Trafik Sigortası

Trafik Sigortası hizmeti veren firmalardan teklif almak için Trafik Sigortası talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Trafik Sigortası

Her gün araç kullanırken birçok riskle karşılaşıyorsunuz. Hasar durumunda meydana gelebilecek ciddi kazalar durumunda trafik sigortası sizin için önemli bir koruyucu oluyor. Geniş kapsamı ile kendinizi ve sevdiklerinizi uygun taşıma sigortasıyla koruyabilirsiniz. Ayrıca kredi kartı ile de ödeme yapabilirsiniz.

Trafik Sigortası Nedir?

Bu, tüm araç sahiplerinin satın alması gereken bir araba sigortasıdır. Trafik sigortası, bir kaza durumunda araç sahiplerine koruma sağlar ve diğer tarafa ve üçüncü tarafa verilen zararı belirli bir aralıkta telafi eder. Bu nedenle, bir kaza meydana gelse bile, bir kusurunuz olsa bile, hasar için ödeme yapmanız gerekmez. Aynı zamanda, bütçenize yönelik büyük kaza maliyetlerini önleyebilir.

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Kaza durumunda, belirli sınırlar içinde başka bir tarafa veya üçüncü bir tarafa zarar verme maliyetini üstlenir. Aracınıza bir kaza ve hasar meydana gelmişse, maliyet trafik sigortası poliçeniz tarafından ödenecektir. Aynı zamanda, kamu mallarında oluşan kayıplar ve üçüncü tarafın mallarının kayıpları için sigorta kapsamında olacaksınız. Bir kaza meydana geldiğinde maddi hasara ve fiziksel yaralanmaya neden olabilir. Trafik sigortası ve kişisel yaralanma da garanti edilmektedir. Kişisel yaralanma trafik sigortası kapsamındadır. Trafik sigortası ayrıca acil servisler, teftişler, tedaviler ve yaralılar için ilaç masraflarını da içerir. Trafik sigortası kazada ölülerin cenaze masraflarını karşılar. Bazı insanlar ölürse ve onlarla ilgilenmek zorunda kalırlarsa, kayıpları telafi edilir çünkü süreçte destek alamazlar. Yaralanan kişi kısmen veya süresiz çalışamazsa trafik sigortası da devreye girer. Kişinin finansal gelirinden yoksun bırakılması ve baktığı kişinin durumu destekten mahrumdur. Kazada hatalı değilseniz ve karşı taraf haksız olduğunuzu iddia ederek sizi dava ederse, trafik sigortası savunmanız için ödeme yapar. Mahkeme ve avukat ücretleri sigorta poliçenizden ödenir.

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Sigortalı araç araba kullanmazsa, neden olduğu hasar telafi edilmez. Başka bir deyişle, trafik sigortasının kayıpların maliyetini karşılayabilmesi için aracın sürüş durumunda ve sürüş konumunda olması gerekir. Zorunlu araç sigortası sadece diğer tarafın ve üçüncü tarafların maddi ve fiziksel kayıplarını ödemek için kullanılabilir. Kazaya neden olan sigortalı mal sahibi hatalıysa, hasar tazminat talebi garantiye dâhil değildir, yani trafik sigortası hatalı mal sahibinin ücretini trafik sigortası ödemez. Aynı zamanda eş, çocuk ve kardeşlere zararları için tazminat ödenmeyecektir. Trafik sigortası için bir başka sigorta da kaza sırasında sigortalı araçlarda hasar gören kişilerin malları ile ilgilidir. Bagaj dışındaki eşyaların hasar görmesinden kaynaklanan talepler trafik sigortası kapsamında değildir. Aynı zamanda, aracın çektiği römork hasara neden olabileceğinden, trafik sigortası gereksinimleri karşılayamaz.

Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

İnternetten fiyat teklifi alarak trafik sigortası alabilirsiniz. Tek bir ekranda fiyat teklifi alabilir ve araba sigortası fiyatlarını ve birçok sigorta şirketinin garantilerini karşılaştırabilirsiniz. Karşılaştırma yoluyla en ucuz trafik sigortası fiyatını kolayca bulabilirsiniz.

Nelere dikkat etmeliyiz

  • Trafik sigortası hizmeti nedir? Trafikte aracı olan kişilerin yapacağı herhangi bir kaza sonucunda, kazaya sizinle karışmış olan diğer şahısın aracında oluşabilecek hasarlarda  ya da sürücü de meydana gelecek yaralanma gibi bedensel sorunlarda oluşabilecek zararların karşılanması için önceden önlemini alıp, güvencesini sağlamak işidir. Trafik sigortası hizmeti birinci şahsın aracı için alınan bir önlem değildir. Trafik sigortasını kimler yaptırmalı? Araç kullanan herkes tarafından yapılması zorunlu olan bir hizmettir. 

  • Trafik Sigortası Hizmeti alınmadan önce size bir anlaşma, poliçe imzalanmaktadır. Bu poliçe için mutlaka hem aracınız ile ilgili hem de kendiniz ile ilgili doğru bilgiler verin. Alacağınız sigorta hizmetinin ihtiyacınızı tam olarak karşılaması için bu önemlidir. Ayrıca yalan, yanlış beyanda poliçenizin sorumluluğu size aittir iptalini gerçekleştirebilirler. 

  • Aracınız ile ilgili poliçe hazırlandıktan sonra imzalamayan önce girilen bilgilerin doğruluğunu kontrol edin yani aracınızın markası, modeli ve benzeri özellikleri doğrumu bunu bilin. 

  • Poliçenizin ilk yürürlüğe gireceği, başlayacağı ve sona ereceği tarihlere gününe ve ayına mutlaka dikkat edin. Çünkü bu hizmet sadece bir yıllığına imzalanan bir anlaşma ayınız ve saati dolunca iptali gerçekleşir, zor durumda kalmayın. 

  • Trafik Sigortası Hizmeti almadıktan sonra ve almadan öncede aracınızın sıfır olduğuna ve ya sizinle ya da sizden önce bir kazaya karışıp karışmadığına baktırın ve poliçeyi yazarken yetkiliye bir hasarı olmadığını söyleyin. Çünkü aracınız kazalara karışmadığı sürece ödenecek sigorta primlerinizde hasarsızlık indirimi alırsınız. 

  • Trafik Sigortanızı mutlaka yaptırın bu hizmet ülkemizde zorunludur. Her ne kadar trafikte yaptırmayan çok sürücü olsa da bu doğru bir davranış değildir ortaya çıktığında ceza alırsınız ve hatta bir daha trafiğe çıkmanız yasaklanır. 

  • İmzaladığınız poliçenin tarihi dolduktan sonra yenileyin, yenilemediğiniz her ay için gecikme zammı uygulanır. 

  • Trafik Sigorta Hizmetinizi karşılayacak firma tarafından başka hizmetler içinde ek maddeler ekleyebilirsiniz. Yani kendi aracınızın onarımı, bakımı, yağ değişimi, anahtar kaybı yaşarsanız ya da başka konularda aradığınız zaman temsilci destek hizmeti gibi sizinle ilgili konuları ekleyebilirsiniz.