Bahçıvan

Bahçıvan hizmeti veren firmalardan teklif almak için Bahçıvan talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Bahçıvan

Eski Türk filmlerinde çok sık görürdünüz. Az da olsa bahçıvan kelimesinin ne alama geldiğini biliyorsunuz. Bağ, bahçe, sera fidanlık ve benzeri gibi alanlarda toprağı ekime dikime hazırlayan, bitkilerin gelişimi ile ilgilenen, onları büyüten, kişilere bahçıvan olarak isimlendirilir. Bir tür meslek olan bahçıvanlık uzaktan bakıldığı gibi kolay değildir. Bu işle uğraşmak için topraktan ve uğraşacağınız bitkiden anlamanız gerekmektedir. Bahçıvanlar sadece bahçede süs bitkisi yetiştirebildiği gibi aynı zamanda meyve ve sebze de yetiştirip, seracılıkta yapabilir.

Bahçıvanların Görevleri Nelerdir?

Bahçıvanların yapması gereken bazı görevleri bulunmaktadır. Bahçıvan öncelikle ekip dikeceği alanı belli bir plana göre düzenleyip hazır etmelidir. Bahçe planlamasında ağaçların dikmek ve gelişmesini sağlamak, çiçekleri süslemek ve bahçeyi temiz tutmak, toprakları gübrelemek, fidan ve fide dikmek, ağaçların budamak ve bitkileri sulamak, gibi farklı işler yer almaktadır. Ayrıca tüm bu işleri yapmak için kendilerine emanet edilmiş bütün ekipman ve donanımları iyi kullanıp korumakla yükümlüdür. Bahçıvan çalıştığı yeri prensiplerine uymak zorunda ve tüm sorumluluklarına en iyi şekilde zamanında ve planlı olarak yapmak zorundadır. İyi ve yetenekli bir bahçıvan sorumluluğu altına aldığı toprağı daha sağlıklı bereketli ve estetik hale getirebilmek için her türlü çalışmaları yapmak zorundadır. Bitkilerin ve ağaçların ne zaman budanması gerektiğinin bilincinde olması ve bu işi zamanında yapması ve tüm işlerini doğru ekipman ver donanımlar ile yapması gerekir.

Bahçıvan Nasıl Olunur?

Bahçıvan basit meslek gibi görünse de aslında bu iş kolu göründüğü gibi kolay ve basit değildir. Ancak bahçıvan olabilmek için de herhangi bir lisans ya da ön lisans yapmış olmanız da gerekmez. Sadece Milli Eğitime bağlı kurumlardan ya da özel eğitim merkezlerinde bahçıvanlık eğitimi ve sertifikası almış olmanız yeterli olmaktadır. Bitki ve ağaçlar ile ilgili hiçbir bilginiz yoksa bahçıvanlık sertifikası programlarına katılarak bu mesleğin gerekliliklerini öğrenebilirsiniz. Bahçıvanlığı meslek olarak yapmak niyetindeyseniz, ilgili eğitimi programlarına başvuru yaparak ilk adımı atabilirsiniz.

Bahçıvanlık Sertifika Programlarında Hangi Eğitimler Veriliyor

Lise mezunu ortaokul mezunu gibi diplomanız varsa ilgili eğitim kurumlarına katılarak bahçıvanlık kursu alabilirsiniz. Bu kursta sizlere
 • Bitkileri tanıma,
 • Toprağın bakımı nasıl yapılır,
 • Bitkileri besleme ve sulama,
 • Bitkilerin tohumdan üretme
 • Fide ve fiden dikimi
 • Budama
 • Toprağı gübreleme
 • Saksı bitkileri ve saksıda bitki yetiştirme
 • Saksı topraklarını tanıma
 • Vejatatif üretim
Benzeri konularda gerekli eğitimler verilerek deneyimli bir bahçıvan olmanız amaçlanır. Ayrıca eğitimde konuların daha iyi ve net öğrenilebilmesi için kısa ve görsel içerikli çalışmalar yapılmaktadır. Yani bahçıvanlık kursunda yer alan bireyler, bahçıvanların görevlerini uygulamaları olarak yapacaklardır. Bu nedenle yüz yüze eğitim programlarına katılmanız gerekmektedir. Kurs sonunda yapılan sınavdaki başarınızı sertifikayı almanız için son derece önemlidir. Ayrıca kursta bahçıvanlıkta gerekli olacak ekipmanların kullanımı da öğretilmektedir.

Benzer talepler

Açıklama
rutin bahçe bakımı. biri 30m2 biri 50m2 olan bahçemizde çim bakımı, ağaç bakımı gibi rutin işler icin bahçıvan arıyoruz. Gereklilige gore haftada bir ya da 10 gunde bir gelinmesi yetecektir
Açıklama
büyükçekmece güzelce tarafında yazlığımda 200 metrekare kadar bahçe çapalanıp çim ekilecek . Malzeme tarafımdan alıncak sadece işçilik gün içinde başlayıp bitecek bir iş aslında yarım günlük bir iş
Açıklama
200 metrekare kadar bahçem var çapa makinesi ile çapalanıp çim ekilecek malzemeler bana ait işçilik ücreti alınacak 1 günde bitecek bir iş
Açıklama
Çim ekimi, sulama. Bahçe bakımı.
Açıklama
sarmaşık budama, 3 meyve ağacı dikme
Açıklama
Bahce
Açıklama
Turgutreis Bahçelievler Mah.'de bulunan sitemizde palmiye ağacı budanması ve çeşitli otların biçilmesi işi
Açıklama
sulama,budama,süpürme
Açıklama
Çim bakım. Ağaç bakım...

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Bahçıvan hizmeti nedir sorusunun yanıtı, bu hizmeti alacak olanların tam bir hizmet alabilmeleri açısından önemlidir. Bahçe işlerini genel olarak bir kişinin sorumluluğuna vermek bahçıvan hizmeti almak olarak tanımlanabilir. Bahçe işleri hem keyifli hem de yorucu işlerdir. Eğer bu işler için yeterli vaktiniz yoksa bahçıvan hizmeti satın almak en mantıklı seçenek olacaktır.

 • Bahçıvan hizmeti alacağınız zaman dikkat edeceğiniz ilk nokta, hizmet alacağınız kişinin bahçe işleri konusundaki bilgi düzeyidir. Bitkilerin dilinden anlamayan ve nasıl bakım yapılması gerektiği konusunda bilgisi olmayan biri, iyi bir bahçıvanlık hizmeti sunamaz.

 • Bahçıvanlık hizmetinde bir diğer önemli nokta ise tecrübedir. Bahçıvanın bitkiler ve toprak ile ilgili işler konusunda tecrübeli olması, daha iyi işler çıkarmasını sağlar.

 • Bahçeden yürütülen işler sevgi ve ilgi gerektirir. Her ne kadar konuşamasalar da bitkiler de canlıdır ve sevgiyi hissederler. Bahçıvanın işini severek yapan biri olması bu açıdan önemlidir.

 • Hizmet sektöründeki her insanın saygılı ve nazik olması gerekir. Hizmet alacağınız bahçıvanda da bu özellikleri mutlaka aramalısınız.

 • Bahçede yürütülen işlerin düzenli ve tertipli olması için titiz bir çalışma gerekir. Bahçıvanın titiz ve disiplinli biri olmasına dikkat etmelisiniz.

 • Bahçıvanlık hizmeti alacağınız zaman çalışma düzeninin nasıl olacağını önceden belirtmelisiniz. Bazı durumlarda bahçıvanın tam gün çalışmasını talep edebilirsiniz. Ya da haftanın belirgi günleri, belirli saatlerde çalışmasını isteyebilirsiniz.

 • Bahçıvanlık hizmeti almadan önce fiyat konusunu netleştirmelisiniz. Hem bahçıvan için hem de sizin için uygun olan bir fiyatta anlaşırsanız, ilerleyen günlerde ücret konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

 • Bahçıvanlık hizmeti alacağınız kişinin ya da firmanın referanslarına göz atmak, alacağınız hizmetin kalitesi konusunda size fikir verebilir.

 • Bahçenizde çalışacak olan bahçıvanın güvenilir biri olması çok önemlidir. Yeri geldiğinde siz evde yokken de bahçenizde çalışması gerekeceğinden güvenilir birine bahçenizi emanet etmeniz gerekir.

 • Bahçe işlerinde size hizmet verecek olan kişinin uyumlu biri olması önemlidir. Bu anlamda bahçıvanın önceki işlerini sorgulayabilirsiniz. 

 • Her bahçede farklı işlerin yapılması gerekebilir. İş detaylarını öncesinde mutlaka paylaşmalı ve hizmet taleplerinizi dile getirmelisiniz.