Bahçıvan

Eski Türk filmlerinde çok sık görürdünüz. Az da olsa bahçıvan kelimesinin ne alama geldiğini biliyorsunuz. Bağ, bahçe, sera fidanlık ve benzeri gibi alanlarda toprağı ekime dikime hazırlayan, bitkilerin gelişimi ile ilgilenen, onları büyüten, kişilere bahçıvan olarak isimlendirilir. Bir tür meslek olan bahçıvanlık uzaktan bakıldığı gibi kolay değildir. Bu işle uğraşmak için topraktan ve uğraşacağınız bitkiden anlamanız gerekmektedir. Bahçıvanlar sadece bahçede süs bitkisi yetiştirebildiği gibi aynı zamanda meyve ve sebze de yetiştirip, seracılıkta yapabilir.

Bahçıvanların Görevleri Nelerdir?

Bahçıvanların yapması gereken bazı görevleri bulunmaktadır. Bahçıvan öncelikle ekip dikeceği alanı belli bir plana göre düzenleyip hazır etmelidir. Bahçe planlamasında ağaçların dikmek ve gelişmesini sağlamak, çiçekleri süslemek ve bahçeyi temiz tutmak, toprakları gübrelemek, fidan ve fide dikmek, ağaçların budamak ve bitkileri sulamak, gibi farklı işler yer almaktadır. Ayrıca tüm bu işleri yapmak için kendilerine emanet edilmiş bütün ekipman ve donanımları iyi kullanıp korumakla yükümlüdür. Bahçıvan çalıştığı yeri prensiplerine uymak zorunda ve tüm sorumluluklarına en iyi şekilde zamanında ve planlı olarak yapmak zorundadır. İyi ve yetenekli bir bahçıvan sorumluluğu altına aldığı toprağı daha sağlıklı bereketli ve estetik hale getirebilmek için her türlü çalışmaları yapmak zorundadır. Bitkilerin ve ağaçların ne zaman budanması gerektiğinin bilincinde olması ve bu işi zamanında yapması ve tüm işlerini doğru ekipman ver donanımlar ile yapması gerekir.

Bahçıvan Nasıl Olunur?

Bahçıvan basit meslek gibi görünse de aslında bu iş kolu göründüğü gibi kolay ve basit değildir. Ancak bahçıvan olabilmek için de herhangi bir lisans ya da ön lisans yapmış olmanız da gerekmez. Sadece Milli Eğitime bağlı kurumlardan ya da özel eğitim merkezlerinde bahçıvanlık eğitimi ve sertifikası almış olmanız yeterli olmaktadır. Bitki ve ağaçlar ile ilgili hiçbir bilginiz yoksa bahçıvanlık sertifikası programlarına katılarak bu mesleğin gerekliliklerini öğrenebilirsiniz. Bahçıvanlığı meslek olarak yapmak niyetindeyseniz, ilgili eğitimi programlarına başvuru yaparak ilk adımı atabilirsiniz.

Bahçıvanlık Sertifika Programlarında Hangi Eğitimler Veriliyor

Lise mezunu ortaokul mezunu gibi diplomanız varsa ilgili eğitim kurumlarına katılarak bahçıvanlık kursu alabilirsiniz. Bu kursta sizlere
  • Bitkileri tanıma,
  • Toprağın bakımı nasıl yapılır,
  • Bitkileri besleme ve sulama,
  • Bitkilerin tohumdan üretme
  • Fide ve fiden dikimi
  • Budama
  • Toprağı gübreleme
  • Saksı bitkileri ve saksıda bitki yetiştirme
  • Saksı topraklarını tanıma
  • Vejatatif üretim
Benzeri konularda gerekli eğitimler verilerek deneyimli bir bahçıvan olmanız amaçlanır. Ayrıca eğitimde konuların daha iyi ve net öğrenilebilmesi için kısa ve görsel içerikli çalışmalar yapılmaktadır. Yani bahçıvanlık kursunda yer alan bireyler, bahçıvanların görevlerini uygulamaları olarak yapacaklardır. Bu nedenle yüz yüze eğitim programlarına katılmanız gerekmektedir. Kurs sonunda yapılan sınavdaki başarınızı sertifikayı almanız için son derece önemlidir. Ayrıca kursta bahçıvanlıkta gerekli olacak ekipmanların kullanımı da öğretilmektedir.