Televizyon Tamiri

İnsanoğlunun hem gözüne hem de kulağına hitap eden teknolojinin bir harikası olan televizyonların hayat üzerinde çok büyük bir yere sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bunu inkâr etmek asla mümkün değildir. Yapılan araştırmalar neticesinde Dünya geneli sıralamasında en çok televizyon izleyen ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer almaktadır. Peki, yaşamımızda büyük bir yere sahip olan, vakit geçirmekten hoşlandığımız ve en sevdiğimiz eğlence aracı olan televizyonlar arızalanması halinde nasıl bir yol izlemememiz gerekmektedir. İşte detaylar;

Televizyon Tamirinden Detaylar

Televizyon içerisinde toplam olarak 4 adet çıkış devresi bulunmaktadır. Bunlar; video çıkışı, ses çıkışı, yatay saptırma çıkışı ve son olarak düşey saptırma çıkışıdır. Ses çıkışı dışında kalan diğer çıkış devrelerin tamamı görüntü ile alakalı devrelerdir. Buradan anlaşılacağı gibi televizyonda oluşacak birçok arızanın ekran üzerinde oluşan değişiklikler ile ortaya çıkan şekil ve kaymalara bakılarak anlaşılması mümkün olabilmektedir. Televizyon tamiri genel olarak diğer elektronik cihazlara göre daha kolay tamir edilen bir cihazdır. Televizyonunuzda yatay ve düşey tarama normal seviyede ise 18-20 kv’luk bir gerilim resim tüpüne aktarılmakta ise ve ekranda aydınlık varsa raster oluşumu söz konusu olabilir. Arıza tespiti yapılırken ses ve resim raster’a hangi kaynak üzerinden aktarıldığı kolay bir şekilde bulunabilir ve yapılacak olan arıza ölçümler sayesinde kolay bir şekilde sorunun nerede olduğu tespit edilebilir. Bunun ardından derhal televizyon tamiri işlemlerine başlanılabilir.

Televizyon Arıza ve Çözüm Yolları

Televizyon tamiri yapılmadan önce ilk olarak birkaç kontrollerin yapılması gerekmektedir. Mesela televizyonunuzda karlanma söz konusu ise ilk olarak antenden gelen bağlantıların kontrollerini yapmanız gerekmektedir. Televizyon görüntüsü üzerinde beyaz renkte benekler meydana gelmekte ise buda televizyon sistemini bozacak ve parazit oluşturacak başka bir cihazın televizyon yakınlarında var olması demektir. Televizyonun görüntüsünde gölgelenme meydana geliyorsa eğer, televizyonu biraz daha yukarı bir bölüme yerleştirmelisiniz. Bunu yapmanızın sebebi de evin çevresinde var olan dağlardan gelen elektromanyetik dalgaların televizyonu etkileyebilmesindendir. Renkli televizyonlarda bazen renk kayması meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumda televizyonda bulunan hassas ayarların kontrolünü yapmanız gerekmektedir. Bazen televizyonlarda ses gelebilir ancak görüntü alamayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman hassas istasyon ayarları ile görüntü ayarlarının incelenmesi gerekmektedir. Bazen televizyon frekanslarına radyo karışabilmektedir. Bu durumda televizyonda parazitlenme oluşturacaktır. Bunu önlemek için de çubuklu anten kullanmanız ya da anteni farklı bir yöne doğru çevirmeniz gerekecektir.

LCD Televizyonların Tamiri

Günümüz çağında eski tüplü televizyonların tarihe karışarak yerine LCD televizyonların piyasaya sürüldüğü bir dönemi yaşamaktayız. Hemen hemen her evde en az bir adet LCD televizyon bulunması mümkündür. Eski tüplü televizyonlarda olduğu gibi bu televizyonların da bir takım arızaların meydana geldiği görülebilmektedir. LCD televizyon yapımında 3 ana kart kullanılmaktadır. Bunlar; Power Kartı (besleme kartı), Mainboart ( Ana kart ) ve inverter kart olarak adlandırılmaktadır. Televizyon tamiri yapılabilmesi için ve arızanın tespiti için bu 3 ana karttan yardım alınmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte arızaların da giderilmesi bir o kadar kolay ve zahmetsiz bir hal almaya devam etmektedir.