Havalandırma Sistemi - İşim Düştü

Havalandırma Sistemi

Çalışılan iş alanları gün içerisinde en az bir kere 1 saatten daha az olmamak şartı ile tamamının havalandırılması gerekmektedir. Ayrıca çalışanların mesai zamanlarında işin çeşidine göre havanın sağlık açısından kötü bir duruma dönüşmemesi için sürekli değiştirilmesi gerekmektedir. Şöyle ki iş zamanında yapılan havalandırma çalışanları etkilemeyecek bir duruma getirilmelidir. Ayrıca kış zamanlarında bile havanın soğumayacak bir şekilde havalandırılması gerekmektedir. Yapılan işlerin ortaya çıkarmış olduğu toz, duman, kötü koku ve buğu gibi durumların dışarı atımlarını sağlamak amaçlı baca ve menfezler yapılmalıdır. Yapılan bu baca ve menfezler iş yerlerinin büyüklüğüne göre hesaplanmalıdır. Yeterli bir havalandırma sistemi yapılarak çalışanların sağlığı büyük oranda sağlanmış olur.

İş makinelerinin iş ortamlarına yaymış olduğu zehirli duman ve tahribat verici gazlar meydana gelmektedir. Bu zehirli atıklar işçilerin sağlığını büyük ölçüde tehdit etmektedir. İş sağlığı ve yönetmelikte yazılı olan maddelere uyularak işçi sağlığını öncelikli olarak tutularak gerekli olan havalandırma sistemleri olmayan iş yerlerine acilen kurulması gerekmektedir. Bu yapılacak olan havalandırma sistemi iş makinelerinden çıkan zararlı atıkları aspiratör sistemi sayesinde emilimi yapılarak dışarı atılımı sağlanacaktır.

 Havalandırma Sistemleri

Havalandırma sistemi birçok iş yerlerinin ve evlerin tercih ettiği bir sistemidir. Bunların birkaçından bahsetmek gerekirse;

  • Lokal Havalandırma Sistemi
  • Ofis, çalışma odası, büro, yaşam odası gibi alanların havalandırılması anlamına gelmektedir. Bunar gibi küçük çalışma alanlarının havalandırılması açısından duvara yada cama monte edilen 220 Volt elektrik ile çalışan basit bir motora sahip olan aspiratörler tercih edilmektedir. Bunun için kanal tesisatına ihtiyaç yoktur. Bu sistem ayrıca kahve ve kafe gibi oturma mekânlarına da kurulumu yapılmaktadır. Kahve ve kafe mekânlarında içilen sigara nargile gibi zehirli dumanları dışarı atılımını sağlamak için özellikle kullanılmaktadır. Bu sayede o ortamda bulunan insanların zehirli gazlardan etkilenmemesi sağlanmış olunur.
  • Merkezi Havalandırma Sistemi
  • Özellikle birçok insanın yoğun olarak bulunduğu alanlar için kurulumu yapılan bir tesisat olarak bilinmektedir. Bu sistemin kurulması için genel olarak hücreli aspiratör yani kanal aspiratörü tercih dilmektedir.
  • Davlumbaz Havalandırma Sistemi
  • Genel olarak restaurantlarda bulunan ocakların üzerine kurulan ve ocakta oluşan gazların hava kanalları aracılığı ile dışarı atılmasını sağlayan bir sistemidir. İnsanların genel olarak havalandırma olarak bildiği bu işlem asıl olarak yanık gazların temizlenmesi işidir. Ayrıca bu sistem evlerin mutfaklarına da kurulumu yapılmaktadır. Gün içerisinde ev hanımlarının yapmış olduğu yemeklerin kokularının ev ortamından dışarı doğru atılımını sağlamak amaçlı kullanılır. Bu sayede evde yapılan yemeklerin kokusu eve sinmesi engellenmiş olur.

Klima Teknolojisi

Havalandırma sisteminin teknolojik bakımından gelişmiş bir sistemi olarak bilinmektedir. Genellikle insanların yaşam sürdükleri alanların havasının yaşanılabilir bir kıvama gelmesini sağlamak için kullanılır. Bu alanlara soğutma sistemi ve hava kanalları kurulumu yapılmaktadır. Kurulan kanallar genel olarak izole edilmişlerdir.