Alçıpan Asma Tavan

Alçıpan asma tavan, modern mimari uygulamalarda dekoratif esaslı malzemelerden yararlanılarak üretilen bir dekor ürünüdür. Bu ürünler mekâna estetik bir görünüm kazandırmak, elektrik tesisatı ve sıhhi tesisatlarının gizlenmesini sağlamak, akustik ses ortamı oluşturmak, döşemeyi yangın etkilerine karşı korumak amacıyla yapılır. Alçıpan asma tavanlar, üç boyutlu (3D) tasarımlarıyla birçok mekânda geniş kullanım imkânı bulan ve son dönemlerde dayanıklı malzemelerden oluşan asma tavan uygulamaları belirgin bir şekilde uygulama sahası genişlemektedir.

 

Alçıpan Asma Tavan Uygulamalarının Faydaları

  • Alçıpan asma tavan, iç mekân tasarımında tavan bölgesine profiller yardımıyla montajları yapılarak, mekâna estetik bir görünüm kazandırılır.
  • Bazı mekânlarda ve alanlarda görüntü kirliliğine sebebiyet veren elektrik tesisatı ve sıhhi tesisatın gizlenmesini sağlayarak dekoratif alanlar oluşturulmasına katkı sağlar.
  • Alçıpan asma tavan malzemeleri ile birlikte gayet hafif bir ağırlığa sahip olmaları nedeniyle kullanıldığı tavan bölgesinde herhangi bir olumsuz etkisi olmamakla birlikte, bina hareketlerine uyumlu davranış sergilerler.
  • Ses, ısı ve yangın yalıtımı açısından yüksek performans gösterebilen alçıpan asma tavan uygulamaları, çok yönlü sistemlerdir.
  • Montajları gayet kolay olmakla birlikte minimum düzeyde aksesuar ile montajı yapıldığından hem nakliye hem de işçilikten tasarruf edilmesini sağlar.
  • Mekâna göre farklı tasarım ve modellerde özellikle de modern dekoratif özellikleri ile ön plana çıkar. Üç boyutlu tasarımlarıyla mekânın özelliğine göre kullanılabilir.

Alçıpan Asma Tavanın Kullanıldığı Alanlar

Alçıpan asma tavan uygulamaları, farklı amaçlar için hizmet veren birçok mekânda kullanılmaktadır. Evlerde; salon, oturma odası, mutfak, antre, koridor, yatak odası, çocuk odası gibi farklı alanlar için uyumlu modelleri uygulanarak ev ortamına gayet şık, estetik, ferah verici bir ortam elde edilmesini sağlar. Bunun dışında insanların yoğunlukta bulunduğu restoranlar, kafeler, lokanta, alışveriş merkezleri, spor salonları, toplantı salonları, kültür merkezleri, işyerleri, plazalar gibi birçok mekânda, mekânın özelliğine göre farklı tasarım ve modellere sahip asma tavanlar uygulanır.

Alçıpan Asma Tavan Çeşitleri

Mekânın kullanım amacına bağlı olarak farklı özelliklere sahip alçıpanlar üretilmiştir. Özellikle yapılarda izolasyon esaslı olmak üzere suya dayanıklı alçıpan, yangına dayanıklı alçıpan, akustik özelliklere sahip alçıpan, su ve yangına dayanıklı alçıpan gibi farklı özellikleri karşılamak üzere üretilmiş çeşitleri mevcuttur. Dekoratif amaçlı kullanılan alçıpan asma tavanlar, aynı zamanda yalıtım açısından da birçok önemli artıları bulunur. Özellikle alçıpan asma tavan uygulamalarında kullanılan kompozit malzemeler özel üretildiğinden birçok işlevi aynı anda yerine getirir.

Alçıpan Asma Tavan Fiyatları

Alçıpan asma tavan fiyatları, belirlenirken birçok faktör esas alınarak değerlendirme yapılır. Fiyatlar; alçıpan asma tavan kalitesi, modeli, tasarımı, teknik özellikleri, kullanıldığı mekânın tavan ölçülerinin ebatları, ilave işçilik gibi faktörler göz önünde bulundurularak belirlenir. Alçıpan asma tavanlar, fiyat bakımından bütçeye uygun farklı model ve tasarımları bulunduğundan ve birçok işlevi yerine getirmesi nedeniyle asma tavan uygulamalarında alçıpan esaslı asma tavanlar yaygın olarak kullanılmaktadır.