Havalandırma Sistemi

Havalandırma Sistemi hizmeti veren firmalardan teklif almak için Havalandırma Sistemi talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Havalandırma Sistemi

Çalışılan iş alanları gün içerisinde en az bir kere 1 saatten daha az olmamak şartı ile tamamının havalandırılması gerekmektedir. Ayrıca çalışanların mesai zamanlarında işin çeşidine göre havanın sağlık açısından kötü bir duruma dönüşmemesi için sürekli değiştirilmesi gerekmektedir. Şöyle ki iş zamanında yapılan havalandırma çalışanları etkilemeyecek bir duruma getirilmelidir. Ayrıca kış zamanlarında bile havanın soğumayacak bir şekilde havalandırılması gerekmektedir. Yapılan işlerin ortaya çıkarmış olduğu toz, duman, kötü koku ve buğu gibi durumların dışarı atımlarını sağlamak amaçlı baca ve menfezler yapılmalıdır. Yapılan bu baca ve menfezler iş yerlerinin büyüklüğüne göre hesaplanmalıdır. Yeterli bir havalandırma sistemi yapılarak çalışanların sağlığı büyük oranda sağlanmış olur.

İş makinelerinin iş ortamlarına yaymış olduğu zehirli duman ve tahribat verici gazlar meydana gelmektedir. Bu zehirli atıklar işçilerin sağlığını büyük ölçüde tehdit etmektedir. İş sağlığı ve yönetmelikte yazılı olan maddelere uyularak işçi sağlığını öncelikli olarak tutularak gerekli olan havalandırma sistemleri olmayan iş yerlerine acilen kurulması gerekmektedir. Bu yapılacak olan havalandırma sistemi iş makinelerinden çıkan zararlı atıkları aspiratör sistemi sayesinde emilimi yapılarak dışarı atılımı sağlanacaktır.

 Havalandırma Sistemleri

Havalandırma sistemi birçok iş yerlerinin ve evlerin tercih ettiği bir sistemidir. Bunların birkaçından bahsetmek gerekirse;

 • Lokal Havalandırma Sistemi
 • Ofis, çalışma odası, büro, yaşam odası gibi alanların havalandırılması anlamına gelmektedir. Bunar gibi küçük çalışma alanlarının havalandırılması açısından duvara yada cama monte edilen 220 Volt elektrik ile çalışan basit bir motora sahip olan aspiratörler tercih edilmektedir. Bunun için kanal tesisatına ihtiyaç yoktur. Bu sistem ayrıca kahve ve kafe gibi oturma mekânlarına da kurulumu yapılmaktadır. Kahve ve kafe mekânlarında içilen sigara nargile gibi zehirli dumanları dışarı atılımını sağlamak için özellikle kullanılmaktadır. Bu sayede o ortamda bulunan insanların zehirli gazlardan etkilenmemesi sağlanmış olunur.
 • Merkezi Havalandırma Sistemi
 • Özellikle birçok insanın yoğun olarak bulunduğu alanlar için kurulumu yapılan bir tesisat olarak bilinmektedir. Bu sistemin kurulması için genel olarak hücreli aspiratör yani kanal aspiratörü tercih dilmektedir.
 • Davlumbaz Havalandırma Sistemi
 • Genel olarak restaurantlarda bulunan ocakların üzerine kurulan ve ocakta oluşan gazların hava kanalları aracılığı ile dışarı atılmasını sağlayan bir sistemidir. İnsanların genel olarak havalandırma olarak bildiği bu işlem asıl olarak yanık gazların temizlenmesi işidir. Ayrıca bu sistem evlerin mutfaklarına da kurulumu yapılmaktadır. Gün içerisinde ev hanımlarının yapmış olduğu yemeklerin kokularının ev ortamından dışarı doğru atılımını sağlamak amaçlı kullanılır. Bu sayede evde yapılan yemeklerin kokusu eve sinmesi engellenmiş olur.

Klima Teknolojisi

Havalandırma sisteminin teknolojik bakımından gelişmiş bir sistemi olarak bilinmektedir. Genellikle insanların yaşam sürdükleri alanların havasının yaşanılabilir bir kıvama gelmesini sağlamak için kullanılır. Bu alanlara soğutma sistemi ve hava kanalları kurulumu yapılmaktadır. Kurulan kanallar genel olarak izole edilmişlerdir.

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Havalandırma sistemi güvenli ve temiz bir çalışma ortamı için toz, duman ve buhar gibi kitleri ortamdan uzaklaştırma için kullanılır. Havalandırma sistemleri doğal havalandırmanın yetersiz olduğu ortamlarda kullanılır. Havalandırma sistemleri hizmeti alacağınız zaman birtakım unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Bu unsurları şu şekilde gösterebiliriz;

 • Ortama takılacak havalandırma sisteminin can güvenliği açısından sağlam ve kaliteli olması gerekir.

 • Rastgele bir havalandırma sisteminin değil, ortama uygun olacak şekilde özel olarak tasarlanmış olması gerekir.

 • Havalandırma sisteminin ortamda temiz hava sirkülasyonunu sağlaması için usta kişiler tarafından yapılması gerekir.

 • Havalandırma sistemi kurulduktan sonra ortamda sürekli taze havanın seyir etmesi gerekir. Bu nedenle havalandırma sistemi taktıran kişinin karşılaşacağı en ufak bir problemde firmayla irtibata geçmesi gerekir.

 • Havalandırma sistemi takılırken yangın ve patlama gibi risklerin ortadan kaldırılması gerekir. Dolayısı ile sistem kurulurken buna göre ortam ayarlanması gerekir.

 • Kirleticilerin seyreltilmesi açısından sistem filtrelerinin çok sağlam olması gerekir. Gerekirse işten anlayan kişilerin sistem kurulurken filtreleri gözden geçirmesi gerekir.

 • Havalandırma sistemi çalışırken ortamda pis koku olmaması gerekir. Bunun için tüm kontrollerin gerçekleştirilmesi gerekir. Eğer pis kolu duyulursa kişilerin firmayla irtibata geçmesi gerekir.

 • Havalandırma sistemi en çok imalathane, üretim tesisi ve gıda tesisleri tarafından kullanılır. Kullanım amacına uygun olacak şekilde havalandırma sisteminin kurulması gerekir.

 • İşyerine havalandırma sistemi takılırken profesyonel hizmet almak gerekir. Aksi taktirde ortamda yaşamak mümkün olmaz ve ortamda bulunan kişilerin sağlığı olumsuz etkilenir.

 • Sistemin sağlayacağı havalandırma miktarı ortamın hacmine, büyüklüğüne, ortamda yapılan işe ve temiz hava miktarına göre ayarlanır. Bu nedenle firmaya tüm bilgilerin doğru şekilde verilmesi testlerin doğru şekilde yapılması gerekir.

 • Ortamın durumuna göre havalandırma sistemi ihtiyacının belirlenmesi gerekiyor. Örneğin bir spor salonu ile imalathanenin ihtiyaç duyduğu havalandırma miktarı eşit olamaz. Buna dikkat etmek gerekir.

 • Havalandırma sistemi ihtiyacının doğru şekilde karşılanması için projenin doğru şekilde çizilmesi gerekir. Yapılacak en ufak bir hata sistemin yanlış kurulmasına sebebiyet verir.