Karot Beton Delme

Karot Beton Delme hizmeti veren firmalardan teklif almak için Karot Beton Delme talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Karot Beton Delme

Karot beton delme işlemi çoğunlukla inşaat sektöründe ve şantiye işlerinde, beton yapılar, betonarme yapılar, mermer gibi malzemeler üzerinde uygulanan bir işlem olmakla birlikte delme işleminde kullanılan karot makinesi, elektronik ve hidrolik sistemi sayesinde yüksek delme ve itiş gücü ile çalışan makinelerdir. Karot makinesi, ucunda başlığı ve elmas uçları ile silindirik boyutlarda karot numunesi almaya ve delme işlemi yapmaya yarayan cihazlar olarak hem inşaat sektöründe hem mimari restorasyon işlerinde hem de telekomünikasyon, doğalgaz, elektrik tesisatı gibi alanlarda tesisatın geçmesi için belirlenen çaplarda delik açmaya yarar.

 

Karot Makinesi İle Karot Numunesi Alma

Betonarme yapı sistemlerinde, betonun basınç dayanımını tespit etmek amacıyla karot makinesi yardımıyla yapılarda kolon, kiriş ve döşemeden yönetmelikte belirlenen kurallara uymak şartıyla belirli şartlarda karot numunesi alınarak serbest basınç deneyi yapılması neticesinde betonun basınç dayanımı bulunur. Karot numunelerinden tespit edilen basınç dayanımı, betonun dayanıklılığı hakkında bilgi vermekle beraber, betonun dayanımı ile alakalı diğer özelliklerinde belirlenmesine yardımcı olur. Karot beton delme işlemi, profesyonellik gerektiren teknik bir konu olmakla birlikte aynı zamanda karot makinesini kullanacak kişinin karot numunesi alırken hangi bölgelerden karot alınması gerektiğini bilmelidir. Eğer betonarme bir yapı sisteminde karot numunesi alınacaksa, donatıya zarar vermeden donatıyı kesmeden yönetmelikte belirtilen şartlar esas alınarak karot numunesi alınmalıdır.

 

Karot Makinesi İle Delme İşlemi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karot beton delme işleminde kullanılan karot makinesi, mekanizma olarak betondan numune alınırken veya delme işlemi gerçekleştirilirken makinenin ayakları yere veya duvara sabitlenecek şekilde kullanılır. Karot makinesini kullanacak kişinin, profesyonel olması, kullanım sırasında teknik bilgilere dikkat ederek numune alma ve delme işlemlerini gerçekleştirmelidir. Bunun dışında delme işlemi yapılırken karot makinesinin ucuna takılan kesmeye yarayan silindirik ucun ısınmaması için uç noktasında kullanılan suyun miktarına dikkat etmelidir. Suyun çok az akması veya hiç olmaması durumunda kesme işlemine yarayan elmas uç, dönmenin etkisi ile hızlı bir şekilde ısınacak ardından kullanıcıya ve cihaza zarar verme durumu ortaya çıkacaktır. Karot makinesi ile delme işlemi ve karot numunesi alınması sırasında gerekli hassasiyetinin, dikkat ve özenin gösterilmesi gerekir. Aksi takdirde olumsuz durumlarla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

 

Karot Makinesinin Kullanıldığı Alanlar

Karot makinesi ile delme işlemi çoğunlukla inşaat sektörü başta olmak üzere mimari restorasyon işlemlerinde, elektrik tesisatı, sıhhi tesisat, kalorifer tesisatı ve kanalizasyon işlerinde kullanılır. Bunun dışında mermer işleri ile uğraşan kişiler de aktif olarak karot makinesini kullanarak delme işlemleri yapmaktadır. Ayrıca her türlü kaya malzemelerinde de karot makinesi kullanılmaktadır. Karot makinesi kullanılırken malzemenin özelliğine göre başlıklar ve uçları seçilerek işleme başlanmalıdır. İşin özelliğine göre farklı çaplarda olmak üzere kesme işlemine yarayan silindirik geometriye sahip başlıklar kullanılır.

 

Benzer talepler

Açıklama
40x40-cm makina dairesine havalandırma için kare şekilde beton keslmesini istiyorum, kesilecek duvar kalınlığı 20-cm
Açıklama
120 mm davlumbaz için beton delme karot hizmeti
Açıklama
Duvar baca delinip baca borusu Tesisat yapılacak
Açıklama
20 cm derinliğinde 30 cm genşliğnde su kanalı beton zemine uygulanacak . Çift taraflı kesim olarak 64 mt toplamda.
Açıklama
Kendi makinamla delik delme işlemleri yapılır.
Açıklama
Perde beton bahce duvarona 4 adet capıı 10 cm olan delik deldirtmek istiyorum

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Karot beton delme hizmeti alacağınız zaman tecrübeli bir firmadan yardım almak önemlidir. Bu firmalar özellikle her kalınlıktaki betonların kesme işlemini rahat bir şekilde yapabildikleri için binanızın iskelet kısmının zarar görmemesi açısından önemlidir. Karot beton delme işlemi oldukça riskli olduğu için muhakkak bu işi ustasından sağlamalısınız. Peki karot beton delme ve kesme işlemlerinde yapılacak adımlarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir;

 • Karot ile beton kesme işlemi yapılacağı zaman muhakkak dikkatli ve titizlikle bu işlemi gerçekleştiren bir firma ile çalışmanız gerekir.

 • İşlem sırasında gerekli olan adımları doğru bir şekilde uygulayacak teknik bir ekip ile çalışılması gerekir.

 • İşlem yapılacak olan betonun kalınlığına göre delme ucu tercih edilir ve karot makinelerine takılarak işlem yapılır.

 • Karot delme işi yapılacağı zaman mutlaka makine zemin veya duvara tutturulmak zorundadır. Böylece makine kullanımından kaynaklanacak hatanın önüne geçilmiş olur.

 • Makinaların açısına dikkat etmek doğru işlem yapabilmek için önemlidir.

 • Sadece delme işlemi yapabilmek için yani beton kısmın ciddi zarar görmemesi için bu işleri profesyonel kişilerin yapması en önemli kuraldır.

 • Pencere veya kapı gibi alanların yapılabilmesi için karot delme işlemi kullanılabilir. Bu işlemi yaparken özel hizmeti verilmez ise binanın tüm yapısı zarar görebilir.

 • Restorasyon yapılacak olan bir binada karot beton delme kullanılacak ise gösterilecek olan özen iki katına çıkmak zorundadır.

 • Beton delme de kullanılacak olan makinaların son teknoloji ve orijinal olması işin hızlı yapılması açısından önemlidir.

 • Dübel tutmayan beton yapılardan karot beton delme işlemi yapılmamalıdır.

 • Karot delme yapıldıktan sonra gerekli olmayan kısım sağlam bir şekilde doldurulmalıdır.

 • Karot beton delme işlemi yapılırken bu konuda mühendislerden yardım alınabilir

 • Özellikle bina yapısına zarar vermeden karot beton delme işlemi yapabilmek için muhakkak betonun kalınlığına göre cihaz seçmek ve bu işi uzman ve hızlı şekilde gerçekleştiren firmalardan yardım almak gereklidir.

 • Tesisat geçişleri için karot delme yöntemi kullanılacak ise burada öncelikli olarak planlama yapılır daha sonra işe başlanıp adım adım yapılmalıdır.