Catering 

Yemek insanların temel ihtiyaçlarından birisidir. Günümüzde organizasyonların çeşitliliği  ve çokluğu insanların yeni uygulamalar aramaya itmiştir. Kalabalık bir organizasyona yemek yetiştirmek ve bu yemekleri beğendirmek ayrı birer zahmet gerektirir. Bu sebeple sadece bu işi yapıp, organizasyonların ihtiyacı olan kaliteyi ve lezzetli servis ürünlerinin tedarik edilebileceği yemeği sanata dönüştürebilen  firmalar vardır. Catering  “yiyecek  tedarik eden“  anlamındadır. Toplu yemek hizmeti veren firmalar bu isimle  adlandırılırlar. Bu hizmet sektörü başta büyük ölçekli kurum ve kuruluşlar olmak üzere veya ikram ihtiyacı duyulan organizasyonlar için aranılan pratik aynı zamanda da ekonomik bir çözüm yolu olarak anlatılabilir.

 

Catering  Ne İş Yapar?

Yemek hizmetini isteyen organizasyon sahipleri, özel mönü veya uygulamalar isteyebilirler. Her organizasyonun konsepti farklı olabilir.  Catering  firmaları konsept  içeriğine uygun olarak çalışmalar yaparak organizasyonun önemli olan noktasını tamamlamaya yardımcı olurlar. Catering firmaları yemek hizmetini  kişi sayısı adedince hazırlayarak, uygun servis araçları ile organizasyon alanına yönlendirirler. Zamanında teslimat ve organizasyona  uygun yemek sunumu firmaların tercihinde önemlidir. Firmalar, şekerlemelerden yemeklere, düğün pastasından kuru pastalara, her türlü yemek çeşidinin bulunabileceği geniş bir ürün yelpazesine sahiptirler. Protein bakımından zengin sağlıklı gıdalarla hazırlanmış iyi bir konsept yemeği organizasyonların en önemli öğelerindendir. Kalori hesabı, lezzetli yemek ve doyuruculuk, mevsiminde bulunan ürünleri kullanan  firmalar sunumla yemek organizasyonlarını güçlendirirler.

    

Catering Çeşitleri Nelerdir?

 

Mobil catering  hizmeti açık alanlarda, fuar, inşaat alanları veya  ofis  tarzı yerlere önceden ayarlanmış paketler halinde yemek hizmeti verilmesidir. Atıştırmalıklardan salatalara ve sandviçlere kadar her şey bulunabilir. Otel veya restoran catering hizmeti; bu hizmet ihtiyaç duyulması halinde ek personel ve ek servis sağlar. Özel catering hizmetleri; organizasyonun tüm yönleriyle  ele alınması gerektiren durumlarda kullanılan hizmettir. Doğum günü, evlilik yıldönümü, düğün, nişan  gibi organizasyonlarda  tabaktan tatlıya, atıştırmalıktan oturma düzenine kadar  her şeyle  ilgilenilen  bir hizmettir. Masa düzenleri, aydınlatmalar, kumaşlar ve süsler, aşçı ve yedek personel   kısacası organizasyonu tamamlayan her şey  hizmete dâhildir. Endüstriyel catering hizmetleri kapsamında ise bir sözleşme söz konusudur. Yemekler düzenli olarak şirket tarafından alınır. Büyük ve ticari kuruluşların sıklıkla tercihi bu  yöndedir.  Firma, hizmeti ana    yemek, ara yemek, aparatif ve içecek şeklinde   hazırlar.  

 

Bir Catering  Firmasında Aranan Özellikler 

 

Öncelikle temizliğe, düzene dikkat eden, yapılan yemeklerde organikliği ön planda tutan bir firma olması gerekir. İhtiyaç olduğunda gerekli  ve yeterli  personel sağlayabilecek, pasta tasarım alanında uzmanlaşmış görsel olarak da müşterileri doyurabilecek kapasitede  olmaları gerekmektedir. Kullandıkları servis  ürünlerinin de yeterli ve konsept içeriklerine uygun tasarım çeşitlerine sahip olması gerekir. Kendi alanında sürekli kendini geliştiren teknolojik ürünleri sıklıkla kullanıp değişiklikleri takip eden yenilikçi yanları yüksek ve bunu uygulayan   bir ekibe sahip olmaları gerekir.

 
Catering alanında sen de iyiysen kayıt ol.
WhatsApp