Epoksi Zemin Kaplama - İşim Düştü

Epoksi Zemin Kaplama

Son dönemlerde oldukça popüler olan bir kaplama yöntemidir. Epoksi zemin kaplama yöntemi istek üzerine yapılabilir ve görsellik ön planda olduğu için son dönemlerde parke yerine belirli alanlarda daha çok tercih edilmeye başlamış bir zemin kaplama şeklidir.

Epoksi Nedir?

Yapı sektöründe oldukça çok kullanılan ve diğer malzemelerle karıştırıldığında yapışma özelliği bulunan bir malzemedir. Epoksinin özellikleri arasında şunlar yer alıyor; estetik bir görünüş sunuyor, parkeler ve diğer zemin kaplamalarına kıyasla toz tutmuyor ve bu sebeple oldukça hijyenik bir malzeme olduğu biliniyor. Anti-statik ve kimyasal içeriği dayanıklılığı sağlıyor.

Neden Tercih Edilir?

Öncelikle oldukça estetik bir görünüşe sahiptir. Zemin tamamen pürüzsüz olacağı için tercih edilme oranı artmaktadır. Taş, fayans veya parke zeminler gibi toz tutmaz ve hijyenik yönden uygun olduğu için daha çok tercih edilir. Uzun süreli kullanımlara oldukça uygundur. Aynı zamanda diğer materyaller gibi değildir kimyasal maddelere karşı dayanıklılık özelliği olduğu için rahat bir kullanım süresi vaat eder.

Epoksi Zemin Özellikleri

Asit, alkali, su vb. maddelere karşı dirençlidir ve zamanla bu özelliğini kaybetmez. Yüzeyi kaymayan bir formda olduğu için güven verir. Kimyasal maddeleri geçirmeyen yapıdadır. İzolasyon özelliği de bulunur. Ayrıca estetik, dayanıklı, hijyeniktir ve geniş bir renk kartelâsına sahiptir. Uzun süre kullanılabilir ve aşındırıcı özellikteki maddelere karşı da dayanıklıdır.

Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları

Öncelikle bilmelisiniz ki bu fiyatlar kullanılacak epoksi türüne, uygulanacak alana ve zeminin ön çalışma durumuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu açıdan fiyatları tamamen sizin istek ve ihtiyaçlarınız belirliyor. Aynı zamanda bulunduğunuz bölgede epoksi kaplama firmalarının bulunup bulunmamasına göre firmalar arası rekabet durumu fiyatları etkilemektedir. 

Epoksi Zemin Kaplama Alanları

Epoksi zemin kaplama yöntemi son derece trend ve gözde bir yöntem olduğu gibi birçok alanda da tercih edilebiliyor. Normal beton yüzeylerde ambar, depo vb. kaba kullanım alanlarında oldukça makul fiyatlarda oldukları için tercih ediliyor. Ayrıca pürüzsüz beton alanlarda ve  yeni bir yüzeyin oluşturulması istenen yerlerde tercih edilebiliyor. Özelliklerine ve kullanım amaçlarına göre ise kullanım yerleri oldukça değişiklik gösterebiliyor.

Epoksi Zemin Kaplaması Yapımı

Yapılacak mekânın son işlerinden biri olarak görülen bir iştir. Uygulanacak yerin durumu, zeminin elverişli olup olmadığı vb. özellikler öncelikle incelenir ve gerek duyulursa düzeltmeler yapılır, uygun malzeme seçimi gerçekleştirilir. Karar verilen epoksi ürünü ve gereken diğer malzemeler hali hazırda bulundurulduktan sonra ise  uygulama süreci 4 aşamada gerçekleşir. Öncelikle döşeme yüzeyi epoksiye hazırlanır, temizlenir ve yabancı maddelerden arındırılır. Yüzey nem analizleri ölçülür ki bu oran %4 ü geçmemelidir. Ardından temizleme işlemine geçilir, endüstriyel elektrik süpürgesiyle toz vb. maddeler yüzeyden alınır. Bu işlemlerin ardını zımparalama takip eder ve zımparalama sonrası oluşan tozlar tekrardan temizleme sürecindeki gibi ortamdan uzaklaştırılır. Kısaca bu işlemlerle yüzey tamamen pürüzsüz hale getirilir. Epoksi boyasıyla astar yapılır ve kuruduktan sonra seçilmiş olan ara kat malzemesi kullanılır. Daha sonra çelik epoksi boyası uygulanır ve tüm bu işlemler bittiğinde isteğe uygun şekiller verilerek epoksi zemin kaplama tamamlanır