Kaynakçı

Kaynakçı olarak hizmet verenler, metalleri, örtülü elektrot kaynağı, oksijen kaynağı, gazaltı kaynağı ile keserek eriten kişilerdir. Kaynakçı  mesleğini yapan kişiler  yapılacak  işe uygun  olarak  çalışma yerini  düzenler, makine  donanım, alet malzemeyi seçer, hazırlar ve uygun şekilde metallere gereken şekli verir. Kesilecek, kaynak tutturulacak metal parça işaretleyerek kesim yapmaktadır. Oksi asetilen tüplerin  vanasını açarak, kaynatılacak metalin  ergitme derecesine göre önce gaz ayarı yapar sonra kaynatarak metali kesme işlemlerini gerçekleştirir.

Kaynakçılık Meslek Eğitimi Alındığı Yer

Yeterli başvurular alınırsa; meslek eğitimi merkezlerinde, lise metal işleri bölümünde kaynakçı kalfa  ve usta okulları, otomobil sanayi ve kazan imalathaneleri, kapı, pencere, mobilya imalathaneleri özel kesime ait her türlü fabrika atölyelerinde bakım onarımı işyerlerinde de  öğrenebilinmektedir. Ayrıca kaynak gözlüğü  kullanılmasa göze zarar verebilir.

Kaynak Türleri Nelerdir?

Örtülü elektrot kaynağı, toz altı kaynağı, enerji ışın kaynağı,  katı hal kaynağı kaynakçı mesleği yapan kişiler yaptığı kaynak türleridir. Örtülü elektrot ark kaynağı yapan kaynakçı; en eski kaynakçı modelidir. Bu model mahallelerde demircilerin kullandığı kaynak programıdır. Örtülü elektrot kaynak makinesi inşaat ve tamir işlemlerinde çalışanlarda çok kullanır. Artı kutup daha iyi  kaynak yapmaktadır. Oksijen kaynağı yapan kaynakçı; kullanılan eski yöntemdir günümüzde halen  kullanılmaya devam etmektedir. Oksijen kaynağı, koroser onarımı, sert lehim  işleriyle kaynak dikişi boşluk olmaması, üstün sızdırmazlık basınca dayalı boru  kaynağında kullanılır. Karpit kazanı patlaması tehlikesi vardır.  Gazaltı kaynakçısı; jeneratörler kullanılarak yapılıyor. Normal metal ark kaynağına göre, iki kat verimli, Argon, Helyum CO çeşitli gaz atmosferi altında meydana gelmektedir. Elektrot dolgu malzemesi işlevi de görmektedir. Düşük akım voltajı küçük çaplı elektrotlarla kısa devre tekniği kullanılmaktadır. Günümüzde kaynakçı hizmetlerinden çok geniş bir skalada yararlanılmaktadır. Daha çok sanayide bu ustalara büyük ilgi vardır.

Kaynakçı Mesleğini Yapanların Kullanması Gereken Ekipmanlar

Kaynakçı mesleğinde kullanılan çeşitli ekipmanlar vardır. Bu ekipmanlar sayesinde yapılan işlemler çok daha profesyonel gerçekleştirilir.

  • Yüz Siperi Özellikleri
  • Elektrik kaynağı ısı ve ışınlarına karşı yüzü ve gözü korumak amaçlıdır. Yüz siperinin gövde kısmı fiberglas, kraft kâğıtlardan yapılır. Gözü ultraviyole ışınlarına karşı koruyan koyu kahverengi vardır. Elle tutarak yapılabildiği gibi başa da takılabilir. Barete monte edilerek de kullanılabilmektedir.
  • Isı Siperi Özellikleri
  • Krom ve nikel paslanmaz çelik örgü kafesten  yapılarak  barete monte edilmiştir.
  • Şeffaf Yüz Siperi Özellikleri
  • Kimyasal, metal sıçrama ihtimaline karşı  yüzleri ve gözleri korumak amaçlı kullanılmaktadır. Başbantlarına ve barete monte edilerek kullanılabilmektedir. 
  • Lehimci Gözlüğü Özellikleri
  • Metal ve plâstik çerçevesi elmacık kemikleri dirseğine burun direğine oturmakta olan sapı kulak arkasına oturacak şekilde  imal edilmiş, lehim ışınlarına karşı  koruyucu yeşil renktedir. Kaynakçı mesleğini yapanlar lehim  optik kesme işlemlerinde kullanmaktadır. 
  • Gaz Kaynağı Gözlüğü Özellikleri
  • Çift katlı  birinci kat içte kalmaktadır ve kalın, dıştaki hareketli  kahverengidir. Üzerinde havalandırma ventilleri yer alır. Oksijen kaynağı kesme, ocak işlerinde kullanılır