Fen Dersi

Fen dersi sayısal dersler arasında yer almaktadır. Her yaştaki öğrencisini kâbusu haline gelen fen dersi, günlük yaşantıda karşımıza çıkacak konuları ele almaktadır. Fen bilgisi dersi sayısal ağırlıklı olduğundan dolayı bu derste başarılı olan öğrencilerin sayısı da çok azdır. Bu dersten başarılı olmak isteyen öğrencilerin her şeyden önce bu dersin ne kadar zor olduğunu ve başaramayacağı konusundaki endişelerinin bir kenara bırakmaları gerekiyor. Öğrencilerin fen dersine karşı yadırgamaları ve ön yargıları bu derste başarılı olmalarının önüne geçektedir. Ön yargılardan kurtulmanın yanı sıra bu derse ilgi biraz daha artmalı derslerin iyi dinlemeli ve öğrendiklerinizi bol bol tekrar yapıp testler çözerek kısa bir sürede fen dersindeki arzu ettiğinizi başarıyı yakalamış olacaksınız.

Fen Dersindeki Konular Nelerdir?

Fen dersi 6. sınıftan itibaren görülmeye başlanır. Biyoloji, kimya, fizik, dallarını konularını ele almaktadır. Canlılar dünyası, güneş, Ay ve dünya, Dünyanın katmanları, kuvvetin ölçümü ve sürtünmesi, ışığın yayılası insan ve çevre ilişkisi, insan vücudundaki sistemler, ses, ısı, madde, kuvvet ve hareket gibi pek çok konuları arasında alan fen dersi 6. Sınıfta biraz daha kolay olsa da 8.i ve lise derecelerinde biraz daha zor olmaktadır.

Fen Dersi için İdeal Çalışma Programı

Fen dersi zor ve sayısal ağırlıklı bir ders olduğundan dolayı bu derste başarılı olmak için biraz daha fazla çaba sarf etmeniz gerekiyor. Bu hususta dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz; Fen dersinde başarıya ulaşmanın temelinde bu dersin sebep-sonuç ilişkisine dayalı olarak çalışılması gerektiği unutulmamalıdır. Fen dersinde ezber yapmanın doğru olmadığını aklınızdan çıkarmanın. Kesinlikle sarmal eğitim sistemi ile ders çalışılmalıdır. Bu da demek oluyor ki fen dersinde öğrendiğini z bir konunun üzerine bir konu inşa etmeli her konuyu de birbiri ile ilişkilendirmeniz gerekiyor. Fen dersi ile ilgili test çözerken sorulara baktığınızda soruların ezber üzerine değil de yorumlama üzerine olduğunu fark edeceksiniz. Bu nedenle fen dersinde zoru çözerken yorumlama kabiliyetinizi e yüksek olması gerekmektedir. Bu dersteki konuları okulda derste deneyler ve uygumalar ile öğrenmek daha faydalı olacaktır.

Fen Dersinin Hayatımızdaki Önemi

Fen dersi bazı öğrenciler tarafından sevilmemektedir. Ancak hayatımızın birçok alanında bize yardımcı olan fen dersi toplumu refah düzeyini de büyük ölçüde artırmaktadır. Fen dersi aslında ülkenin ve toplumun gelişmişlik düzeyini artırmaktadır. Toplumun fen alanında başarılı olması ve kendi üretilmelerini kendileri yapabiliyor olması ülke ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadır. İnsanları canlıları doğayı tanımak ancak fen dersi ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle ilköğretim seciyesinden öğrenilmeye başlayan fe3n konuları büyük bir başarı gerektirmektedir. Kısaca fen dersi için dünyayı tanımak ve anlamak diyebiliriz Fen dersinde öğrendiğiniz konular günlük yaşantınızın herhangi bir yerinde mutlaka karşınıza çıkacaktır.

Fen Dersi alanında sen de iyiysen kayıt ol.
WhatsApp