Alçıpan Asma Tavan

Alçıpan Asma Tavan hizmeti veren firmalardan teklif almak için Alçıpan Asma Tavan talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Alçıpan Asma Tavan

Alçıpan asma tavan, modern mimari uygulamalarda dekoratif esaslı malzemelerden yararlanılarak üretilen bir dekor ürünüdür. Bu ürünler mekâna estetik bir görünüm kazandırmak, elektrik tesisatı ve sıhhi tesisatlarının gizlenmesini sağlamak, akustik ses ortamı oluşturmak, döşemeyi yangın etkilerine karşı korumak amacıyla yapılır. Alçıpan asma tavanlar, üç boyutlu (3D) tasarımlarıyla birçok mekânda geniş kullanım imkânı bulan ve son dönemlerde dayanıklı malzemelerden oluşan asma tavan uygulamaları belirgin bir şekilde uygulama sahası genişlemektedir.

 

Alçıpan Asma Tavan Uygulamalarının Faydaları

 • Alçıpan asma tavan, iç mekân tasarımında tavan bölgesine profiller yardımıyla montajları yapılarak, mekâna estetik bir görünüm kazandırılır.
 • Bazı mekânlarda ve alanlarda görüntü kirliliğine sebebiyet veren elektrik tesisatı ve sıhhi tesisatın gizlenmesini sağlayarak dekoratif alanlar oluşturulmasına katkı sağlar.
 • Alçıpan asma tavan malzemeleri ile birlikte gayet hafif bir ağırlığa sahip olmaları nedeniyle kullanıldığı tavan bölgesinde herhangi bir olumsuz etkisi olmamakla birlikte, bina hareketlerine uyumlu davranış sergilerler.
 • Ses, ısı ve yangın yalıtımı açısından yüksek performans gösterebilen alçıpan asma tavan uygulamaları, çok yönlü sistemlerdir.
 • Montajları gayet kolay olmakla birlikte minimum düzeyde aksesuar ile montajı yapıldığından hem nakliye hem de işçilikten tasarruf edilmesini sağlar.
 • Mekâna göre farklı tasarım ve modellerde özellikle de modern dekoratif özellikleri ile ön plana çıkar. Üç boyutlu tasarımlarıyla mekânın özelliğine göre kullanılabilir.

Alçıpan Asma Tavanın Kullanıldığı Alanlar

Alçıpan asma tavan uygulamaları, farklı amaçlar için hizmet veren birçok mekânda kullanılmaktadır. Evlerde; salon, oturma odası, mutfak, antre, koridor, yatak odası, çocuk odası gibi farklı alanlar için uyumlu modelleri uygulanarak ev ortamına gayet şık, estetik, ferah verici bir ortam elde edilmesini sağlar. Bunun dışında insanların yoğunlukta bulunduğu restoranlar, kafeler, lokanta, alışveriş merkezleri, spor salonları, toplantı salonları, kültür merkezleri, işyerleri, plazalar gibi birçok mekânda, mekânın özelliğine göre farklı tasarım ve modellere sahip asma tavanlar uygulanır.

Alçıpan Asma Tavan Çeşitleri

Mekânın kullanım amacına bağlı olarak farklı özelliklere sahip alçıpanlar üretilmiştir. Özellikle yapılarda izolasyon esaslı olmak üzere suya dayanıklı alçıpan, yangına dayanıklı alçıpan, akustik özelliklere sahip alçıpan, su ve yangına dayanıklı alçıpan gibi farklı özellikleri karşılamak üzere üretilmiş çeşitleri mevcuttur. Dekoratif amaçlı kullanılan alçıpan asma tavanlar, aynı zamanda yalıtım açısından da birçok önemli artıları bulunur. Özellikle alçıpan asma tavan uygulamalarında kullanılan kompozit malzemeler özel üretildiğinden birçok işlevi aynı anda yerine getirir.

Alçıpan Asma Tavan Fiyatları

Alçıpan asma tavan fiyatları, belirlenirken birçok faktör esas alınarak değerlendirme yapılır. Fiyatlar; alçıpan asma tavan kalitesi, modeli, tasarımı, teknik özellikleri, kullanıldığı mekânın tavan ölçülerinin ebatları, ilave işçilik gibi faktörler göz önünde bulundurularak belirlenir. Alçıpan asma tavanlar, fiyat bakımından bütçeye uygun farklı model ve tasarımları bulunduğundan ve birçok işlevi yerine getirmesi nedeniyle asma tavan uygulamalarında alçıpan esaslı asma tavanlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Alçıpan nedir? evlerimizde gözükmesini istemediğimiz (odanın köşesindeki gider borusu vb) objelerin gizlenmesi veya odaların bölünmesi maksadıyla alçıdan yapılmış kaplamalardır. Asma tavan ise çoğumuz için lüks sınıfında görebileceğimiz ev ya da işyerlerimize döşettiğimiz tavan yapılarıdır. Söz konusu alçıpan asma tavan hizmeti alırken bir kısım hususları göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

 • Asma tavan yaptıracağınız yerin yüksekliğinin asma tavan için uygun olup olmadığını kontrol edin. Tavan eğer alçaksa asma tavan yapıldıktan sonra oda basık bir hal alacak ve insanı huzursuz edecektir. 

 • Asma tavanın ne gibi bir aydınlatma sisteminin olacağını önceden belirleyin ve sade aydınlatmaları tercih edin. 

 • Asma tavanlar çift katman olarak da monte edilebilmektedir. Eğer yeriniz müsaitse ve ürünün gösterişli olmasını isterseniz çift katman ürünleri de tercih edebilirsiniz. 

 • Asma tavanlar alçıpandan yapılan ürünler olduğu için sağlam malzemeler değillerdir. Eğer üzerine avize ya da aksesuar asma gibi bir düşünceniz varsa asma tavan konusunda farklı bir hizmet alabilirsiniz.

 • Tavana alçıpandan önce monte etme niyetinde olduğunuz avize, salıncak gibi aksesuarlar var ise asma tavan döşenmeden önce bunların kancasını tavana sağlam bir şekilde monte ettirin. 

 •  Asma tavan kaplamaları konusunda yeterli bilgiye sahip olmadan işe başlamayın. 

 • Eğer en üst katta oturuyorsanız asma tavanın üzerine yalıtım malzemesi döşetmeniz gerekecektir.

 • Yapılması gereken işleri sözleşme zeminine dökmeden işi başlatmayın. 

 • Asma tavan kaç günde yapılır sorusunun cevabını firma ile netleştirin. Taahhüt edilen sürede işin bitirilmesini sağlayın. 

 • İş başlamadan önce firmadan asma tavan modelleri katalogunu temin edin ve ihtiyacınızı karşılayacak modeli firmanın yapıp yapamayacağını sorgulayın. 

 • İş yaptıracağınız firmanın iş güvenliği hassasiyetine özellikler dikkat edin. Kaza olabilecek hususlarda çalışanları bizzat kendiniz ikaz edin. 

 • İş öncesinde hangi odalara uygulanacağını ve nasıl bir model uygulamak istediğinizi belirleyin.

 • Eşyalarınız evin içerisinde ise zarar görmeyecek şekilde önlemlerin alınmasına dikkat edin.

 • Boş bir eve uygulanacak ise mutlakla döşemelerin zarar görmeden tavanların yapılmasına dikkat edin.