Jeneratör Tamiri

Elektrik jeneratörleri, bir kesinti durumunda kaliteli güç sağladıklarından emin olmak için düzenli olarak bakımı gerektirir. En iyi bakım süreci, üretici tarafından sağlanan bakım planına uymaktır. Bu programa uymak, jeneratörünüzün en iyi performansını artıracak ve beklenmedik durumlarda kesintisiz güç kaynağı sağlamak için sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Bir jeneratör yakıt olarak benzin, dizel ya da gazyağı ile çalışmaktadır. Aynı anda çalışan çok sayıda yedek parçası bulunmaktadır. Bu nedenle de ne kadar kaliteli olursa olsun zaman içerisinde arızalanma söz konusu olabilir. Jeneratörler pahalı makineler olması nedeniyle arızalandığı zaman hemen yenisi ile değiştirilemez. Genellikle öncelikli olarak jeneratör tamiri yapılır.

Jeneratör Onarımı

Jeneratör tamiri bu konuda ekstra bakım isteyen bir süreçtir. Aynı zaman sadece tamir hizmetleri değil bakım onarım hizmetleri de son derece önemlidir. Örneğin jeneratörlerin bazı koruyucu bakımları vardır ve bunlar belirli periyotlarla düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Jeneratörünüzü tamir ettireceğiniz zaman bu hizmeti sağlayan firmanın büyük, yedek jeneratörlerden küçük jeneratörlere, konut tipi ya da taşınabilir jeneratörlere kadar hepsi hakkında bilgi sahibi olmasına özen göstermelisiniz. Jeneratörde sıkıntı olması durumunda hizmet alacağınız firma öncelikle tüm parçaların iyice temizlemelidir. Yeterli yakıt (gaz, gazyağı, dizel veya benzin) olup olmadığını kontrol etmelidir. Filtrelerde toz olup olmadığını kontrol etmeli ve periyodik olarak değiştirmelidir. Yağ sızıntısı olup olmadığını ya da yağ seviyelerini kontrol etmelidir.

Jeneratör Bakım ve Onarım Prosedürleri

Jeneratörler arızalanmadan önce mutlaka düzenli bakımı yapılmalıdır. Ancak zaman içerisinde bu durum sadece bakım ile çözülmeyebilir ve Jeneratör tamiri gerekebilir. Jeneratörler çeşitli şekillerde arıza verebilir. Bunun için kalıplaşmış bazı onarım prosedürleri bulunmaktadır. Bunlar ise; Yağ ve soğutma suyu seviyelerini, bujileri ve filtreleri kontrol edilir ve gerekli olanı unsur eklenir ya da değiştirilir. Yakıt dağıtım sisteminde sızıntı olup olmadığı kontrol edilir. Hava giriş ve çıkışlarını kontrol edilir. Tüm kablolar ve bağlantılar kontrol edilir. Ayrıca ekstradan yük testleri de gerçekleştirilebilir. Bu nedenle bu konuda bir firma ile belirli dönemlerde sözleşme imzalayarak rutin bakım ve onarımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Jeneratör Bakımı ve Tamiri Fiyatları

Jeneratörlerin düzenli ve kesintisiz çalışması için bakımı son derece önemlidir. Elektrik kesintileri şebekeden güç beslemesi alan herkesi etkiler. Özellikle büyük ya da küçük işletmeler, fabrikalar, marketler, eğitim alanları elektrik kesintileri ile ciddi sorunlar yaşayabilir. İşletmelerdeki insanlar üretim kaybına ve dolayısıyla gelir kaybına maruz kalabilir. Bu nedenle bu konuda firmalarla görüşerek yıllık ya da belirli aylık periyotlarda anlaşma yaparak uygun fiyatlar ile jeneratör bakımı ya da tamiri yaptırabilirsiniz. Böylelikle acil durumlarda bir arayış içine girmenize gerek kalmadan işlerinizi halledebilirsiniz. Ayrıca bu tarz sözleşmeler size daha uygun maliyetler ile hizmet almanızı sağlayacaktır.