Kaynakçı

Kaynakçı hizmeti veren firmalardan teklif almak için Kaynakçı talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Kaynakçı

Kaynakçı olarak hizmet verenler, metalleri, örtülü elektrot kaynağı, oksijen kaynağı, gazaltı kaynağı ile keserek eriten kişilerdir. Kaynakçı  mesleğini yapan kişiler  yapılacak  işe uygun  olarak  çalışma yerini  düzenler, makine  donanım, alet malzemeyi seçer, hazırlar ve uygun şekilde metallere gereken şekli verir. Kesilecek, kaynak tutturulacak metal parça işaretleyerek kesim yapmaktadır. Oksi asetilen tüplerin  vanasını açarak, kaynatılacak metalin  ergitme derecesine göre önce gaz ayarı yapar sonra kaynatarak metali kesme işlemlerini gerçekleştirir.

Kaynakçılık Meslek Eğitimi Alındığı Yer

Yeterli başvurular alınırsa; meslek eğitimi merkezlerinde, lise metal işleri bölümünde kaynakçı kalfa  ve usta okulları, otomobil sanayi ve kazan imalathaneleri, kapı, pencere, mobilya imalathaneleri özel kesime ait her türlü fabrika atölyelerinde bakım onarımı işyerlerinde de  öğrenebilinmektedir. Ayrıca kaynak gözlüğü  kullanılmasa göze zarar verebilir.

Kaynak Türleri Nelerdir?

Örtülü elektrot kaynağı, toz altı kaynağı, enerji ışın kaynağı,  katı hal kaynağı kaynakçı mesleği yapan kişiler yaptığı kaynak türleridir. Örtülü elektrot ark kaynağı yapan kaynakçı; en eski kaynakçı modelidir. Bu model mahallelerde demircilerin kullandığı kaynak programıdır. Örtülü elektrot kaynak makinesi inşaat ve tamir işlemlerinde çalışanlarda çok kullanır. Artı kutup daha iyi  kaynak yapmaktadır. Oksijen kaynağı yapan kaynakçı; kullanılan eski yöntemdir günümüzde halen  kullanılmaya devam etmektedir. Oksijen kaynağı, koroser onarımı, sert lehim  işleriyle kaynak dikişi boşluk olmaması, üstün sızdırmazlık basınca dayalı boru  kaynağında kullanılır. Karpit kazanı patlaması tehlikesi vardır.  Gazaltı kaynakçısı; jeneratörler kullanılarak yapılıyor. Normal metal ark kaynağına göre, iki kat verimli, Argon, Helyum CO çeşitli gaz atmosferi altında meydana gelmektedir. Elektrot dolgu malzemesi işlevi de görmektedir. Düşük akım voltajı küçük çaplı elektrotlarla kısa devre tekniği kullanılmaktadır. Günümüzde kaynakçı hizmetlerinden çok geniş bir skalada yararlanılmaktadır. Daha çok sanayide bu ustalara büyük ilgi vardır.

Kaynakçı Mesleğini Yapanların Kullanması Gereken Ekipmanlar

Kaynakçı mesleğinde kullanılan çeşitli ekipmanlar vardır. Bu ekipmanlar sayesinde yapılan işlemler çok daha profesyonel gerçekleştirilir.

 • Yüz Siperi Özellikleri
 • Elektrik kaynağı ısı ve ışınlarına karşı yüzü ve gözü korumak amaçlıdır. Yüz siperinin gövde kısmı fiberglas, kraft kâğıtlardan yapılır. Gözü ultraviyole ışınlarına karşı koruyan koyu kahverengi vardır. Elle tutarak yapılabildiği gibi başa da takılabilir. Barete monte edilerek de kullanılabilmektedir.
 • Isı Siperi Özellikleri
 • Krom ve nikel paslanmaz çelik örgü kafesten  yapılarak  barete monte edilmiştir.
 • Şeffaf Yüz Siperi Özellikleri
 • Kimyasal, metal sıçrama ihtimaline karşı  yüzleri ve gözleri korumak amaçlı kullanılmaktadır. Başbantlarına ve barete monte edilerek kullanılabilmektedir. 
 • Lehimci Gözlüğü Özellikleri
 • Metal ve plâstik çerçevesi elmacık kemikleri dirseğine burun direğine oturmakta olan sapı kulak arkasına oturacak şekilde  imal edilmiş, lehim ışınlarına karşı  koruyucu yeşil renktedir. Kaynakçı mesleğini yapanlar lehim  optik kesme işlemlerinde kullanmaktadır. 
 • Gaz Kaynağı Gözlüğü Özellikleri
 • Çift katlı  birinci kat içte kalmaktadır ve kalın, dıştaki hareketli  kahverengidir. Üzerinde havalandırma ventilleri yer alır. Oksijen kaynağı kesme, ocak işlerinde kullanılır

   

Benzer talepler

Açıklama
Mobilya kırık yeri kaynak olacak tek parça
Açıklama
ortalama 22 23 metrekare yern üzerine metal sac ve 40 a60 demir profillerle desteklenerek kapatılacak
Açıklama
Metal tek dolaba birkaç adet raf monte edilecek
Açıklama
ANodize alüminyum direğe kaynak. Yaklaşık 5cm yırtık/ yarık giderme amacıyla. Yer, Fenerbahçe.
Açıklama
2 bölmeli 3 raflı
120*175*36 ( Genişlik*yükseklik*derinlik)
Metal iskelet raflar cam olacaktır.
Açıklama
Çatı katında güneş enerji sisteminin 3 ayağı Demir?e kaynak olacak hizmet veren kişi araçla alınıp iş bitikten sonra bırakılır
Açıklama
basit bir kaynak işimiz var çek yatın altında bulunan küçük tekerlek kaynak yerinden koptu kaynak yapılması gerekiyor. dediğim g,b, basit bir iş bunun için teklgelir inşallah
Açıklama
Paslanmaz kaynak işlerimiz için 1 haftalık kaynakçı hizmeti.
2 kişi biri asıl biri yardımcı.
Açıklama
2,10 boy 70 cm eni 20 adet iskele yapilcak malzemeler bizden
Açıklama
metal ayak kaynagi tadilati yapilacak kucuk bir is ama onemli

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Kaynak yapım hizmeti alırken birtakım unsurlara dikkat etmek gerekiyor. Kaynak her ne kadar gözle görülmese de hayatımızın pek çok alanında kaynak yapım işi görülüyor. Bazen balkon korkuluğunda, bazen yangın merdivenin de ve bazen de ferforje yapımında demirlerin birbirine tutturulması için kaynak yapım hizmeti almak gerekiyor.

 • Kaynak çok önemli bir sanattır, aslında başlı başına inşaat sektörü gibi görünse de büyük bir dikkat ve titizlik ister. Kaynakçı hizmeti sunan firmalar da daha önce yaptığı modellerde bunu müşterilerine gösterebilir. Emin olmak istiyorsanız firma çalışanlarına küçük motifler yaptırarak el becerisini gözlemleyebilirsiniz.

 • Kaynakçı firmasının iş güvenliğine dikkat edip etmemesi de bu konuda çok önemlidir. Kaynak yapan çalışanlar koruyucu maske takıyor mu, eldiven kullanıyor mu ve kask takıyor mu bunlar çok önemli. Çünkü çalışan sağlığına ve iş güvenliğine dikkat etmeyen bir firma yaptığı işi de dikkate almıyor demektir.

 • Kaynakçı hizmeti alacağınız firmanın yeteri kadar çalışma alanı var mı yok mu bu da önemli bir detaydır. Çünkü yeterli çalışma alanı olmayan yerlerde iş hataları da sıklıkla görülür.

 • Kaynak hizmeti tecrübe gerektirir çünkü tamamen mantık ve el becerisine dayanır. Eğer kaynak yapacak ustaların iş alanında tecrübeli olduğundan emin olmak istiyorsanız ustalık belgesini sorabilirsiniz. Kaldı ki ustalık belgesini olmadan kaynakçı firmalarının hizmet vermesi yasal suçtur.

 • Kaynak yapılacak eşyaya göre uzun zamanlı bir hizmettir. Fakat firma söz verdiği tarihte ürünü takdim etmiyorsa daha fazla zaman kaybetmeden yeni firma arayışına başlayabilirsiniz. Bu tür firmalar genelde yaptığı işi dikkate almazlar ve müşteri memnuniyetine önem vermezler.

 • Fiyatlandırma çok önemlidir. İstediğiniz ürünün fiyatını birkaç firmaya danışarak bütçenize en uygun hangi firmaysa ona iş yaptırabilirsiniz. Tabii kaliteli olup olmadığını da incelemek gerekiyor.

 • Firma müşterilere farklı alternatifler sunuyorsa kaliteli hizmet veriyor demektir. Örneğin yangın merdivenin yapılacağı zaman sizlere sizin için en iyi modelleri gösteriyorsa zevkinize hitap ediyor demektir. Ayrıca firmanın iletişim düzeyine de dikkat etmek gerekir. Herhangi.bir konuda danışacağınız zaman kolayca firmaya ulaşabilmeniz gerekir.