Makale Yazarlığı

İş yaşamı sonsuz son derece geniştir ve insanların karşısına çok değişik iş seçenekleri çıkıyor. İnsanlar da hem beklentilerine, hem de kendi yeteneklerine göre farklı alanlarda farklı işlerde çalışıyorlar. Kimi zaman da mevcut kazançları yetmiyor ve başka iş arayışlarına giriyor, ek işler yapıyorlar. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber de iş alanları genişliyor. Nitekim son dönemde birçok insanın gerek tam zamanlı, gerek ek iş olarak yaptığı işlerden bir tanesi de makale yazarlığı işidir.  Bireylerin yerlerinden kalkmadan ne zaman canları ister ise gece gündüz fark etmeksizin yapabildikleri zamandan ve mekândan bağımsız işler arasındadır. Üstelik kadın, erkek genç yaşlı herkes böylesi bir işi gönül rahatlığı ile yapabilir. 

Makale Yazarlığı Kimler İçindir? 

Makale yazarlığı için üstte bu temel bilgileri verdikten sonra böylesi bir işi kimlerin yapabileceği konusunda da biraz bilgi vermek gerekir ise bu iş öncelikle yazmayı seven insanlar içindir. Bunun yanında sevmek yetmez, yazma yeteneğinin olması, imla kurallarına uygun anlamlı cümleler kurulabilmesi de önem taşır. Çok okuyan, araştıran insanların yapabileceği bir iştir. Yazılacak olan alanda mutlaka kişinin uzmanlaşması ve bilgi sahibi olması gerekir. Bunun dışında herhangi bir özel durumu yoktur. Bu kriterleri taşıyan herkes böylesi bir işi rahatlıkla yapabilir.

Makale Yazarlığı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Kişiler yukarıda yer alan kriterleri taşıdıklarına inanıyorlar ise bu işin istisnai durumlar hariç sabit bir kazancı olmadığını, iş başına para alındığını bilmelidir. Bunu bilerek bu işe başlamaları gerekir. Makale yazarlığı yapacak olan kişilerin makale isteyen kurum ya da kişileri çok iyi araştırmaları, güvenilir, kazancının hakkını verecek, yazan kişiye gereken önemi gösteren, güven veren firmalar ile çalışması gerektiğini unutmamalıdır. Burada yazı yazılacak yerden kesinlikle emin olmak gerekir. Bunun yanında kişinin düzenli olarak bu işi yapabilmesi için zamanında teslim kurallarına uyması, kesinlikle kopyala yapıştır yapmaması, özgün makaleler üretmesi, işini severek yapması, SEO konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Baştan savma yapılabilecek bir iş asla değildir. Kısa ve net cümleler kurularak yapılması gereken bir iş olduğu göz ardı edilmemelidir.

Makale Yazarlığının Kazancı Nasıldır? 

Gelelim işin bir de kazanç yönüne. Burada net bir rakam asla verilemez zira genellikle bu hizmeti talep eden kişi ve/veya kurumlar kelime başına ücretlendirme yapar. Burada da rakamlar çok değişkendir. Aynı kelime ücretine çok değişik ücretler veren kurumlar vardır. Burada daima en yüksek ücreti veren kurumlar ile çalışılması gerektiği emeğe saygı açısından önemlidir. Kişi yaptığı iş başına kazandığı için düzenli disiplinli bir çalışma ile ayda asgari ücrete kadar kazanabilmek hatta daha fazlasını bile kazanabilmek mümkündür. Ama part time olarak yapıldığında ya da hobi olarak yapıldığında kazanç çok daha düşük olacaktır. Performans burada çok önemlidir.