Vinç Kiralama - Vinç Kiralama Firmaları ve Tavsiyesi - İşim Düştü

Kurtarma- Vinç

Özel araç kullanımı her geçen gün giderek artış göstermektedir. Şehirlerarası ve şehir içi trafiğinde istenmeyen kazalar yaşanabilir. Kazanın yanında araçlar trafik içerisindeyken arızalanabilir. Böyle durumlarda araçların güvenle servise taşınmasını sağlamak amacı ile üretilmiş araçlara kurtarma vinç denir. Halk arasında çekici olarak bilinir. Kullanımı için mutlaka eğitim almış ve belgeye sahip olan operatörler tercih edilmelidir.  Trafik akışını düzenlemek ve arızalanan araçları çok kısa sürede trafikten uzaklaştırır. Aracın modeline ve ağırlığına uygun kurtarıcı çeşidi getirilmesi önemlidir. Aksi halde iş kazasına neden olabilir.  Can ve mal kaybı olmaması adına operatör tarafından kullanılan ve araç modeline uygun vinç çeşidi olmalıdır. Firmalar olay yerine çok kısa sürede gelir. Bu sayede mağdur olma ihtimaliniz en aza indirilir.

Kurtarıcı Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Kurtarılması gereken araç türüne göre vinç modeli bulunur. Kaydırmalı Platform Vinç: Kurtarma vinç modelleri arasında en sık tercih edilen çeşittir. Araç hareket ediyorsa vinç kanalına kendisi girer. Arıza nedeni ile hareket edemeyen araçlar platform sayesinde vinç üzerine alınır. Aynı anda iki araç taşımak için uygundur. Oto Transfer Vinç:  Vinç üzerinde makara sistemi mevcuttur. Bu makara yardımı ile araç damperin altına çekilir. İndirileceği sırada damper kaldırılır ve makara gevşetilir. Kontrollü bir şekilde araç indirilir. Tepe Çekicili Vinç: Aracın kapılarını açmaya gerek kalmadan çatalları sayesinde aracın altından tutunarak aracı çeker. Genellikle polislerin kullandığı çeşittir.   Kasanın ortasında iki adet tekerlek bulunur. Tekerlek sayesinde aynı anda iki adet araç çekilebilir. Çatallı Vinç: Kumandalı sisteme sahiptir. İki adet çatalı bulunur. Aracın yolun hangi tarafında olduğu önemli değildir. Çatalları sayesinde aracın altına girer ve aracı çekici kasasına kısa sürede yerleştirir.

Kurtarma Vinç Özellikleri

Kurtarma vinç özelliklerini sıralarsak;

  • Römork, yarı römork ve diğer araçların hepsi için kullanılabilirler.
  • Çatalları sayesinde yükü dengeledikleri için aracın düşmesi söz konusu değildir.
  • Yük kaldırma tonajlı birbirlerinden farklı ve oldukça geniştir.
  • Aracı yükleme hızları maksimum seviyededir.
  • Hidrolik sisteme sahip olarak çalışırlar.
  • Sıraladığımız bu özellikler sayesinde tercih edilirler.  

Kurtarma- Vinç Ücretleri

Kurtarma vinç fiyatlarını etkileyen bazı kriterler bulunur. Kurtarılacak olan aracın ağırlığı, kurtarma mesafesi, aracı kullanım süresi ve çekici firmasının kendi fiyat politikası etkilidir. Aracın ağırlığı arttıkça fiyat artış gösterir. Özellikle İstanbul gibi il merkezlerinde köprü kullanımı söz konusu ise fiyat ekstra artış gösterir. Bulunduğunuz şehir merkezine göre fiyatların değişiklik göstereceğini unutmayınız. Çekici hizmeti almadan önce fiyat konusunda bilgi almanızı tavsiye ediliyor aksi halde ödeme durumunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sektörde yeni kurulan firmalar piyasa değerinin çok altında hizmet verir. Profesyonel firmalar işlem yaparken çekilen aracın fiziki hasar almasını engeller. Yeni firmalar bu durumu göz önünde bulundurmayabilir. Bu nedenle fiyata bakarak karar vermeyin. Aracınızın güvenliği için profesyonel firmalar ilk tercihiniz olsun.

Vinç Kiralama alanında sen de iyiysen kayıt ol.