Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik öncesi gelire katkıda bulunarak emeklilik standardını koruyabilecek geliri elde etmeyi amaçlamaktadır. Emeklilik anında sadece sosyal güvenlik kurumundan alınan emekli aylığını kullanarak yaşam standardını korumak imkânsızdır. Bireysel emeklilik sistemi (BES) bu talebi karşılayabilir. Bireysel emeklilik zorunlu sosyal güvenlik sistemine bir alternatif değil, bir destektir. Emeklilik sırasında size daha fazla gelir sağlayarak refahınızı artırmayı amaçlamaktadır.

Bireysel Emekliliğin Faydaları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sisteminin en iyi fırsatlarından biri, devlet katkılarının tasarruflarınıza eklenip birikimli bir artış sağlamasıdır. Kendi tasarruflarınıza ek olarak, % 25 devlet bağışları tasarruflarınızı daha da artırabilir. Örneğin, 100 TLlik bir katılım payı belirlediğinizde, tasarruflarınız 125 TL artacaktır. Bu ödemeye ek olarak, emeklilik yatırım fonları da anapara biriminize eklenir ve bu da tasarruflarınızı daha değerli kılar. Bireysel emeklilik tasarruf hesaplamaları sayesinde katkınızı bulabilir ve gerektiğinde yatırım danışmanlığı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Finansal bilgilerinize güvenmeseniz bile, portföy yöneticinizin tasarruflarınızı nasıl değerlendirdiğini her zaman izleyebilirsiniz. Bireysel emeklilik hesabınıza yapacağınız katkılar sizin adınıza açılacak ve tercih ettiğiniz emeklilik yatırım fonu İş Portföy Yönetiminin profesyonel portföy yöneticisi tarafından değerlendirilecektir. Bireysel emeklilik sistemine katkı payı ödemekte güçlük çekiyorsanız, ödemeyi istediğiniz zaman dondurabilirsiniz. Bireysel emekliliğinizi nasıl iptal edeceğinizi bilmek istiyorsanız, sözleşmeden istediğiniz zaman çekilme hakkına sahipsiniz. Ancak, sistemi emeklilik haklarından önce terk etmek istiyorsanız, yatırım getirinize (sistemdeki zamanınız dikkate alınarak) göre hesaplanan bir gelir vergisi kesintisi ödeyerek çıkacaksınız.

Bireysel Emeklilikten Kimler Faydalanabilir?

18 yaşın üzerindeki herkes bireysel emeklilik sistemine başvurarak tasarruf edebilir. Sabit bir geliriniz olmasa bile, bireysel emeklilik sistemine katılarak geleceğe yönelik tasarruf etmeye başlayabilirsiniz. Farklı ihtiyaçlara en uygun bireysel emeklilik ürününü seçerek bireysel emeklilik yardımı alabilirsiniz. Ailenizi ve kendinizi ücretsiz koruyabilecek çeşitli hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Emekliliğe hak kazanabilmek için, bireysel emeklilik koşulları en az 10 yıl sistemde tutulmalı ve 56 yaşına ulaşılmalıdır.

Otomatik Katılım Nedir?

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun sınırları içinde işverenler tarafından  çalışanlarının dâhil edildiği sistem ise Otomatik Katılım Sistemi (OKS) şeklinde ifade bulur. Otomatik katılımla, bireysel emeklilik sistemine zorunlu olarak katıldıktan sonraki 2 ay içinde bu katılımı iptal edebilirsiniz. Otomatik katılım sisteminde kalır ve tasarruf etmeye devam ederseniz, emeklilik sırasında kazanılan tüm tasarrufları toplu veya aylık olarak toplayabilirsiniz. Otomatik katılım sisteminin amacı, bireysel emeklilik sistemine henüz dâhil edilmemiş kullanıcıların sisteme OKS ile birlikte katılmalarını sağlamak ve gelecekteki tasarruflarıyla daha güvenli ve daha rahat bir yaşam sürmelerine yardımcı olmaktır. BES tasarrufları toplayıp değerlendirmeye ve bireylere belirli bir miktar veya maaş ödemeye dayanır. Bireysel emeklilik hesabına yaptığınız katkılar, seçtiğiniz emeklilik yatırım fonunda değerlendirilecektir. Sistemde 10 yıldır bulunuyorsanız ve 56 yaşındaysanız emekli olma hakkına sahip olacaksınız. Emeklilik haklarını aldıktan sonra emekli aylığınızı toplu olarak veya bir plan çerçevesinde emeklilik hesabına yatırabilir ve ömür boyu maaş sahibi olabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik alanında sen de iyiysen kayıt ol.
WhatsApp