360 Derece Çekim

360 Derece Çekim hizmeti veren firmalardan teklif almak için 360 Derece Çekim talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

360 Derece Çekim

Birçok marka günümüzde 360 derece çekim tabirini kullanmaya ve bu kapsamda ürünler üretmeye başlamışlardır. Ülkemizde şu anda çok yaygınlaşmamış olsa da 360 derece çekimlerin kısa zaman sonra son derece yaygın hale geleceği aşikârdır. 360 derece video ya da fotoğraflar insanların severek paylaştıkları bir faaliyet olsa da 360 derece video ve fotoğraf çekiminde dikkat edilmesi gerekenler nedir? Bu sorunun cevabı araştırılıp ondan sonra bu hizmeti almaya karar verebilirsiniz. 360 derece çekim teferruatlı bir fotoğraf ve video çekim yöntemidir. Bu kapsamda kullanılacak malzeme ve ekipmanların uygun cinste seçilmesi ve kullanılması gerekir. Yani çekimin kalitesi kullanılan malzemenin zenginliği ile doğru orantılıdır.

360 Derece Kaydettiğinizin Kontrolünü Yapın

Normal bir çekim yaparken sadece kadrajdan gördüğünüz yer sizi bağlar. Yani etrafta olup bitenler sizi ilgilendirmez. Fakat 360 derece çekim yapılırken etrafta neler olup bittiğinden haberdar olmak gerekir. Ailenizle seyahat halinde iken muhteşem bir manzara gördünüz ve bu anı 360 derece çekim ile ölümsüzleştirmek istiyorsunuz. Manzara güzel fakat arka kısımda bulunan nahoş görüntüler çekimin güzelliğini bozacaktır. Öncelikle alanın kontrolü yapılıp 360 derece çekim için uygunluğu analiz edilmelidir.

Kameranın Çalışma Alanı

360 derece ürünlerde yakın mesafedeki cisimler bir miktar bulanık görülebilir. Bunun sebebi bu ürünlerde balıkgözü lensler kullanılıyor olmasıdır. Örneğin bir defile alanının çekimi yapılacaksa, yakın mesafeden insanların olduğundan daha kilolu ve bulanık çekildiği fark edilecektir. Bu sebeple kameranın etrafında birkaç metrelik çalışma alanı bulunması sağlanmalıdır. Manzaranın kameranın çalışma alanını tehdit eder nitelikte olması çekimden istediğiniz verimi alamamanıza sebep olacaktır. Bu hataya düşmemek için çekim yapılacak bölgenin daha önceden gidip incelenmesinde fayda vardır. 360 derece çekim için uygun olmayan bir bölgeye gitmek zaman kaybının yanında maddi bir götürüyü de beraberinde getirecektir.

İzleyenin Yerine Kamerayı Koymak

360 derece videoları sonradan izleyecek olan kişilerin, VR gözlük ile izlemek isteyeceklerini düşündüğünüzde, insanlar kafasını çevirerek etrafta neler olduğunu, yaptığınız çekimi izleyerek göreceklerdir. Bu maksatla izleyicin yerine konulmuş gibi kameranın yerleştirilmesi çok önemlidir. Bir partide, 360 derece çekim yapacaksanız kamerayı duvar dibine koyamazsanız ya da koyduramazsınız. O zaman 360 derece videonun bir esprisi kalmaz.

Tripod ve Monopod Kullanımı

360 derece çekimlerde kameranın tripod ya da monopod kullanılarak sabitlenmesi çok önemlidir. Kamerayı sabitlemezseniz çekim açılarınızda kolunuz bacağınız bir şekilde görünecek ve çekiminiz saçma bir hal alacaktır. Hareketli bir görüntü çekmek için de yine monopod ya da selfie çubuğu benzeri aksesuarlar kullanmanızda fayda vardır. 360 derece çekim hizmeti alacağınız zaman yukarıda verilen bilgilere hâkim olarak tercihinizi yapmanız uygun olacaktır. Bu bilgiler sizin hem olaya hâkimiyetinizi artıracak hem de doğru firmayı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Nelere dikkat etmeliyiz

 • 360 derece çekim nasıl yapılır sorusunun insanların aklına takılması gayet normaldir. Teknolojinin gelişmesi her alana bir şekilde yansımıştır. 360 derece çekim özellikleri gereği teknolojinin son nimetlerini kullanır. İnsanlar bir çekim sırasında bu yeniliği kullanmayı tercih edebilirler. 360 derece çekim fiyatları gibi konuları ise doğrudan birinci ağızdan öğrenmenizde fayda vardır.

 • 360 derece çekim teknolojisinden hem fotoğraf çekimlerinizde hem de video çekimlerinizde faydalanabilirsiniz.

 • Sanal gerçeklik yaratmak için etkili bir çekim yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitli çekimlerde bu hizmetten yararlanmayı düşünebilirsiniz.

 • 360 derece çekim hizmeti alacağınız zaman mekân konusunu önceden belirtmelisiniz. Örneğin kapalı bir mekânda ya da doğada bu çekimin yapılmasını istiyor olabilirsiniz.

 • 360 derece fotoğraf çekimi hizmeti almanın amacı tek kadraja daha çok alan sığdırmaktır. Bunu yaparken uzaklaşmanız gerekmeyeceği için görüntü hem son derece canlı çıkar hem de gerçekliğini kaybetmez.

 • 360 derece video çekimlerinde ise sanal gerçeklik yansıtılmaya çalışılır. Bir mekân tanıtımında, ürün çekiminde ya da özel bir gün için bu şekilde çekim yapılmasını talep edebilirsiniz.

 • 360 derece çekim hizmeti alırken, gün ve saat konusunu çekim günü yaklaşmadan önce kararlaştırmalısınız. Çekim günü yaklaştığında ise yeniden arayarak teyit edebilirsiniz. Böylece işinizi garantiye almış olursunuz.

 • 360 derece çekim hizmetini neyin çekimi için istediğiniz de önem taşıyan bir konudur. Çekimlerde kullanılan tekniklerin belirlenmesi için önceden bu konuyu konuşmak daha iyi olacaktır.

 • Fotoğraf ve video çekimlerinde görüntü kalitesi çok önemlidir. Ancak tüm kesiti almak için uzaklaşmak, görüntü kalitesinin bozulmasına ve o karenin canlılığını kaybetmesine sebep olur. İşte 360 derece çekimin amacı canlı bir şekilde, istenilen görüntüyü tüm kadraja sığdırmaktır.

 • 360 derece çekim hizmeti alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de ne istediğiniz konusunda net olmanızdır. Eğer siz net ifadelerle aklınızdakileri ifade ederseniz, tam istediğiniz gibi bir çekim ortaya çıkar.

 • Görüntü kalitesinde netliğe her zaman önem vermelisiniz.