Perde Yıkama

Perde Yıkama hizmeti veren firmalardan teklif almak için Perde Yıkama talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Perde Yıkama

  Ev temizliği sırasında özenle temizlenmesi gereken en önemli eşyalardan biri de perdelerdir. Perdelerin düzenli bir şekilde yıkanması ya da temizlenmesi gerekir. Perde yıkama işlemi ihmal edildiği takdirde perdeler sararmaya başlar. Ev ve mekânların en göze çarpan dekoratifi olan perdelere gerekli özen gösterilmelidir.

  Evin her köşesi her cismi düzenli olarak temizlenirken perde yıkama işlemine de aynı özen gösterilmelidir. Herkesin perde yıkama işlemi farklıdır. Bu yıkama işlemleri perde türüne göre de değişmektedir. Perde türüne uygun temizleme işlemi yapılmadığı takdirde perdeler zarar görecektir. Perde yıkama perdelerin yeni kalmasını sağlar. Aynı zamanda perdelerin sararmasını ve rengini kaybetmesini engeller.

  Perde Yıkama Nasıl Yapılır?

  Ofislerin, evlerin ve şirketlerin en önemli dekoratif ürünü perdelerdir. Mekânlarda sıkça temizlenen yerler kadar perdeye de aynı özen gösterilmelidir. Toz, hayvan tüyü ve küf bakterilerden yapılan perdeler çoğunlukta bulunur. Perdeler kirli görünmese bile tozlanıp mikrop dolabilir.

  Bu sebeple perdeler kirli görünmese bile mutlaka düzenli olarak tıkanmalıdır. Perde yıkama çok dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Perdelerin nasıl yıkanacağını bilmek en önemli noktalardan biridir. Perde yıkamayı bir rutin haline getirerek evin ya da herhangi bir mekânın daha az kirlenmesi sağlanmış olur. 

  Elde Perde Yıkama

  Yüksek devirli çamaşır makineleri hassas kumaşlı perdelere zarar verebilmektedir. Çamaşır makinelerinin hassa perdelere verdiği en büyük zarar perdenin çekmesi ya da perdenin yırtılmasıdır. Bu sebeple hassas kumaşa sahip olan perdeleri elde yıkamak en ideal yöntemdir. Perde yıkama işlemini elde yıkama şeklinde yaparak perdelerin zarar görme ihtimalini en aza indirmek mümkündür.

  Tamamen pamuklu olan perdelerin kesinlikle çamaşır makinesine atmayıp elde yıkamak gerekir. Keten gibi kumaşlarda hassas kumaşlardır. Fakat keten kumaşlar çok ağır olduğu için elde yıkarken temizleme ve sıkma konusunda sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Keten kumaşlı perdeleri makineye atmakta perdelere zarar vereceğinden mutlaka kuru temizlemeye verilmesi gerekir.

  Perdeleri elde yıkamak isteyen kişilerin mutlaka formüle edilmiş deterjanları tercih etmesi gerekir. Aynı zamanda hassas perdelere zarar vermemesi adına yumuşak formüllü deterjanları kullanmakta çok önemlidir. Elde yıkamada perdeleri sıkarken de dikkatli olunması gerekir. Çok sert bir şekilde sıkıldığında perdelerde yıpranma ve yırtılmalar görülebilir.

  Çamaşır Makinesinde Perde Yıkama

  Perde yıkarken hangi yöntemin kullanılacağını bilmek çok önemlidir. Yanlış bir yöntem tercihi sonucu perdelerin zarar görmesi çok olasıdır. Perde yıkama yöntemini belirleyen en önemli etken elbette ki perde kumaşıdır. Perde kumaşının içeriğine ve hassasiyetine göre hangi yöntem ile yıkanacağı belirlenmiş olur.

  Perde yıkama işlemlerinde en çok tercih edilen yöntem çamaşır makineleridir. Hassas kumaşlar dışındaki tüm perdeler çamaşır makinesinde yıkanabilir. Özellikle pamuklu ve keten yapıya sahip kumaşlar kesinlikle elde yıkanmalıdır. Pamuklu kumaşlar yüksek sıcaklıkta hemen çekebilen kumaşlardır. Keten ya da kadife kumaşlarda suyu aşırı bir şekilde tuttuğu için elde veya kuru temizlemede yıkanmalıdır. Çamaşır makinesinde yıkanması en uygun olan perde kumaşları hafif yapılı kumaşlardır.