Seyahat Sigortası

Seyahat Sigortası hizmeti veren firmalardan teklif almak için Seyahat Sigortası talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Seyahat Sigortası

Seyahat sigortası, seyahat ederken karşılaşabileceğiniz kaza veya hastalık riskine karşı bir sigortadır. Yurtiçi veya yurtdışı seyahatler için ayarlanabilir. Garanti seyahat sırasında geçerlidir ve maksimum seyahat süresi 90 gündür. Teminatın türü ve limiti sigorta şirketine veya poliçeye göre değişebilir. Seyahat sigortası, kazalar veya hastalıklar nedeniyle sigortalı kişinin sağlık giderlerini, yerinde tedavi yapamayan sigortalı kişinin tıbbi naklini, tedavi sonrası eve dönmeyi ve mağdurların hayat sigortalarını içerir. Yurtdışına seyahat için vize sürecinde seyahat sigortası gereklidir.

Yurtdışı Seyahat Sigortası Neden Gereklidir?

İlgili ülkelerin konsoloslukları, özellikle yabancı seyahatçiler için vize aşamasında seyahat sağlık sigortası talep etmektedir. Buna ek olarak, seyahat sigortası satın alarak, seyahat risklerine, özellikle yurtiçi veya yurtdışı seyahatlerde karşılaşılabilecek sağlık risklerine karşı korunmak ve ortaya çıkabilecek yüksek tedavi ve nakliye masraflarını telafi etmek için çok düşük bir prim ödeyerek riski en aza indirebilirsiniz.

Seyahat Sigortasının Kapsamı Nedir?

Ani hastalık, kazara yaralanma ve hastalık ile ilgili tıbbi tedavi için, tedaviden sonra nakil ve ölümden sonra nakil için en yakın tıbbi kuruma aktarılması poliçe kapsamında yer alır. Ayrıca, ek bir garanti olarak, bagaj kaybı, tarifeli uçuşların iptali veya kaçırılması riski için dönüş uçak bileti sağlama veya birinci derece akrabaların beklenmedik kaybı nedeniyle acil dönüş riski gibi riskleri içerebilir. Seyahat sigortası aşamasında garantinin ayrıntılı bir şekilde okunması faydalı olacaktır.  Seyahat sigortası, karşı tarafın maddi kaybını garanti eder. Eğer hatalıysanız ve bir kazada birden fazla araç hasar görürse, kaza kapsamı devreye girer. Karşı tarafa fiziksel zararınızı garanti edebilir. Burada araçta bulunan insan sayısı temel alındığından, garanti araç tipine göre değişecektir. Kaza neticesinde herhangi bir insanın ölümüne sebep olursanız ölenin cenaze masrafları ve ölen kişinin yakınlarına manevi tazminat ödenmesini kapsar. Sakatlanma söz konusu olursa, kısmen veya tamamen çalışamaz duruma gelmesi sonucunda ortaya çıkan zararları da yine kapsar. Sigorta garantileri, primlerin peşin ödenmesi ile başlar. Poliçe en az bir gün ve en fazla bir yıl olmak üzere farklı tarih ve dönemlerde düzenlenebilir. Prim, döneme göre değişir. Seyahat sigortası vize sigortası olarak da bilinir, çünkü birçok konsolosluk vizesine başvurusundan önce yurtdışı seyahat sigortası yaptırmış olmanızı ister.

Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

İhtiyacınız olan sigorta türünü belirlediyseniz ve seyahat etmek istediğiniz yerde kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız seyahat sigortası yaptırmak iyi bir fikir olabilir. Yetkili bir kurumu ziyaret ederek seyahat sağlık sigortasını kolayca satın alabilirsiniz. Seyahat sigortasının miktarı seçtiğiniz sigorta türünün sınırlarına bağlıdır. Gerekli sigorta türünü seçtikten sonra profesyonel bir temsilci size fiyat bilgisi vermekten mutluluk duyacaktır. Seyahat sağlık sigortası fiyatı; seyahat edeceğiniz alan, politikanın geçerli olduğu gün sayısı ve poliçede belirtilen garantinin kapsamı dâhilinde belirlenir.

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Seyahat sigortası yurt dışı ve yurt içi gezilerinizde size güvenlik sağlayan bir sigorta türüdür. Seyahat sigortasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Seyahat sigortası yaptırırken, ilaç temini, konaklama, kayıp eşya ve tedavi gibi birçok hizmeti zorunluluk durumunda sağlayacak maddelerin olduğu sigortaları tercih etmelisiniz. Seyahat sigortası hizmeti ile ilgili önemli noktalar şu şekildedir: 

 • Seyahat sigortası kapsamınızı belirleyin ve ihtiyaçlarınızı detaylı bir şekilde hazırlayın.

 • Seyahat sigortasında teminat seçeneklerini inceleyin. 100 günlük teminat seçeneğinin yanı sıra süre limiti olmayan 90 günlük seyahat sigortasını da tercih edebilirsiniz. 100 günlük teminat seçeneğinde gün sınırı ise 60 gündür.

 • Seyahat poliçesi hazırlanırken elle yazımı kabul etmemelisiniz. Bazı konsolosluklar elle yazılan poliçeleri kabul etmez ve ret verir.

 • Eğer seyahatiniz sırasında yurt dışında bir tedavi ya da sağlık hizmeti görecekseniz bu durumu sigorta şirketiniz ile en az 24 saat öncesinden paylaşmalısınız. Paylaşamadığınız takdirde ödeme alamayabilirsiniz.

 • Eğer var olan özel sağlık sigortanız yurt dışı seyahatlerinde de geçerlilik sağlıyor ise seyahate çıkmadan önce bunu o ülkenin diline çevirterek onaya gönderebilirsiniz.

 • Muafiyetsiz ve muafiyetli sigorta arasındaki prim farkını incelemelisiniz. Muafiyetsiz sigorta seçeneği ile tüm zararlar için ödeme alırken, muafiyetli de sigorta şirketi geri adım atabilir.

 • Seyahat sigortası kapsamında poliçenizi kontrol etmelisiniz. Poliçe biti ve başlangıç tarihleri, gideceğiniz ülkenin vize uygunluğu ve gezilecek alanların kapsamı poliçede detaylı olarak belirtilmelidir.

 • Poliçenize ek hizmetler ekletebilirsiniz. Bunların arasında gezide kaza sonucu tedavi, uzun süren sakatlık, hastalık, eşyalarınızın kaybolması ya da çalınması gibi konular vardır.

 • Eve geri dönüş için sigorta masrafları ekletebilirsiniz. Siz seyahatteyken evinizde beklenmedik bir durum oluşur ise (Hırsızlık, yangın, su baskını vb. ) buradaki zararın karşılanması için teminata ekleme yaptırabilirsiniz.

 • Eğer bir yakınınız siz seyahatte iken vefat ederse acil olarak ülkeye geri dönme durumunuz oluşabilir. Bu kapsamda acil geri dönüşünüzde ortaya çıkacak masrafların karşılanması da sigorta poliçesi içerisinde yer almalıdır.

 • Kaybolan bagajınızın sigorta şirketi tarafından takibi ve size teslim edilmesi maddenizi poliçenize ekletebilirsiniz.