Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik hizmeti veren firmalardan teklif almak için Bireysel Emeklilik talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik öncesi gelire katkıda bulunarak emeklilik standardını koruyabilecek geliri elde etmeyi amaçlamaktadır. Emeklilik anında sadece sosyal güvenlik kurumundan alınan emekli aylığını kullanarak yaşam standardını korumak imkânsızdır. Bireysel emeklilik sistemi (BES) bu talebi karşılayabilir. Bireysel emeklilik zorunlu sosyal güvenlik sistemine bir alternatif değil, bir destektir. Emeklilik sırasında size daha fazla gelir sağlayarak refahınızı artırmayı amaçlamaktadır.

Bireysel Emekliliğin Faydaları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sisteminin en iyi fırsatlarından biri, devlet katkılarının tasarruflarınıza eklenip birikimli bir artış sağlamasıdır. Kendi tasarruflarınıza ek olarak, % 25 devlet bağışları tasarruflarınızı daha da artırabilir. Örneğin, 100 TLlik bir katılım payı belirlediğinizde, tasarruflarınız 125 TL artacaktır. Bu ödemeye ek olarak, emeklilik yatırım fonları da anapara biriminize eklenir ve bu da tasarruflarınızı daha değerli kılar. Bireysel emeklilik tasarruf hesaplamaları sayesinde katkınızı bulabilir ve gerektiğinde yatırım danışmanlığı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Finansal bilgilerinize güvenmeseniz bile, portföy yöneticinizin tasarruflarınızı nasıl değerlendirdiğini her zaman izleyebilirsiniz. Bireysel emeklilik hesabınıza yapacağınız katkılar sizin adınıza açılacak ve tercih ettiğiniz emeklilik yatırım fonu İş Portföy Yönetiminin profesyonel portföy yöneticisi tarafından değerlendirilecektir. Bireysel emeklilik sistemine katkı payı ödemekte güçlük çekiyorsanız, ödemeyi istediğiniz zaman dondurabilirsiniz. Bireysel emekliliğinizi nasıl iptal edeceğinizi bilmek istiyorsanız, sözleşmeden istediğiniz zaman çekilme hakkına sahipsiniz. Ancak, sistemi emeklilik haklarından önce terk etmek istiyorsanız, yatırım getirinize (sistemdeki zamanınız dikkate alınarak) göre hesaplanan bir gelir vergisi kesintisi ödeyerek çıkacaksınız.

Bireysel Emeklilikten Kimler Faydalanabilir?

18 yaşın üzerindeki herkes bireysel emeklilik sistemine başvurarak tasarruf edebilir. Sabit bir geliriniz olmasa bile, bireysel emeklilik sistemine katılarak geleceğe yönelik tasarruf etmeye başlayabilirsiniz. Farklı ihtiyaçlara en uygun bireysel emeklilik ürününü seçerek bireysel emeklilik yardımı alabilirsiniz. Ailenizi ve kendinizi ücretsiz koruyabilecek çeşitli hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Emekliliğe hak kazanabilmek için, bireysel emeklilik koşulları en az 10 yıl sistemde tutulmalı ve 56 yaşına ulaşılmalıdır.

Otomatik Katılım Nedir?

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun sınırları içinde işverenler tarafından  çalışanlarının dâhil edildiği sistem ise Otomatik Katılım Sistemi (OKS) şeklinde ifade bulur. Otomatik katılımla, bireysel emeklilik sistemine zorunlu olarak katıldıktan sonraki 2 ay içinde bu katılımı iptal edebilirsiniz. Otomatik katılım sisteminde kalır ve tasarruf etmeye devam ederseniz, emeklilik sırasında kazanılan tüm tasarrufları toplu veya aylık olarak toplayabilirsiniz. Otomatik katılım sisteminin amacı, bireysel emeklilik sistemine henüz dâhil edilmemiş kullanıcıların sisteme OKS ile birlikte katılmalarını sağlamak ve gelecekteki tasarruflarıyla daha güvenli ve daha rahat bir yaşam sürmelerine yardımcı olmaktır. BES tasarrufları toplayıp değerlendirmeye ve bireylere belirli bir miktar veya maaş ödemeye dayanır. Bireysel emeklilik hesabına yaptığınız katkılar, seçtiğiniz emeklilik yatırım fonunda değerlendirilecektir. Sistemde 10 yıldır bulunuyorsanız ve 56 yaşındaysanız emekli olma hakkına sahip olacaksınız. Emeklilik haklarını aldıktan sonra emekli aylığınızı toplu olarak veya bir plan çerçevesinde emeklilik hesabına yatırabilir ve ömür boyu maaş sahibi olabilirsiniz.

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Bireysel emeklilik hizmeti; ömrü boyunca çalışan ve iş hayatında aktif olarak bulunan kişilerin kazandıkları para ya da malları daha uzun bir zaman diliminde yatırıma dönüştürmeleridir.  Kişi bunu yaşlandığı ya da çalışmadığı dönemde sosyal güvenlik sisteminden aldığı emeklilik maaşına ek olarak alır, daha iyi bir hayat kalitesi ve standardı sağlamak için yapar. Bireysel emeklilik şartları taşıyan herkes bu hizmetten yararlanabilir.  Son yıllarda herkesin sorduğu bireysel emeklilik nedir konusunda dikkat edilecek hususlar da vardır.

 • Bireysel emeklilik hizmeti almak için uygun zaman ve yaş aralığının kaç olduğu hakkında bir araştırma yapın. Ne kadar erken bu sisteme entegre olursanız sizin için daha kazançlı olacaktır. 

 • Bireysel emeklilik hizmeti için başvurmadan önce başvuru yapacağınız şirketleri çok iyi araştırın. Bu hizmeti profesyonel olarak, yıllardır yapan firmalar ile başlamanız sizin için daha kazançlı olacaktır. 

 • Bireysel emeklilik hizmeti için giriş yapılırken verilen aidat miktarının ne kadar olduğu öğrenilmelidir. Bu hizmete ilk başvuruda belli bir giriş ücreti alınır. Ama farklı emeklilik hizmeti veren bazı şirketlerden almayanları da vardır. Ücret alan her şirkette tutarları farklı miktardadır. 

 • Başvuru sırasında giriş aidatını nasıl ödeyebileceğinizi belirleyin. Bu ödeme şekilleri taksit ya da peşin olabilir. Ya da bazen ertelemeli bile olabilir. Tercih edeceğiniz şirkete göre değişir. 

 • Bireysel emeklilik için düzenli paranızı her ay öderken bazı aylarda daha fazla ödeme yapma yani ara ödeme yapma imkânınızın olup olmadığına bakınız. Böylece varsa böyle bir imkân fon miktarınızı artırmış olursunuz ve sigorta kurumları için yapılan kesinti kısmı azalır. 

 • Bireysel emeklilik hizmeti desteğinde kaç yıl kalacağınız belirleyin. Çünkü ne kadar uzun süre kalırsanız ve daha çok para ödersiniz gider kesintisi de azalır. 

 • Bireysel emeklilik hizmeti almak için başvuracağınız sırada şirketler tarafından size anketler yapılacaktır. Eğer henüz uzun ya da kısa vadede bir hizmet alıp almayacağınıza karar vermemişseniz bu anketlerle de bir fikir oluşturabilirsiniz kafanızda. Ve risk durumunuzun ya da kazancınızın ne olduğunu tam olarak netleştirebilirsiniz. 

 • Fon dağılımınıza mutlaka çok dikkat edin. Çünkü seçeceğiniz fon dağılımı olacak muhtemel bir emeklilikte biriktireceğiniz paranın miktarını belirler. 

 • Fon dağılımınızı seçtikten sonra olabilecek ekonomik sorunlarda fon dağılımınızı değiştirme durumunuzun olup olmayacağı hakkında bilgi alın. 

 • Bireysel emeklilik hizmeti alırken katkı payını ne kadar ödeyeceğinizi belirleyin. 

 •  Bireysel emeklilik hizmeti sistemine başvurduktan sonra takibini nasıl yapacağınız hakkında detaylı bilgi alın. Size verilen şifreyi kaydedin ve günlük, güncel olarak fonlarınızı takip edin.