olduğuna,  kalitesine, bölgenin hava iklimine ve uygunluğuna bakılması gerekmektedir. 

Türkiye’de Yaygın Tarımsal Sulama Sistemi

Tesviyeli bir arazi bölgesine hemen hemen her türlü sulama sistemleri kurulumu yapılabilmektedir. Ancak tesviyesiz bir arazi bölgesine yağmurlama adı verilen sulama sistemleri kurulabilmektedir. Şiddetli rüzgâr olan bir arazi bölgesine ise yağmurlamadan ziyade daha çok damla sulama veya karuk sulama tercih edilmektedir. Bunlardan bazılarını tarif etmek gerekirse;

Yüzeysel Sulama Çeşitleri

Tarımsal sulamada yüzeysel olarak dört ayrı sistem bulunmaktadır Bunlar; 

Uzun Tava Yöntemi


Genel olarak sıklıkla ekin yapılan ot çeşitlerinin sulanması amaçlı kullanılmaktadır. Tesviyesi yapılmış olan araziler, her bir parsel paralel bir seddeler ile ayrılmaktadırlar. Bu sistem ile tarlanın en başına bırakılan su tarlanın en sonuna kadar ulaşımı sağlanmaktadır.  

Karık Sulama Sistemi


Sulama suyu, eğimi doğru bir şekilde verilmiş olan karıklardan bırakılarak pamuk, mısır ve meyve gibi sebzelerin yetiştirilmesinde kullanılır.

Salma Sulama Sistemi


Sulama suyunun tarlanın başladığı noktadan itibaren bırakılarak suyun kendi yolunu bulması şeklinde uygulanan bir sistemdir. Ancak bu yöntem ile tarlanın her bir bölgesi eşit bir şekilde sulanması mümkün olmamaktadır. Bu sistem birçok çiftçinin maliyetten kaçmak için kullandığı bir uygulamadır. Özellikle kültürel seviyenin düşük olduğu bölgelerde bu işlem yaygınlığını sürdürmektedir.

Adi Tava Sulama Sistemleri


Bir diğer adı da göllendirme olarak bilinen bu sistem genellikle eğim olarak düz bir zemini olan ve ince bünyeye sahip topraklar için kullanılmaktadır. Sık aralıklara sahip olan bitkiler için tercih edilmektedir.


Damla Sulama Sistemleri

Bu sistem tarım arazilerinde genel olarak sulu olarak yetiştirilen bitkiler için uygulanan bir sistemdir. Bu sulama yöntemi toprağın üstüne ya da alt bölgesine kurulumu yapılan küçük bir orifis ile arıtılan suyu bitki köküne dağılımının sağlanması için kurulan bir sistemdir. Bu sistemin faydası suyun düşük bir basınç olarak verilebilmesi sağlamaktadır. Birçok çiftçi tarafından tercih edilen damla sulama sistemlerinin asıl tercih edilme sebebi hem kullanışlı hem de ekonomik olmasıdır.