Kamelya Kurulumu

Kamelya çardak ya da yazlık gibi farklı isimler ile bilinen bu mekanlar kafes şeklinde çevrilmiş yazın sıcaktan ve güneşten koruyan dış mekân oturma alanlardır. Yuvarlak, üçgen dörtgen, beşgen ya da altıgen gibi farklı şekillerde yapılan kamelya kurulumu mutlaka profesyonel firma ya da ustalar tarafından yapılması gerekmektedir.

Kamelya Özellikleri Nelerdir?

Açık alanlarda serinlemek, arkadaşlarınız ile çay kahve içerek vakit geçirmek için tercih ettiğinizi küçük şirin mekanlardır. Müstakil evinizin ya da sitenizin bahçesinde, parklarda açık ve toplu yaşam alanlarında sıkça gördüğünüz kamelya yapımı ve kurulumu bu sektörde yer alan firma ya da ustalar tarafından yapılmaktadır. Kamelya kurulumu ve imalatında kesinlikle ahşap ve demir malzemelerin kullanılır. Kamelyaların çatıları vardır ve çatı kısmı kapalı olacak şekilde inşa edilirler. Kenar kısımlarında ise genellikle korkuluklar yapılır. Kamelyaların içerisi sedir, masa ve benzeri gibi oturaklar ile tasarlanır. Genellikle kurulacağı mekânın büyüklüğüne uygun ebatlarda ve geometrik şekillerde yapılır.

Kamelyalar Nerelerde Kullanılır?

Kamelyalar sağlam ve dayanıklı olması için ahşap ve demir malzemelerden yapılmaktadır. Öyle uzaktan bakıldığında basit ve küçük yapılar gibi görünse de aslında kamelya kurulumu ve yapımı kesinlikle uzmanlık isteyen bir iş olmaktadır. Yaşam alanlarınızı bahçesine yaptırmak istediğiniz kamelyalar için mutlaka bu hizmeti yapan firma ya da ustalardan destek almanızı tavsiye ederiz. Hepiniz biliyorsunuz ki kamelyaları günlük yaşantımızda pek çok alanda görüyor ya da kullanıyoruz. Sınırsız kullanım alanına sahip olan bu oturma alanlarına kimimiz okul bahçelerinde, kiminiz parklarda, kiminiz çay bahçelerinde ya da kafelerde restoranlarda, apartman ve site bahçelerinde hatta villa köşk gibi kendimize ait özel yaşam alanlarının bahçelerinde kullanıyor olabilirsiniz.

Kamelya Kurulumu ve Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İnsanlar lüks hayata geçseler bile doğallıktan kesinlikle geri kalmıyorlar. Dolayısı ile ortak yaşam alanlarında ahşap malzeme kullanmaya özen gösteriyorlar. Kamelya çardak gibi farklı isimler ile bilinen dış mekân yaşam alanları doğal şartlara bire bir uyumlu olduğunda dolayı günümüzde pek çok alanda kullanımı bulunur. Günden güne de kullanımı yaygınlaşmaya devam eden kamelya kurlumu ve seçimi de son drece önemli olmaktadır. Kamelya seçimi yaparken kesinlikle doğal şartlara uygun olması ve kaliteli olması gerekir. Kurlumu ise kesinlikle kullanılacağı alana özenle seçilmiş olmalıdır. Kamelyayı kullanacağınız alanın dar olmaması ve büyüklüğüne uygun boyuta bir kamelya seçmeye özen göstermeniz gerekir. Mutlaka kamelya kurulumu yapılacak zeminin ise düz olması gerekir. Kamelyanın zemininin düz ve kusursuz olması kemalyanın hem kullanım ömrünü uzatacak hem de konforunu artıracaktır. Mutlaka kamelyanızın periyodik bakımlarını zamanında yaptırmalısınız. Ahşap ve çıtalarında kırılma ya da asarlar meydana gelmişse de zamanın tamir etmelisiniz. Ahşabın üzerine kullanacağınız boyanın da kaliteli olması gerekmektedir. Estetik görünümü açısından da kamelyanınız şık tasarımlar ile yapılmış olması gerekir.