Televizyon Tamiri

Televizyon Tamiri hizmeti veren firmalardan teklif almak için Televizyon Tamiri talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Televizyon Tamiri

İnsanoğlunun hem gözüne hem de kulağına hitap eden teknolojinin bir harikası olan televizyonların hayat üzerinde çok büyük bir yere sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bunu inkâr etmek asla mümkün değildir. Yapılan araştırmalar neticesinde Dünya geneli sıralamasında en çok televizyon izleyen ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer almaktadır. Peki, yaşamımızda büyük bir yere sahip olan, vakit geçirmekten hoşlandığımız ve en sevdiğimiz eğlence aracı olan televizyonlar arızalanması halinde nasıl bir yol izlemememiz gerekmektedir. İşte detaylar;

Televizyon Tamirinden Detaylar

Televizyon içerisinde toplam olarak 4 adet çıkış devresi bulunmaktadır. Bunlar; video çıkışı, ses çıkışı, yatay saptırma çıkışı ve son olarak düşey saptırma çıkışıdır. Ses çıkışı dışında kalan diğer çıkış devrelerin tamamı görüntü ile alakalı devrelerdir. Buradan anlaşılacağı gibi televizyonda oluşacak birçok arızanın ekran üzerinde oluşan değişiklikler ile ortaya çıkan şekil ve kaymalara bakılarak anlaşılması mümkün olabilmektedir. Televizyon tamiri genel olarak diğer elektronik cihazlara göre daha kolay tamir edilen bir cihazdır. Televizyonunuzda yatay ve düşey tarama normal seviyede ise 18-20 kv’luk bir gerilim resim tüpüne aktarılmakta ise ve ekranda aydınlık varsa raster oluşumu söz konusu olabilir. Arıza tespiti yapılırken ses ve resim raster’a hangi kaynak üzerinden aktarıldığı kolay bir şekilde bulunabilir ve yapılacak olan arıza ölçümler sayesinde kolay bir şekilde sorunun nerede olduğu tespit edilebilir. Bunun ardından derhal televizyon tamiri işlemlerine başlanılabilir.

Televizyon Arıza ve Çözüm Yolları

Televizyon tamiri yapılmadan önce ilk olarak birkaç kontrollerin yapılması gerekmektedir. Mesela televizyonunuzda karlanma söz konusu ise ilk olarak antenden gelen bağlantıların kontrollerini yapmanız gerekmektedir. Televizyon görüntüsü üzerinde beyaz renkte benekler meydana gelmekte ise buda televizyon sistemini bozacak ve parazit oluşturacak başka bir cihazın televizyon yakınlarında var olması demektir. Televizyonun görüntüsünde gölgelenme meydana geliyorsa eğer, televizyonu biraz daha yukarı bir bölüme yerleştirmelisiniz. Bunu yapmanızın sebebi de evin çevresinde var olan dağlardan gelen elektromanyetik dalgaların televizyonu etkileyebilmesindendir. Renkli televizyonlarda bazen renk kayması meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumda televizyonda bulunan hassas ayarların kontrolünü yapmanız gerekmektedir. Bazen televizyonlarda ses gelebilir ancak görüntü alamayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman hassas istasyon ayarları ile görüntü ayarlarının incelenmesi gerekmektedir. Bazen televizyon frekanslarına radyo karışabilmektedir. Bu durumda televizyonda parazitlenme oluşturacaktır. Bunu önlemek için de çubuklu anten kullanmanız ya da anteni farklı bir yöne doğru çevirmeniz gerekecektir.

LCD Televizyonların Tamiri

Günümüz çağında eski tüplü televizyonların tarihe karışarak yerine LCD televizyonların piyasaya sürüldüğü bir dönemi yaşamaktayız. Hemen hemen her evde en az bir adet LCD televizyon bulunması mümkündür. Eski tüplü televizyonlarda olduğu gibi bu televizyonların da bir takım arızaların meydana geldiği görülebilmektedir. LCD televizyon yapımında 3 ana kart kullanılmaktadır. Bunlar; Power Kartı (besleme kartı), Mainboart ( Ana kart ) ve inverter kart olarak adlandırılmaktadır. Televizyon tamiri yapılabilmesi için ve arızanın tespiti için bu 3 ana karttan yardım alınmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte arızaların da giderilmesi bir o kadar kolay ve zahmetsiz bir hal almaya devam etmektedir.

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Evlerde en sık kullanılan elektronik eşyalardan bir tanesi televizyonlardır. Televizyonlarda yayınlanan programlar küçükten büyüye herkesin dikkatini çekmekte ve iyi vakit geçirmesini sağlamaktadır . Bazı evlerde neredeyse günün tamamında televizyon açık kalabilmektedir. Böyle bir durumda televizyonların arızalanması mümkündür. Bu arızanın giderilmesi için hizmet veren firmalar ile anlaşırken bazı adımlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlar;

 • Öncelikli olarak televizyon modeli ve markalarından anlayacak teknik bir ekibi tercih etmeniz gerekmektedir.

 • Seçeceğiniz ekip muhakkak her modeldeki televizyondan anlayabilecek eğitime sahip olmalıdır.

 • Televizyon tamiri yapılacağı sırada hızlı bir çözüm üretmek birinci önceliği olan tamir hizmetini seçmelisiniz.

 • Arızaya müdahale edileceği zaman muhakkak başka herhangi bir arızanın önüne geçebilmek için aşamalı müdahale edilmelidir

 • Yerinde giderilemeyecek herhangi bir arıza ise sizlere konsinye bir ürün bırakarak mağdur olmanızın önüne geçecek bir ekip tercih edebilirsiniz .

 • Televizyon arızasına güvenilir bir şekilde müdahale edilip çalışır hale getirildikten sonra teslim etmesi önemli bir adımdır.

 • Eğer televizyon arızası ile ilgili sorun ciddiyse ve tamirat yüksek bir maliyete neden olacaksa bunun önüne geçecek şekilde müşterinin bilgilendirilmesi gereklidir.

 • Fiyatlandırma ile ilgili herhangi bir bilgilendirme yapmayan teknik servis ile çalışmak sizlerin maddi anlamda mağdur almamıza neden olabilir.

 • Televizyonunuzun arızası giderilip size teslim edildikten sonra ödeme yapmalısınız. Aksi takdirde önden ödeme yapmanız gereksiz yere fazla para ödemenize sebep olabilir .

 • Her markanın kendine özgü bazı özellikleri bulunabilmektedir. Bu sebeple seçeceğiniz firma ya markanıza özel teknik hizmet veren bir firma olmalı veya her türlü marka ve modelde onarım hizmetinde uzman kadroya sahip bir teknik servis olmalıdır.

 • Son teknolojiyi kullanan Teknik bir servis ile çalışırsanız televizyonunuzun daha sonrasında öngörülecek olan arızaları ile ilgili çalışmalar sağlanarak sürekli tamirci çağırma sorunundan sizleri kurtarabilecek olan bir tercih yapmış olursunuz.

 • Televizyonunuzun LCD veya plazma hangi özellikte olursa olsun bunlara uygun ekran değişimleri gerçekleştirilecekse mutlaka bu işlemin garantili şekilde yapmasını talep ediniz.

 • Televizyonunuzun tamir işlemi gerçekleştikten sonra kontrollerinin tamamıyla sağlanmasının ardından teknik servise ödemeyi gerçekleştirmeniz doğru olacaktır.