İnşaat - Tadilat

İnşaat - Tadilat hizmeti veren firmalardan teklif almak için İnşaat - Tadilat talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

İnşaat-Tadilat

Türkiyede inşa edilen yeni yapılar ve mevcut yapılarda, farklı sebeplere bağlı olarak inşaat-tadilat işlerinin yapılması gereksinimi ortaya çıkar. Kullanılan yapıların hizmet alanlarının farklı olması, olumsuz hava koşullarının oluşturduğu nem ve rutubet sorunu, su sızıntıları, yapının zamana bağlı olarak mukavemetini kaybetmesi, izolasyon problemleri, yapıda ilave eklentiler ve bölmeler oluşturmak gibi sebepler, inşaat ve tadilat işlerini zorunlu kılmaktadır. Bazen yeni inşa edilen binalarda dahi yapının aktif olarak kullanılması ile birlikte işçilikteki eksiklikler ve sorunlar belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Bu sorunların çözümü için inşaat ve tadilat işlemlerinin yapılması gerekir. İnşaat ve tadilat işleri; profesyonellik gerektiren, teknik bilgi ve yöntemler isteyen, yapılacak işlemlerin alan bazında uygulama tecrübesi gerektiren işlerdir. Bunun için binada yapılacak inşaat işleri ile birlikte dekoratif amaçlı tadilat işlerinde profesyonel firma ve kişiler ile çalışmak en doğru karar olacaktır.

 

İnşaat ve Tadilat İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnşaat-tadilat işlemleri, profesyonellik gerektirdiği için özellikle uygulama sahasına yönelik işlemleri içerdiğinden bu işlemleri yapacak olan kişilerin, yapılacak iş ile ilgili gerekli teknik bilgiye ve tecrübeye sahip olmaları zorunludur. Aksi takdirde bir bütünlük içerisinde yapılması gereken işler işin, ehli olmayan kişiler ile yapılması durumunda farklı noktalardan farklı problemler ortaya çıkacaktır. Bunun için aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilerek inşaat-tadilat işlemlerinin yapılması önem arz eder.

 • İnşaat tadilat işlerini gerçekleştirecek olan kişilerin, işin mahiyetine göre profesyonel olmaları, profesyonel destek alınacak firmanın hem inşaat hem tadilat alanında hizmet vermesine dikkat edilmelidir.
 • Tadilat işleri, dekorasyon amaçlı olduğu için sanatsal bir faaliyet olan dekoratif işlemlerinin maliyet gerektirdiği göz önünde bulundurularak yeterli bir bütçe ayrılmalıdır. Özellikle tadilat işlerinde dekoratif malzemelerin yüksek maliyetli olması, işçilik işlemlerinin profesyonellik gerektirmesi, sanatsal bir bakış açısıyla uygulamanın yapılması, tadilat işlerinin kapsamlı bir faaliyet alanı olduğunun ispatıdır. Bu yüzden tadilat işlerinde uzman firmalardan destek alınmalıdır.
 • İnşaat-tadilat işlemlerine başlamadan önce gerekli projelendirme yapılmalıdır. Tadilat işlemlerinde yapı içerisinde tesisatının bulunduğu bölgeler, duvarlar ciddi anlamda işleme tabi olacağından bu durumun göz önünde bulundurularak gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması gerekir.
İnşaat ve tadilat işlerinde işin mahiyetine göre oluşacak hafriyat, atık malzemeler söz konusu olacaktır. Bu yüzden tadilat yapılacak alanda eşya varsa eşyaların muhafaza edilmesi gerekir. Büyük ölçekli inşaat ve tadilat işlemlerinde gerekli izinlerin alınması gerekir.

 

İnşaat-Tadilat İşlerinde Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Yapıda yapılacak inşaat-tadilat işlemlerinin kapsamlı olması, metrekareyi etkileyecek değişikliklerin yapılması, yapının taşıyıcı elemanlarında değişiklikler yapılması, ilave taşıyıcı elamanların eklenmesi gibi çok kapsamlı işlerde bazı resmi işlemlerinin yapılması zorunlu hale gelir. Örneğin; yığma yapılarda taşıyıcı elmanlar duvarlar olması sebebiyle duvarlarda değişikler yapılması, ya da betonarme bir yapıda taşıyıcı elmanlar olan kolon-kiriş ve döşemelerde yapılacak değişiklikler ancak resmi izinler ile mümkündür. İnşaat-tadilat işlerinin kapsamlı olması halinde aşağıda belirtilen evrak ve belgelerle belediyeden izin alınmalıdır.

 • İnşaat-tadilat talebine yönelik başvuru dilekçesi
 • İmar durumunu gösteren belgeler
 • Mimari tadilat projesi
 • Tapu tescilini gösterir belge
 • Başvuru yapan şirket ya da firmanın vergi numarası
Bu belgelerin tanzim edilmesinden sonra tadilat yapılacak yerin bağlı olduğu belediyeye başvurarak gerekli izinler alınmalıdır.

Benzer talepler

 • Hafriyat Miktarı (m3): 600-1000 m3
 • Hafriyat tipi nedir?: Tadilat Molozu
 • Açıklama
  Komple tadilat ev 175 metre kare cam balkon
 • Hafriyat Miktarı (m3):
 • Hafriyat tipi nedir?: Belirtilmedi.
 • Açıklama
  1) 2. Resimdeki mutfak mobilyaları kırılmadan kaldırılacak ve yukardaki depomuza konacak. Amacımız bu odayı ofis haline çevirmek ve yandaki tuvaletlerden ayırmak.
  2) 102 cm genişliğinde ve 200 cm yüksekliğinde duvar kırılacak (1. resim elektrik düğmelerinin olduğu duvar)
  3) 116 cm genişliğinde ve 250 cm yüksekliğinde ytong ile duvar yapılacak (1. resim boş alan)
  4) 235 cm genişliğinde ve 200 cm yüksekliğinde duvar yapılacak ve bu duvara 1 adet Amerikan Kapı konulacak (2. resim kırmızı perdenin olduğu yer)
  5) Bu işler bittikten sonra resimdeki tadilat yapılmış olan oda alçı tamiratı ve boya, 800 cm genişliğinde ve 250 cm yüksekliğinde duvar aynı renge boyanacak (Oda ve yandaki 800 cm duvarlar aynı renk boya)
 • Hafriyat Miktarı (m3): 50-300 m3
 • Hafriyat tipi nedir?: Tadilat Molozu
 • Açıklama
  Evde wc banyo mutfak komple yenilenecek mutfak dolabı tezgah banyo lavabo dolap kabin iç kapılar pencereler vestiyer parke kartonpiyer anlayacağınız komple bir bakım yapılacak
 • Hafriyat Miktarı (m3): 300-600 m3
 • Hafriyat tipi nedir?: Belirtilmedi.
 • Açıklama
  Mersin gözne de 3katlı na tamam binanın güclendirme tadilat işi

  Nelere dikkat etmeliyiz

  • İnşaat sektörü günümüzde önü alınamaz bir hızla gelişiyor ve inşaatın gelişmesinden kaynaklı da doğal olarak ev tamirat ve tadilat işleri de artıyor. Tadilat yaptıracağınız zaman bir kısım hususları göz önünde bulundurmazsanız ya işiniz istediğiniz gibi olmuyor, içinize sinmiyor ya da aynı işi ikinci kez yaptırmanız gerekiyor. Ev tadilatında sıralama yapmadan inşaata başlamayın. Ev tadilatında pratik bilgiler ile daha sağlıklı tadilat yaptırabilirsiniz.

  • Yapılacak olan tadilat iç dekorasyon özellikli kapsamlı bir proje çizdirmeye önem verin.

  • Seçtiğiniz firmanın güvenilir olduğundan emin olduktan sonra malzeme seçimi konusunda ustaların fikirlerine de önem vermeyi ihmal etmeyin.

  • İnşaat işlerinde özelikle çıkacak kaba pislikler konusunda da ustalar ile anlaşmayı ihmal etmeyin. Bu pisliklerin aşağıya indirilmesi genelde onların işidir.

  • Tadilat yaptıracağınız yerdeki işin niteliğini belirleyin. Yani mutfak dolabını değiştirecekseniz fayansların da değişmesi gerektiğini unutmayın. 

  • Tadilat işini yaptıracağınız işte ucuza kaçmak için kaliteden ödün vermeyin. Kullanılabilecek kaliteli ve en ergonomik malzeme temin etmeye çalışın. Örneğin ucuza yaptırayım derken su tesisatınızda en niteliksiz malzemeyi kullanırsanız evinize su basmasına sebep olabilirsiniz. 

  • Tadilat işlerinin işin ehli insanlara yaptırılması çok önemlidir. Profesyonel kişilerden tadilat hizmeti almak ilerleyen süreçte daha rahat etmenize yardımcı olacak bir durumdur.

  • Tadilat yaptıracağınız yerin sizin yaşam alanınız olduğunu, hayatınızı kolaylaştıran bir yer olduğunu unutmayın. 

  • İşe başlanmadan önce firma ile sözleşme yapın. Sözleşmede havada hiçbir hususu bırakmayın. Ne yaptırmak istiyorsanız anlaşma fiyatıyla birlikte açık açık yazın.

  • Yapılan tadilat işi tehlikeli bir iş ise yani risk grubunda ise, örneğin çatı aktarma işi ise, kiremitler üzerinde dolaşılacaksa; iş güvenliği maddelerini sözleşmeye ekleyin. Olumsuz bir durumda sorumluluk kabul etmeyeceğinizi sözleşme maddelerinde belirtin. Yani kendinizi sağlama alın. 

  • İş yapılırken çalışan ustaların başında bulunun. Yapılan hatalara derhal müdahale edin. İş yaptığınız bu durumdan rahatsızlık duyacaklardır. Fakat işinizin düzgün görülmesini istiyorsanız tavsiyelere uyun. Ne istediğinizi açıkça belli edin.