Taş Süsleme

Hepimiz genellikle yaz tatilinde gittiği deniz, göl, nehir kenarlarındaki taşlara ilgisi vardır. Bu taşlar boyut, renk, yapı bakımından farklılık gösterebilir. Bu farklılıkların yanı sıra taş süsleme ile yapılan resimler de ilgimizi çeker. Sadece sahil kenarlarında değil, evlerinizin önünden topladığınız taşları da süsleyip dekor için kullanabilirsiniz. Dekor yaparken evinize, odanıza, bahçenize uygun renklerde boyalar seçip bu boyalarla dilediğiniz resimleri yapabilirsiniz. Günümüzde daha çok ilgi duyulan bu aktivite özellikle boş zamanlarda can sıkıntısına da iyi gelen aktivitelerden biridir. Çocukların, gençlerin ya da yetişkin bireylerin de ilgisini çeken taşlarla evlerinize tablolar, anahtarlıklar, televizyon ünitesi için biblolar yapabilirsiniz. Taşları boyamak kolay gibi görünse de aslında o kadar kolay değildir. İnce el işi gerektiren boyamaları daha özenli yapmak istiyorsanız bu konu üzerine ders alabilirsiniz.

Taş Süsleme Nasıl Yapılır?

Birçok taş çeşidi kullanılarak yapılan taş süsleme oldukça keyifli bir aktivitedir. Kendi imkânlarınızla fazla maliyete girmeden de boyamanızı yapabilir istediğiniz alanda kullanabilirsiniz. Gökyüzüne baktığımızda bulutları hayvanlara, araçlara, bebeklere bile benzetebiliyoruz. Bu süslemeyi yaparken de aklınıza ilk gelen nesneyi ya da araştırıp bulduğunuz konuları resimlendirebilirsiniz. Taşları topladıktan sonra güzel bir şekilde yıkayıp kuruttuktan hemen sonra süsleme yapmaya başlayabilirsiniz. Kullandığınız boyaların renklerini yumuşak tonlarda, pastel tonlarda ya da tam tersi canlı renklerde seçebilirsiniz. İlk olarak yapacağınız süslemeyi bir karakalem yardımıyla çizip onun üzerinden boyayabilirsiniz. Böylelikle işiniz daha kolay olup vaktinizden de fazla gitmeyecektir. Bu aktiviteyi boş zamanlarınızda arkadaşlarınızla, ailenizle ya da çocuklarınızla beraber de yapabilirsiniz. Sizin için beraber yapılan aktiviteler daha keyifli olacaktır. Taşınızı süslerken kalitesinin de iyi olmasını istiyorsanız guaj boya tercih edebilirsiniz. Elinizde farklı boyalar varsa ve bütçeniz uygun değilse onları da değerlendirebilirsiniz. Taşları boyadıktan sonra serin bir ortama ya da güneşin altına koyarak kurumaya bırakabilirsiniz. 

Kokulu Taş Süsleme 

Kokusu birbirinden güzel olan kokulu taşlar, genellikle bebek mevlitlerinde tercih edilir. Annelerin de taş süsleme için kullandığı bu taşlar mavi, pembe, mor gibi renklerde olabilir. Erkek bebekler için mavi rengini görmekteyken kız bebeklerde de çoğunlukla pembe renge rastlarız. Kokuları da gül esanslı, lavanta esanslı ve bunun gibi birçok güzel esans kullanılarak yapılıyor. Genellikle bu tür kokulu taşları süslerken boya kullanılmaz. Daha çok tül, kurdele gibi malzemeler kullanarak süslü bir görünüm elde edilir.

Taşları Nasıl Temin Edebilirsiniz?

Evde kendinizin de yapabileceği hediyelik taşları internet sitelerinden de bulup sipariş verebilirsiniz. Kokulu taşlarınızı kendiniz yapmak istiyorsanız nasıl yapıldığına dair bilgi edinip malzemelerini alarak yapmaya başlayabilirsiniz. Farklı renklerde ve birden fazla olduğu durumlarda arkadaşlarınızdan ya da ailenizden de yardım isteyebilirsiniz. Onların da keyif  alacağı süslemeleri yaparken birbiriniz ile fikir alışverişinde bulunarak farklı ve güzel taşlar ortaya çıkarabilirsiniz.