Kompresör Tamiri

Kompresör Tamiri hizmeti veren firmalardan teklif almak için Kompresör Tamiri talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Kompresör Tamiri

Piyasada iki farklı kompresör çeşidi bulunmaktadır. Bunlar pistonlu kompresör ile vidalı kompresör olarak adlandırılırlar. Bu iki kompresör sisteminin çalışma sistemlerinin farklılığı gibi arıza anında yapılacak olan tamirat işlemleri de aynı şekilde farklılık göstermektedir. Örnek olarak pistonlu Kompresör tamiri konusunda bilgi verecek olursak;

Pistonlu Kompresör Sistemlerinin Arızalanma Nedenleri

Pistonlu Kompresör sistemlerinde yeteri kadar soğutucu olmadığından ötürü sürekli olarak çalışması durumunda siboplar aşırı bir ısınma göstermektedir.  Sibopların ısınmasının neticesi olarak yağ seviyesinin düşmesi de hızla artış göstermektedir. Bu durumla söz konusu olunca kompresör içerisinde bulunan bir diğer parça olan segman yağsız bir şekilde çalışmaya devam eder ve buna bağlı olarak aşınmalar oluşur.  Eğer segman aşınırsa bunun akabinde silindirlerde çizilere zarar görmesi büyük bir ihtimaldir. Silindirin çizilmesi ile kopan parçalar pistonlara da büyük oranda zarar verebilir. Böyle bir arızanın devamında krank rulmanları da bozulma yaşayabilir ve bununla birlikte arızalanma yaşayacak olan biyel kolu sebebi ile gövdede çatlamalar ve kırılmalar meydana gelebilmektedir. Bu tip sorunların ortaya çıkması pistonlu kompresörün artık kullanım dışı olmasına sebep olabilir ve buna bağlı olarak Kompresör tamiri yapılması için gerekli işlemlere başlanması gerekir.

Pistonlu Kompresör Tamiri Nasıl Yapılır?

Pistonlu kompresör tamiri yapılırken kaliteden ödün vermeden özenli bir işçilik gerektirmektedir. Bu tip kompresörlerin genel olarak en çok rastlanan arızalarından biri yeteri kadar soğutma işlemine sahip olmamasıdır. Soğutma sistemi ile ilgili oluşan arıza çeşitlerinde tamiratı yapılırken mümkün olduğunca orijinal parça kullanılması gerekmektedir. Eğer orijinal parçanın bulunmasında zorluk yaşanıyorsa en azından orijinale yakın kalitede bir parça tercih edilmelidir. Pistonlu Kompresör Tamiri yapılırken ilk olarak yağın seviyesi kontrol edilmelidir. Bunun sebebi oluşan bütün arıza çeşitlerinin yağ seviyesinin azalmasından kaynaklı olmasıdır. Yağ seviyesini kontrol edilmesinin ardından birde yağ sızıntısının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer kompresörden bir sızıntı söz konusu ise yağın azalma sebebi bu sızıntıdan kaynaklı olma ihtimali yüksektir. Yağ sızıntısı kontrolünün hemen ardından bakılacak bir durumda Kompresör içerisinden herhangi bir sesin olup olmamasına bakılmalıdır. Ardından kompresörün basınç, titreşim ve soğutması ile ilgili ölçümler yapılmalıdır. Bu yapılacak ölçümler ile arızanın nereden kaynaklı olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Bu yapılan ölçümler ile birlikte makine içerisinde ihtiyaç duyulan parça değişimlerinin de tespiti yapılması kolaylaşmış olacaktır. Parçaların değişiminde de anlatıldığı gibi orijinal ya da ona yakın bir kalitede parça takılması gerekmektedir. Bu değişimler yapıldıktan sonra makine belirli aralıklar halinde çalıştırılmaya başlanır. Kısa aralıklar ile çalıştırılma sebebi yeni takılan parçaların kontrolü için gereklidir. Yapılan kontroller sonrasında herhangi bir aksilik görülmemesi durumunda tamirat işlemi sona ermiş olacaktır. 

Pistonlu Kompresörün Parçaları

Bir pistonlu kompresör içerisinde bulunan parçalar sıralamak gerekirse; Ana gövde, krank, biyel kolu, piston, segman, silindir ve son olarak siboptan oluşmaktadır. Yapı itibarı olarak pistonlu kompresör çeşitleri araç motorları ile büyük bir benzerlik göstermektedir. Aynı şekilde kompresör parçaları da araç motor parçaları ile benzerlik göstermektedir.

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Kompresör tamiri yaptıracağınız zaman alanında uzman bir şekilde hizmet veren doğru bir firma ile anlaşmanız önemlidir. Profesyonel çözümler sunan bir kompresör tamir hizmeti alırsanız cihazınızın arızalarının tam manası ile giderilmesi konusunda önemli bir sonuca ulaşabilirsiniz. Kompresör çeşitleri 2 tanedir. Her birinin çalışmalarında uygulanan adımlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Pistonlu kompresör temizliğinde ve bakımında sürekli çalışması halinde sibopların ısınması sorunu ortaya çıkabilir ve aşınma problemi ortaya çıkabilir. Bunların giderilmesi için profesyonel yardım almak gerekebilir.

 • Temizliğini yapacak olan firmanın mutlaka öncelikli olarak yağ bakımını takip etmesi gerekmektedir. Çünkü bu cihazların en büyük sorunu yağ seviyelerinin düşmesi ile başlamaktadır.

 • Bakım yapacak olan firma daha sonrasında herhangi olağandışı bir ses ve titreşim olup olmadığını kontrol etmelidir.

 • Bu kontrollerin ardından herhangi bir parça değişimine ihtiyaç varsa bu parçaların değişimi gerçekleştirilir.

 • Kullanılacak olan parçaların muhakkak orijinal parçalar olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Eğer orijinal parça temin edemeyecek bir teknik servis ile anlaşıyorsanız orijinale yakın sağlam parçaların kullanılmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Parça değişimi sağlanıyorsa kısa süreli test yapılarak parçaların uyum içerisinde çalışıp çalışmadığının kontrolünün yapılması gereklidir.

 • Diğer kullanılan kompresör çeşidi ise vidalı kompresördür. Yağın aşırı olması veya tükenmiş olması bu kompresörlerin başlıca sorunlarındandır.

 • Yağ tüketiminin kontrol edilmesi gerekmektedir. Çalışılan yük miktarının kontrol edilmesi gerekmektedir.

 • Kompresörün zaman zaman boşta çalışması gibi durumlar yüke geçmesinde sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple çalışma prensibinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

 • Emici filtreye yağ gelmesi veya gibi durumların kontrolü sağlanır.

 • Kompresör tamiratı ile ilgili uzman ve deneyimli personelden yardım almak yapılabilecek en önemli adımdır.

 • Gereksiz yere parça değişiminin önüne geçebilmek için prensip ile çalışan bir teknik servis seçimi oldukça önemlidir.

 • Tıpkı pistonlu kompresörler de olduğu gibi vidalı kompresörlerde de parça değişiminde orijinal veya orijinale en yakın yedek parça temin edilmesi gereklidir.

 • Parça değişimi sırasında teknik ekip mutlaka sizlere fiyat konusunda bilgilendirme yaparak bu işlemi gerçekleştirmelidir.

 • Tamir ve bakım hizmetlerinin her aşamasında müşterilerin bilgilendirilmesi gerekmektedir.