Tabela - İşim Düştü

Tabela

Yaşamın içinde birbirinden farklı insanların yaşamında bir biçimi ile olan ve önem arz eden objeler var. Kimi objeler geçen yıllar içinde kaybolup giderken kimi ürünler için ürün çeşitliliği kazanarak insanların yaşamında var olmaya devam etmiş durumdalar. Üstelik geçen yıllar içinde kullanımları da genişlemiş durumda. İşte öylesi olan ürünlerden bir tanesi de  tabela adı verilen üründür. Tabelalar en genel sözlük anlamı ile ifade etmek gerekir ise bir tür görünürlük, bilinirlik ve reklam aracıdır. Firmaların ön kısımlarında ya da firmayı tanıtacak ilgili kişilerin onlara ulaşmasını sağlayacak değişik lokasyonlarda bulunurlar. Bez,lamine, vinil, led, alüminyum gibi çok farklı malzemelerden isteğe ve kullanım amacına bağlı olarak yapılırlar.

Tabela Çeşitleri 

Çok değişik türden hatta kimi zaman kendi içinde alt başlıklara ayrılan tabela çeşitleri vardır. Teknolojik olarak bu alanda çok ciddi gelişmeler vardır. Bunlar arasında klasik olarak mağazaların dükkânların üst kısmına yerleştirilen tabelaların yanı sıra, LED tabelalar, yol boylarına konan farklı ebat ve tarzlarda olan totem tabelalar, kayan yazı biçiminde olan tabelalar çok tercih edilir. Aynı zamanda ışıklı tabelalar, ışıksız tabelalar, krom kutu harf olanlar, pleksi kutu harf olanlar, vinilden olanlar, inşaat tabelaları, ikaz tabelaları, yönlendirme için olan tabelalar ilk başta söylenebilecek olanlardır. Tüm bunlar farklı ebatlarda, farklı renk ve tasarımda olabilirler.

Tabela Kullanım Alanları

Üstte de ifade edildiği gibi tabela birçok yerde kullanılır. Dükkânlar, mağazalar, alışveriş merkezleri, hava alanları, otogarlar, tren istasyonları, siteler, plazalar, özel olarak açılan standlar, fuarlar, hastaneler, eczaneler kısaca yaşamın olduğu her yerde karşımıza çıkarlar. Kullanılmadığı alan günümüzde adeta yok gibidir.

Tabela Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Eskiden elle yapılan tabelalar günümüzde son sistem teknoloji ile saniyeler içinde yapılır hale gelmiştir. İyi bir tabela daha doğrusu firmanın imajına uygun olan bir tabela doğru hedef kitlesine ulaşma noktasında son derece önemlidir. Bu yüzden amacına uygun, firmanın imajını güçlendirecek, onun kendisini doğru konumlandırmasını ve tanıtmasını sağlayacak tabelaların olması çok önemlidir. Kullanılan malzeme, renkler, hatta seçilen yazı karakteri ve büyüklüğü de son derece önem arz eden hususladır. Nerede ne tür bir tabelanın kullanılacağı da bir diğer önemli olan diğer husustur. 

Tabela Firması Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Kurumlar kişiler tabelayı yaptırır iken firma seçiminde son derece dikkatli, bilinçli ve özenli olmalıdır. İlgili reklam firmasının referansları mutlaka kontrol edilmelidir. Yaptığı işler iyice incelenmeli ve sizin beklentilerinize yanıt verip veremeyeceğinden emin olunmalıdır. Ayrıca reklam firmasının bünyesinde çalışan insanların eğitim ve deneyim durumları hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır. Alanında uzman, eğitimli donanımlı, deneyimli insanların çalıştığı reklam firmalarından hizmet alınmasına gidilmelidir. İşin parasal kısmı ise en son düşünülmesi gereken husustur. Bu arada fiyatlar ilgili reklam firmasının fiyat politikasına ve tabela türüne, tabelanın özelliğine göre değişir.

Tabela alanında sen de iyiysen kayıt ol.