Demir - Ferforje

Demir - Ferforje hizmeti veren firmalardan teklif almak için Demir - Ferforje talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Demir- Ferforje

Ferforje demirin dövülmesi ve şekillendirilmesi demektir. Demir yüksek ısı işlemi uygulanarak  dövülme işlemi ile şekil verilir. Ferforje yani dövme demir az karbon içeriğine sahip olan demir alaşımıdır. Demirin dövülüp şekillendirilmesi ile çeşitli dekoratif parçalar ortaya çıkar. Ferforje sanat olarak tanımlanır.  Ferforje demir işçiliği ile yapılır. Fransızcadan gelmektedir. “Fer Forgé” kelimesinden gelir. Günümüzde Ferforje fabrikada makineler ile üretilebilmektedir. Demir- Ferforje güvenlik açısından son derece önemlidir.  Ferforje ile süslü demirler ortaya çıkar. Zarafetli, dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ferforjenin bakımı kolay olup çevre dostudur. Ferforjeler değişik renklerde boyatılabilir.  Kalıcı hale getirilmesi için spreyleme yöntemi kullanılabilir. Ferforje normal demirden daha farklıdır. Ferforjedeki karbon  oranı dökme demire Gore daha çoktur.

Ferforjenin Tarihi

İlk örneklerine 4. yy. rastlanılır. Yaprak ve çiçek motiflerine 12. yy.  da rastlanılır. 14. yy. da ise 3 boyutlu olarak güzellik katılmıştır. 16. yy. da İspanya da Ferforjenin en parlak zamanlarıdır ve bu parlak dönem 17. yy. da ve 18. yy. Da devam eder. Fakat 19. yy. da ise popülerliğini yitirir ve eski bir yöntem haline gelmiştir. Günümüzde ise  yeniden uygulama popüler hale gelir. Kurumlar ve özel yerlerde estetik önemli yer edindiğinden Ferforje tercih edilmektedir. Mimaride dekoratif amaçlı kullanılan ferforje sağlamlığı ve zarafeti ile halen tercih edilmektedir. Ferforjeler metal ham maddelerden üretilir. Demir- Ferforje demir ürünlerine kıyasla daha dayanıklıdır. Bu nedenle tercih oranı yüksektir.

 

Ferforje Nerelerde Ve Hangi Aksesuarlarda Kullanılır

Ferforjenin kullanım alanı olukça çoktur. Bakılan her yerde Demir- Ferforje görmek mümkündür. Dış ve iç mekânlarda kullanılır. Pencere  korkulukları, bahçe korkulukları, balkon korkulukları, kapılar, banklar, sandalyeler gibi dış mekânlarda kullanılır. İç mekân  olarak ofis içi, bina içi veya ev içinde kullanılır. Ahşap veya mermer gibi malzemeler ile uyum sağlamaktadır. Ferforje çerçeveler gibi ferforje aksesuarlar kullanılır. Boyutu fark etmeksizin istenilen ürünlerde ferforje kullanılabilir. Çardaklarda Ferforje kullanılabilir. Ferforje süs eşyalarında kullanılır. Ferforje renk, estetik olarak ve model olarak çeşitli dekoratif modellerde bulunabilir. Ferforje mimari açıdan da ev süslemelerinde de tercih edilir.

Ferforje Onarımı Nasıl Olur?

Bakımı yapılmayan ve pas tutmuş, çürümüş Ferforje ürünler yerinden sökülür. Daha sonra kumlama tekniği ile üründeki pas ve çürükler yok edilir. Ayrıca renk solgunluğu da giderilir. Ferforje ürünlerin bakımına dikkat edilmesiyle daha uzun kullanılabilir. Kaynak makinesi ile tamir yapılabilir. Spiral taşlama gibi makineler ile tamir yapılır. Ferforjede yapılan hasarlar tespiti tamir edilecek seviyede ise tamiri farklı metotlar ile yapılır. Ancak hasar tespiti çok büyük ve tamir edilemeyecek seviye de ise yenisi ile değiştirilir. Paslı Ferforje ürünler zımpara ile temizlenip boyaması yapılabilir. Yapılan boyama işlemi sonucunda Ferforje ürünün rengi açılabilir veya ilk rengine göre hafif farklılıklar gösterilebilir.

   

Benzer talepler

 • Ne Yapılacak?: Yeni Ürün
 • Uygulama Alanı: Bahçe
 • Açıklama
  Garaj kapısı
 • Ne Yapılmasını İstiyorsunuz?: Belirtilmedi.
 • Uygulanacak yer: Pencere
 • Açıklama
  dukkana kepenk gerekli. olculer: genislik:3.28 yukseklik:2.67
 • Ne Yapılmasını İstiyorsunuz?: Yeni Ürün
 • Uygulanacak yer: Bahçe
 • Açıklama
  9.metre gelişlik 14.metre uzunluk ortada direk olmadan demir karkastan cati tarzi yer yapilacak ayrica etrafina cam olacak camlar icin cerceve yapilacak
 • Ne Yapılmasını İstiyorsunuz?: Belirtilmedi.
 • Uygulanacak yer: Pencere
 • Açıklama
  Evimin pencerelerine ferforje takılmasını
 • Ne Yapılmasını İstiyorsunuz?: Yeni Ürün
 • Uygulanacak yer: Belirtilmedi.
 • Açıklama
  Çt kişilik yatak başlığı

  Nelere dikkat etmeliyiz

  • Demir ve ferforje için talep oluştururken kullanım amacınızı ve ne istediğinizi net olarak belirtmeniz size teklif verecek firmalara için hem işçilik hesaplamasında hemde fiyat belirlemede büyük avantaj sağlar..