Taş Süsleme

Taş Süsleme hizmeti veren firmalardan teklif almak için Taş Süsleme talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Taş Süsleme

Hepimiz genellikle yaz tatilinde gittiği deniz, göl, nehir kenarlarındaki taşlara ilgisi vardır. Bu taşlar boyut, renk, yapı bakımından farklılık gösterebilir. Bu farklılıkların yanı sıra taş süsleme ile yapılan resimler de ilgimizi çeker. Sadece sahil kenarlarında değil, evlerinizin önünden topladığınız taşları da süsleyip dekor için kullanabilirsiniz. Dekor yaparken evinize, odanıza, bahçenize uygun renklerde boyalar seçip bu boyalarla dilediğiniz resimleri yapabilirsiniz. Günümüzde daha çok ilgi duyulan bu aktivite özellikle boş zamanlarda can sıkıntısına da iyi gelen aktivitelerden biridir. Çocukların, gençlerin ya da yetişkin bireylerin de ilgisini çeken taşlarla evlerinize tablolar, anahtarlıklar, televizyon ünitesi için biblolar yapabilirsiniz. Taşları boyamak kolay gibi görünse de aslında o kadar kolay değildir. İnce el işi gerektiren boyamaları daha özenli yapmak istiyorsanız bu konu üzerine ders alabilirsiniz.

Taş Süsleme Nasıl Yapılır?

Birçok taş çeşidi kullanılarak yapılan taş süsleme oldukça keyifli bir aktivitedir. Kendi imkânlarınızla fazla maliyete girmeden de boyamanızı yapabilir istediğiniz alanda kullanabilirsiniz. Gökyüzüne baktığımızda bulutları hayvanlara, araçlara, bebeklere bile benzetebiliyoruz. Bu süslemeyi yaparken de aklınıza ilk gelen nesneyi ya da araştırıp bulduğunuz konuları resimlendirebilirsiniz. Taşları topladıktan sonra güzel bir şekilde yıkayıp kuruttuktan hemen sonra süsleme yapmaya başlayabilirsiniz. Kullandığınız boyaların renklerini yumuşak tonlarda, pastel tonlarda ya da tam tersi canlı renklerde seçebilirsiniz. İlk olarak yapacağınız süslemeyi bir karakalem yardımıyla çizip onun üzerinden boyayabilirsiniz. Böylelikle işiniz daha kolay olup vaktinizden de fazla gitmeyecektir. Bu aktiviteyi boş zamanlarınızda arkadaşlarınızla, ailenizle ya da çocuklarınızla beraber de yapabilirsiniz. Sizin için beraber yapılan aktiviteler daha keyifli olacaktır. Taşınızı süslerken kalitesinin de iyi olmasını istiyorsanız guaj boya tercih edebilirsiniz. Elinizde farklı boyalar varsa ve bütçeniz uygun değilse onları da değerlendirebilirsiniz. Taşları boyadıktan sonra serin bir ortama ya da güneşin altına koyarak kurumaya bırakabilirsiniz. 

Kokulu Taş Süsleme 

Kokusu birbirinden güzel olan kokulu taşlar, genellikle bebek mevlitlerinde tercih edilir. Annelerin de taş süsleme için kullandığı bu taşlar mavi, pembe, mor gibi renklerde olabilir. Erkek bebekler için mavi rengini görmekteyken kız bebeklerde de çoğunlukla pembe renge rastlarız. Kokuları da gül esanslı, lavanta esanslı ve bunun gibi birçok güzel esans kullanılarak yapılıyor. Genellikle bu tür kokulu taşları süslerken boya kullanılmaz. Daha çok tül, kurdele gibi malzemeler kullanarak süslü bir görünüm elde edilir.

Taşları Nasıl Temin Edebilirsiniz?

Evde kendinizin de yapabileceği hediyelik taşları internet sitelerinden de bulup sipariş verebilirsiniz. Kokulu taşlarınızı kendiniz yapmak istiyorsanız nasıl yapıldığına dair bilgi edinip malzemelerini alarak yapmaya başlayabilirsiniz. Farklı renklerde ve birden fazla olduğu durumlarda arkadaşlarınızdan ya da ailenizden de yardım isteyebilirsiniz. Onların da keyif  alacağı süslemeleri yaparken birbiriniz ile fikir alışverişinde bulunarak farklı ve güzel taşlar ortaya çıkarabilirsiniz. 

Benzer talepler

Açıklama
bahçe kilit taşı döşeme 100m2
Açıklama
bahçeye parke kilit taş

Nelere dikkat etmeliyiz

  • Taş işçiliği Türk sanatında önemli bir yere sahiptir. Osmanlı döneminden bu yana önemli değişikliklere uğramış olsa da günümüzde hala kalitesi ve işçiliği yüksek olan bir hizmettir. Yapıların iç ve dış dekorasyonunda taş işçiliği sıklıkla görülür. Fakat taş işçiliği hizmeti alırken birtakım unsurlara dikkat etmek gerekir;

  • Taş süsleme hizmeti alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken en önemli nokta firmanın güvenilir olmasıdır. Aksi taktirde dolandırıcılık ve kaliteli hizmet gerçekleşmemesi gibi durumlar ile karşılaşılabilir.

  • Taş süsleme hizmeti alınacağı zaman hazır modellere dikkat etmek gerekir. Eğer firmanın daha önce yaptığı modeller güzelse müşterinin talebine doğru yanıt verebilir demektir.

  • Kapsam altına alınan modellere dikkat etmek gerekir. Kimi firmalar küçük çaplı çalışır ve bu durumda müşterilerine geniş yelpazeli ürün seçeneği sunamazlar.

  • Bu hizmet alınacağı zaman kaliteye önem vermek gerekiyor. Çünkü taş süsleme bir sanat olduğu için estetik ön planda olmalıdır.

  • Eğer sanal üzerinden taş süsleme hizmeti alınacaksa sayfanın paylaştığı fotoğraflar ve kullanıcı yorumların incelenmesi gerekir. Çünkü e ticarette bir firmaya güvenmek için sizden önce hizmet almış müşterilerin fikirleri bu konuda çok önemli.

  • E ticaret üzerinden taş süsleme hizmeti alınacaksa kapıda ödeme sisteminin olması gerekir. Çünkü taş süsleme kişiye özeldir, yanlış gelen ürünü değiştirmek uzun zaman alır ve bu nedenle tedbirli davranmak gerekir.

  • Zamanlama taş süsleme sanatında çok önemlidir. Verilen sipariş vaktinde teslim edilmelidir. Erken verilen siparişlerde taş tam kurmamıştır, geç gelen siparişler ise firmanın işini dikkate almadığını orta koyar. Bu nedenle firma belirlerken önceliği müşteri memnuniyetine veren firmalara vermek gerekir.

  • Taş süsleme hizmeti alınırken firmanın kullandığı maddelere dikkat etmek gerekiyor. Taş boyaları özel boyalardır ancak bazı firmalar ucuza kaçmak için taşa tutmayacak boyaları kullanıyor. Bunu yaparken kullanılan malzeme listesi incelenmeli ve yanlış malzemeden yspılmış ürün getirilirse firma şikayet edilmelidir.

  • İletişimde kopukluk yapan ve iade ürün kabul etmeyen firmalardan ürün satın almamak gerekir. Kişiye özel ürünler kabul edilmez ancak genel ürünlerde iade kabulünün gerçekleşmesi gerekir.