Kompresör Tamiri

Piyasada iki farklı kompresör çeşidi bulunmaktadır. Bunlar pistonlu kompresör ile vidalı kompresör olarak adlandırılırlar. Bu iki kompresör sisteminin çalışma sistemlerinin farklılığı gibi arıza anında yapılacak olan tamirat işlemleri de aynı şekilde farklılık göstermektedir. Örnek olarak pistonlu Kompresör tamiri konusunda bilgi verecek olursak;

Pistonlu Kompresör Sistemlerinin Arızalanma Nedenleri

Pistonlu Kompresör sistemlerinde yeteri kadar soğutucu olmadığından ötürü sürekli olarak çalışması durumunda siboplar aşırı bir ısınma göstermektedir.  Sibopların ısınmasının neticesi olarak yağ seviyesinin düşmesi de hızla artış göstermektedir. Bu durumla söz konusu olunca kompresör içerisinde bulunan bir diğer parça olan segman yağsız bir şekilde çalışmaya devam eder ve buna bağlı olarak aşınmalar oluşur.  Eğer segman aşınırsa bunun akabinde silindirlerde çizilere zarar görmesi büyük bir ihtimaldir. Silindirin çizilmesi ile kopan parçalar pistonlara da büyük oranda zarar verebilir. Böyle bir arızanın devamında krank rulmanları da bozulma yaşayabilir ve bununla birlikte arızalanma yaşayacak olan biyel kolu sebebi ile gövdede çatlamalar ve kırılmalar meydana gelebilmektedir. Bu tip sorunların ortaya çıkması pistonlu kompresörün artık kullanım dışı olmasına sebep olabilir ve buna bağlı olarak Kompresör tamiri yapılması için gerekli işlemlere başlanması gerekir.

Pistonlu Kompresör Tamiri Nasıl Yapılır?

Pistonlu kompresör tamiri yapılırken kaliteden ödün vermeden özenli bir işçilik gerektirmektedir. Bu tip kompresörlerin genel olarak en çok rastlanan arızalarından biri yeteri kadar soğutma işlemine sahip olmamasıdır. Soğutma sistemi ile ilgili oluşan arıza çeşitlerinde tamiratı yapılırken mümkün olduğunca orijinal parça kullanılması gerekmektedir. Eğer orijinal parçanın bulunmasında zorluk yaşanıyorsa en azından orijinale yakın kalitede bir parça tercih edilmelidir. Pistonlu Kompresör Tamiri yapılırken ilk olarak yağın seviyesi kontrol edilmelidir. Bunun sebebi oluşan bütün arıza çeşitlerinin yağ seviyesinin azalmasından kaynaklı olmasıdır. Yağ seviyesini kontrol edilmesinin ardından birde yağ sızıntısının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer kompresörden bir sızıntı söz konusu ise yağın azalma sebebi bu sızıntıdan kaynaklı olma ihtimali yüksektir. Yağ sızıntısı kontrolünün hemen ardından bakılacak bir durumda Kompresör içerisinden herhangi bir sesin olup olmamasına bakılmalıdır. Ardından kompresörün basınç, titreşim ve soğutması ile ilgili ölçümler yapılmalıdır. Bu yapılacak ölçümler ile arızanın nereden kaynaklı olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Bu yapılan ölçümler ile birlikte makine içerisinde ihtiyaç duyulan parça değişimlerinin de tespiti yapılması kolaylaşmış olacaktır. Parçaların değişiminde de anlatıldığı gibi orijinal ya da ona yakın bir kalitede parça takılması gerekmektedir. Bu değişimler yapıldıktan sonra makine belirli aralıklar halinde çalıştırılmaya başlanır. Kısa aralıklar ile çalıştırılma sebebi yeni takılan parçaların kontrolü için gereklidir. Yapılan kontroller sonrasında herhangi bir aksilik görülmemesi durumunda tamirat işlemi sona ermiş olacaktır. 

Pistonlu Kompresörün Parçaları

Bir pistonlu kompresör içerisinde bulunan parçalar sıralamak gerekirse; Ana gövde, krank, biyel kolu, piston, segman, silindir ve son olarak siboptan oluşmaktadır. Yapı itibarı olarak pistonlu kompresör çeşitleri araç motorları ile büyük bir benzerlik göstermektedir. Aynı şekilde kompresör parçaları da araç motor parçaları ile benzerlik göstermektedir.