Alçı Ve Kartonpiyer Ustası

Alçı, her türlü mimari de ve sanatta kullanılabilen kireç ya da alçı taşından üretilen ve su ile karıştırıldığında macun kıvamına alan bir yapı malzemesidir. Kuruduğunda sertleşen bu yapı malzemesi alçı taşının ortalama olarak 158 derecede pişirilmesi ile elde edilmektedir. Farklı yerlerde kullanılan alçılar aynı zamanda dekorasyon ürünleri içinde kullanılan ürünlerdir. Alçı zehirli bir ürün olduğundan dolayı ten ile temasından kaçınılmalıdır.

Ev Dekorasyonu İçin Kullanılan Ürünler

Alçı ve kartonpiyer iç duvarlara monte edilebilen ve dekoratif amaçlı kullanılan kalıplara denmektedir. Bu kalıplar alçıdan yapılır. Kapılarda pencerelerde dolapların üzerinde ya da pilastrlarda rahatlıkla kullanılabilir. Kırılgan yapıları nedeniyle monta kısmında dikkatli olunması gerekmektedir. Evlerde de sıklıkla karşımıza çıkan kartonpiyer ürünleri dekoratif kalıplamadan oluşturulan bir korniş türü olarak da adlandırılabilir. Kendisine ait çeşitleri ve desenleri bulunan kartonpiyerler, uzun seneler boyunca kullanılabilecek ürünlerdir.

Kartonpiyer Alçısı Nedir?

Alçı ve kartonpiyer çeşitli süslemeler dekoratif amaçlı yapılan çalışmalar için geliştirilmiş pürüzsüz olarak kullanılan ince taneli alçı türüdür. İnşaat alçısı kullanılabilecek her türlü ortamda rahatlıkla bulundurulabilen kartonpiyer alçısı aynı zamanda süsleme ve kartonpiyer desenlendirme için de kullanılan bir üründür.

Kartonpiyerler dışarıdaki sıvıyı içeriye vermeyen içerideki sıvı ile dışarıya çıkartma ya bir kritik ürünlerde. Aynı zamanda çok sıcak havalarda serin bir ortam sağlayan izolasyon malzemesidir. Güzel görünmesinin altında aynı zamanda ortamın sıcak tutulması ile da işlevini tamamlar. Kartonpiyerleri güçlendirmek için cam yünü adı verilen ürünler ile birleştirmek o kartonpiyerin daha uzun süreler boyunca kullanılabilmesini sağlar.

Kırılan Ya Da Düşen Kartonpiyer Nasıl Onarılır?

Alçı ve kartonpiyer çeşitli nedenlerden dolayı kırılabilir ve oldukları yerden düşebilir. Düştü yere tekrardan yapıştırmak için sağlam bir kartonpiyer malzemesi almak gerekir. Kopan yer tamamen temizlenir, çentik atılır. Bu çentik kartonpiyerin düşmesini engelleyecektir. Genellikle bu işlem İnşaat ustaları tarafından çek için uç kısmı ile birlikte yapılmaktadır. Kırılmış kartonpiyerin tekrardan yapıştırılması için kuvvetli ve kimyasal yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Yoğun olan bu yapıştırıcıların dışında epoksi bazlı yapıştırıcılar da kullanılabilir. Son bir alternatif olarak da çift taraflı bantlar da yine kartonpiyerin tekrardan yerine yapıştırılması için kullanılabilecek uygulamalardan biridir.

Dekoratif Ürünlerdir

Alçı ürünleri genellikle biblolar da ya da dekoratif amaçlı kullanılacak her türlü eşya da kullanılabilir üründür. Aynı zamanda duvarların astarlanması ve pürüzsüz hale getirilmesi için de tercih edilen bir çeşit kaplama aracıdır. Özellikle İnşaat ustaları tarafından sıklıkla kullanılan alçı çeşitleri, deliklerin kapatılması ya da kablolama sistemlerini gizlenmesi gibi çeşitli yerlerde kullanılmaktadır.

Kolay temizlenebilmesi aynı zamanda su bazlı olması nedeniyle tercih edilir. Alçı taşı beyaz renktedir. Fakat farklı nedenlerden dolayı boyanabilir. Aynı zamanda badana yapılacak yerlere astar olarak da kullanılan alçı çeşitleri, kullanılan alana bağlı olarak kolay kuruyan ürünlerdir.