3D Modelleme hizmeti alırken nelere dikkat etmeliyiz.


 • 3D modelleme nedir sorusu bu konu ile ilgilenen kişilerin merak ettiği bir sorudur. Gelişen bilgisayar teknolojilerinin bize kazandırdığı olumlu gelişmelerden bir tanesi de 3D modelleme hizmeti olup, giderek yaygınlaşmaktadır. Eğer bu konuya merakınız varsa ve böyle bir hizmete ihtiyaç duyuyorsanız, 3D modelleme hizmetinde dikkat etmeniz gerekenler yazımıza göz atabilirsiniz.

 • 3D modelleme adından da anlaşılabileceği gibi üç boyutlu kesitlerin bilgisayar ekranına yansıtılması hizmetini içerir. 

 • 3D modelleme hizmeti ile 3D tasarımın karıştırılmaması gerekir. Eğer bir projede kullanılmak üzere ya da başka bir amaç için yeni bir ürüne ihtiyacınız varsa, bu ürünün 3D tasarımını yaptırabilirsiniz. Ancak modellemede en baştan tasarım yapılması söz konusu olmaz.

 • Mevcut bir ürünün ya da nesnenin 3D olarak modellemesi yapılır. Bu hizmeti alırken hangi ürün ya da nesne için modelleme yapılması istediğinizi belirtmelisiniz.

 • 3D modelleme hizmeti alacağınız zaman sadece modelleme yapılmasını mı istiyorsunuz yoksa aynı zamanda 3D yazıcı ile çıkartılmasını mı istiyorsunuz diye karar vermelisiniz. Hizmet içeriğini değiştirecek önemli bir konudur.

 • 3D modelleme için ön görüşme yapmakta fayda vardır. Bu ön görüşme sırasında ne istediğinizi ve ne beklediğinizi net bir şekilde ifade edin.

 • Hizmet alımlarının kilit noktası iletişimdir. Ne hizmet aldığınız fark etmeksizin, hizmet sağlayıcınız ile doğru bir iletişim kurmanız önem taşır.

 • 3D modelleme hizmeti ile boyutlar üzerine çalışma yapılır. Sürdürülen çalışmalarda manuel ya da otomatik modelleme yapılması yolu izlenebilir.

 • 3D modelleme hizmetine ne için ihtiyacınız olduğu da önemlidir. Amacınız, hedefleriniz ve hedef kitleniz bu hizmeti alırken önem taşır.

 • 3D modelleme nedir ve 3D tasarım nedir gibi konularda ufak bir araştırma yapmanız, bu hizmeti alırken daha bilinçli olmanızı ve daha sağlam adımlar atmanızı sağlar.

 • Hizmet alırken kendi amaçlarınıza ve hedef kitlenize uygun bir hizmet almaya özen göstermelisiniz.

3D Modelleme hizmeti için benzer talepler.

3D Modelleme İstanbul / Eyüp
Açıklama
solid çizimi

3D Modelleme

 

3D modelleme doğrudan bir nesnenin sanal ortama aktarılmasıyla yahut sanal ortamda 3D Modelleme işi için üretilmiş programlar vesilesiyle hiç bir nesneden esinlenmeden yalnızca bir çizimle yapılabilmesine imkân sağlayan yüksek teknoloji ürünü bir üretim sürecidir. 3D modelleme yapılmak istenen şeklin yahut çizimin tüm yönlerinin detaylıca işlenmesine ve şekillendirilmesine de yardım etmektedir. 3D modelleme işi için üretilmiş bilgisayar programlarıyla yapılan üretimler 3D yazıcılarla fiziksel bir varlık kazanmaktadır. Bu programlarla üretilen 3D ürünler hayatımızın her alanında kullanabileceğimiz şekilde amacına uygun olarak tasarlanmaktadır. 3D Modellemenin otomotiv sektöründen, inşaat sektörüne kadar birçok kullanım alanı bulunmaktadır. 3D Modelleme yukarıda bahsi geçen sektörler için çok önemlidir. 

3D Modellemenin Faydaları 

 

Her biri insan hayatının belli noktalarına dokunan ve fayda sağlayan ürünlerin üretilmesi aşamasında kullanılan 3D modelleme üretim yapmakta olan yahut projelerinin dinamiklerini ölçmek isteyen herkes için büyük önem arz etmektedir. 3D modellemenin faydalarından birkaçını sıralamak istersek tasarlanan objelere hacim vermek ve gerçekte kullanılabilecek hale en yakın şeklini görebilmeyi sağlamaktadır. Tasarlanan objelerin dış ve iç görünümü önemli olduğundan bu konuda 3D modelleme yapan kimselerin bu işte uzmanlaşmış olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde yapılmak istenen ürün sanal ortamda başarılı görünse de gerçek hayatta kullanıcıları memnun etmekten uzak bir görünüm sergileyecektir. Gelişen teknolojiyle beraber 2D modellemenin yerini alan 3D modelleme şekli simgesel anlamda da birçok avantajı beraberinde getirmektedir. 

Kullanım Alanı Açısından 3D Modelleme

 

Kullanım alanı çok çeşitli olan 3D modelleme yukarıda sözünü ettiğimiz mimari ve otomotiv sektörünün yanı sıra sağlık, sinema ve oyun sektöründe de sıkça başvurulan bir yöntemdir. Tıp alanında 3D modelleme organların yapısının detaylı olarak işlenmesiyle bu konuda ihtiyaç duyulan eksikliği gidermektedir. Sinema sektöründe ise animasyon işlerinde detaylı bir şekilde neredeyse sürecin tamamında kullanılan 3D modelleme, bu sektörde yapılan diğer işlere göre daha profesyonel bir görünüm sergilemekte ve kullanıcılarını memnun etmektedir. Oyun sektörü de 3D modelleme üretim ve tasarım aşamasındaki oyunun grafiklerine en uygun şekilde yapılmasıyla, oyun severlerin beğenisini kazanmaktadır. 

3D Modellemenin Şekilleri

 

3D modellemenin iki şekli vardır. Bunlar; katı modelleme ve yüzey modellemedir. Katı modelleme gerçek bir nesneden ilham alarak yapılmaktadır. Ve ilham alınan nesnenin en, boy, yükseklik, hacim gibi özellikleriyle tamamen birebir görüntüsünü yansıtmaktadır. Bir taşı modellemek istersek kullanabileceğimiz yöntem katı modelleme şeklidir. Yüzey modellemede ise katı modelleme gibi hacim verilmesi mümkün olmamaktadır. Mevcut bulunan objenin yalnızca dış kısmında kalan kabuk bölümünün modellenmesini mümkün kılmaktadır. Yüzey modelleme dış sınırları belirli ancak içi boş olan ürünler için kullanılmaktadır. Bu şekilde yapılan modellemeler katı modellemeye göre daha az uğraş gerektirir. Daha kolay ortaya çıkarlar fakat gerçek hayatta kullanım ve üretim aşamasında katı modelleme kadar başarılı işler ortaya koyamamaktadır.