Oto Cam

Kategoriler

Fiyat

Arama sonuçlarına uygun ilan bulunamadı

Oto cam, bir aracın ön, yan, arka ve tavan parçalarının uygun şekilde üretilmiş parçalarını içerir.  Araçlarda bulunan camlar farklı özelliklere sahiptir.  Yan camlar otomatik veya manuel olarak açılıp kapanma işlevine sahiptir.  Bu kullanım şekli, araç modeline göre değişir.  Yan camlar ihtiyaca göre tek boyutta sabitlenebilir. Ön camlar araçların en büyük parçalarından biridir.  Araç, yolcu güvenliği ve görünümü açısından büyük önem taşımaktadır.

Arabaların üretimi esnasında birçok farklı parça kullanılır. Bu parçalardan biri de oto cam olarak karşımıza çıkıyor. Araba camı, otomobilin ön, arka, yan ve üst kısmı için özel olarak üretilen parçaları oluşturur. Araçlarda yer alan bu camların farklı özellikleri vardır. Bu parçanın değişmesi gereken durumlarda İşim Düştü web sitemizi inceleyebilir, ilanları karşılaştırabilirsiniz.

Yan camlar, otomatik ya da manuel olarak açılıp kapanma özelliğine sahiptir. Aracın modeline göre bu özellik değişiklik gösterir. Aynı zamanda aracın üst kısmında kullanılan camlar, elektrikli cam konseptine uygun olarak üretilir. Her araçta bu cam modelini görmek mümkün değildir. Genel olarak yeni nesil araba modellerinde açılır tavan daha sık kullanılır.

Aracın en önemli ve büyük parçasını oluşturan oto cam türü, şüphesiz ön camlardır. Sürücünün ve araçtakilerin güvenliğini sağlaması açısından büyük öneme sahiptir. Sürücü, bu cam sayesinde trafik akışını görür. Böylece kurallara uygun bir şekilde aracı süremeye devam edebilir.

Oto Cam Tamiri Nasıl Yapılır?

 

Araçların daha güvenli bir şekilde kullanılması açısından oto cam oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak bazen bu camlarla alakalı sıkıntı yaşayabilirsiniz. Özellikle kırılma, çatlama gibi sorunlar çok sık karşılaşılan problemlerdir. Camın çatlamasının nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Çarpma: Araç camı, bir yere çarpma halinde yüksek enerjiden dolayı çatlayabilir.
 • Dış Sebepler: Bir taşın cama gelmesi, üzerine buz düşmesi gibi dış etkenler camın çatlamasına neden olabilir.
 • Kimyasallar: Temizlik esnasında kullanılan kimyasal malzemeler, camın çatlamasının bir diğer nedenidir.
 • Yaş: Arabanın kullanım ömrü uzadıkça camlarda çatlama olağan hale gelebilir.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı çatlayan camın tamiri için genellikle yama yöntemi kullanılır. Cama yama atma, sadece küçük çatlakların giderilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Bu işlem için özel bir jel vardır. Jel, çatlayan cama sürülür ve arasına bir yama yapılır. İşlem sonucunda camın eski haline gelmesi mümkündür. 

Oto cam tamiri için cama yama atma işlemi sadece küçük çatlaklar içindir. Daha büyük çatlaklar olması durumunda camın değişmesi gerekir. Tabii camın tamiri, değişimi için profesyonel bir yerden hizmet almak gerekir. İstenmeyen sonuçların ortaya çıkmaması için bu duruma önem vermek gerekir.

Oto Cam Tamiri Yapan Yerler

 

Araba camında çatlak, kırık olanlar, cam tamiri yaptırabilecekleri yerleri merak eder. Bunun için doğru adresi bulmak önem arz eder. İşi uzman kişiler yapmadığı zaman aracın eski haline dönmeyeceği bir gerçektir. Aynı zamanda kısa süre içinde tekrar aynı problemle karşılaşma durumu vardır. 

İşim Düştü bu noktada size en iyi hizmeti veren firmaları sunar. Oto cam tamiri yapan farklı firmaları bu adreste bulabilirsiniz. Böylece verilen fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Bütçenize en uygun hizmeti bulabilmek için internet sitemizin kategorilerini mutlaka inceleyin.

Oto Cam Değişimi

 

Çatlaklar büyük olduğunda veya oto cam kırıldığında değişim yapmak şarttır. Bu yöntemde cam çıkarılır ve yerine başka bir cam takılır. Böylece güvenilir bir camla tekrar sürücüler yoluna devam eder. Değişim esnasında yeni camın doğru bir şekilde takılması, içine toz, kir, su gibi maddelerin girmemesi açısından önemlidir.

Camın değiştirilme sürecinde aşağıdaki aşamalar takip edilir:

 • Öncelikle camın lastikli mi yoksa yapışkan mı olduğu tespit edilir.
 • Lastikli camlarda öncelikle tornavida yardımıyla hasarlı cam çıkartılır. 
 • Lastiğin bulunduğu kısma yeni cam tam olarak oturtulur. 
 • Yapışkanlı camlarda teller yardımıyla hasarlı cam yerinden alınır.
 • Yeniden yapışkan kullanarak yeni cam yerleştirilir.

Yukarıdaki işlemler, profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Aracın tekrar eskisi gibi olması için uzmanlardan destek almak önemlidir. Kendiniz yapmaya çalışırsanız, beklenmedik bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Oto Cam Değişimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Otomobil cam değiştikten sonra dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Araç camında tekrar sıkıntı yaşamamak adına bu durumlara dikkat etmeniz gerekir. Tamirden sonra dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle araç camı çatladığında şeffaf bir bantla çatlak kapatılmalıdır.
 • Çatlak varken tamir yapılmadan önce araç yıkanmamalıdır.
 • Aracın camı değiştirildikten sonra uzmanlar tarafından söylenen süre geçmeden araç yıkanmamalıdır.

Yukarıdakileri göz önüne aldığınız takdirde herhangi bir sorun yaşamadan aracı kullanmaya devam edebilirsiniz. İşim Düştü adresimizden hizmet aldığınız firmalar, size cam değişimi sonrası neler yapmanız gerektiğini ayrıntılı bir şekilde anlatır. Bunlara uygun davrandığınız takdirde güvenilir bir şekilde aracı kullanmaya devam edersiniz.

Hangi Tür Oto Cam Vardır?

 

Oto cam çeşitleri araç marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir.  Genelde oto camı satan ve montajı yapan yerlerde farklı çeşitler bulmak mümkündür.  Araba, otobüs, kamyon ve tır camları, araç kullanırken sürücülerin ve yolcuların güvenliğini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 

Otomobil Cam Modelleri

 

Oto cam hasar gördüğünde cam değişimi yapmak zorunlu olabilir. Böyle bir durumda cam modellerini merak edebilirsiniz. Piyasada bulunan modellerden aracınıza en uygun olanı seçmeniz gerekiyor. Her modelin farklı özellikleri vardır. İhtiyacınız olanı bilmiyorsanız, değişimi yapacak olan firmadaki uzmanlardan bilgi alabilirsiniz. 

Otomobil camlarının modelleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Temperli Cam
 • Lamine Cam 
 • Isı Yalıtımlı Cam

Yukarıdaki camların özellikleriyle alakalı detaylı bilgi almak isteyebilirsiniz. Aşağıdaki başlıklarda bu camların genel özelliklerini görmeniz mümkündür.

Lamine Camlar

 

Lamine oto cam, çift katmana sahip bir cam türüdür. Bu camın iç yüzeyinde bir cam bulunmaktadır. Dış yüzeyinde de bir PVB katmanı vardır. Böylece araçta lamine cam kullanıldığında daha az güneş ışığına maruz kalır. Az güneş ışığı alan araç daha az ısınır ve serin kalır. 

Dayanıklı bir cam türü olduğundan dolayı darbelere karşı dirençlidir. Tır, kamyon, tren gibi araçlarda lamine cam kullanılır. Araç içindeki emniyetin sağlanması için bu araçlarda lamine camın kullanılması zorunludur. 

Lamine cam, kırılsa dahi içerisindeki PVB cam koruma sağlar. Elastikli, sert bir malzeme olan PVB, camı tutar. Bu sayede güvenilir bir cam olduğunu söylemek mümkündür.

Lamine camlar otomobil ön camlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.  Bu nedenle güvenliği sağlayan cam türüdür.  Her türlü araçta kullanılabilir.  İş makinaları ve traktör gibi araçlar için de uygundur.  İki veya daha fazla camın özel bir tabaka ile preslenmesiyle yapılır.  Otomotiv cam çeşitleri içerisinde en dayanıklı olanıdır.  Çünkü presleme işlemi ısı ve basınç ile gerçekleşir.

Temperli Camlar

 

Oto cam için özel olarak hazırlanmış cam modelidir. Bu model, ısıya ve darbelere karşı koruma sağlar. Araba çalınması, hırsızlık gibi olayların önüne geçmek için ideal camlardan biridir. Araba içerisindeki malzemeleri, insanları, ekipmanları korumak amacıyla üretilmiştir. Çok parçalı, küçük ve kesici olmadığından dolayı güvenli bir modeldir. 

Temperli cam lamine camlı araçlarda kullanılabilir. Genellikle eski araç modellerinin ve iş makinelerinin ön camlarında tercih edilmektedir. Temperli cam kırıldığında lamine cama göre küçük kristallere ayrılma olasılığı daha yüksektir.  Ancak küt parçalar halinde dağıldıkları için kaza anında yaralanma riskleri çok azdır.  Sadece ön cam olarak değil, yan cam, kapı camı ve ısıtmalı arka cam olarak da kullanılabilir.

Temperli camın kullanım alanları çeşitlidir. Aşağıdaki listede bu camın nerelerde kullanıldığını görebilirsiniz:

 • Otobüs yan camlar
 • Cam basamakları
 • Fırın camı
 • Duşa kabin camı
 • Binalardaki dış cephe camları
 • Yanmaz tepsi

Yukarıda gördüğünüz gibi ısının yüksek olduğu yerlerde temperli cam sıklıkla tercih edilir. Otomobil camının değişiminde bu cam tercih edildiği takdirde ısıya karşı araç içi korunur.

 

Isı Yalıtımlı Camlar

 

Oto cam modelleri arasında bulunan bir diğer model ısı yalıtımlı camdır. Yüzeydeki donmayı ve sisi önleyen bir cam türüdür. Farklı ısıtma moduna sahip olan bu cam, 2 panele sahiptir. Kenarlarına çıta konularak bu paneller birleştirilir. Böylece ısının belirli bir düzeyde kalması sağlanır. Oto camlar için en fazla tercih edilen çeşitlerden biridir. 

Isı yalıtım camları, ikiden fazla camın aralarındaki ortam basıncına uygun kuru hava ile birleştirilmesiyle oluşturulur.  2 farklı cam tabakası alüminyum profil ile birleştirildiği için en popüler oto cam çeşitlerinden biridir.  Bu şekilde yalıtım sağlanır.  Özellikle yan cam gruplarında ve şehirlerarası otobüslerde tercih edilerek kullanılmaktadır. Genellikle kavisli ve düz yapılırlar.

Isı yalıtımlı camın tercih edilmesinin nedeni, 2 camın alüminyum katmanı ile birleştirilmesinden kaynaklıdır. Bu işlemden dolayı izolasyon sağlanır. Özellikle şehirlerarası otobüslerin yan camları için bu cam tercih edilir. Bombeli veya düz olarak ısı yalıtımlı cam üretimi yapılır. Cam ortam basıncına uygun olarak kuru hava içerir. 

Ön Cam Değişimi Nerede Yapılır?

 

Oto cam seçenekleri arasında yer alan ön camlar araç güvenliğinde önemli rol oynamaktadır.  Araç markasına uygun cam türleri seçilmelidir.  Ayrıca doğru entegrasyonu sağlamak için orijinal lensler tercih edilmelidir.  Ön camın doğru montajı için İşimDüştü'de hizmet veren uzmanlara danışılmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Oto Cam Hizmeti Ödemesi Nasıl Yapılır?

 

Oto cam hizmeti almak için öncelikle İşim Düştü adresine giriş yapın. Ardından istediğiniz hizmeti seçip satın alma seçeneğini seçin. Karşınıza bir ödeme sayfası çıkar. Bu sayfada sizden istenen bilgileri girin. Ödeme bilgilerini tamamladıktan sonra hizmeti satın alabilirsiniz. Çok kısa bir süre içinde bu işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Oto Cam Dükkanları ile İletişim Nasıl Oluyor?

 

Araba camınızın değişimini yapmadan önce iletişim kurmak isteyebilirsiniz. İşim Düştü sitesinde bulunan firmalarla hemen iletişime geçmeniz mümkündür. Firmayı ziyaret edin ve mesaj gönder seçeneğine tıklayın. Böylece merak ettiğiniz soruları yazabilirsiniz. Dilerseniz, direkt İşim Düştü adresinin iletişim sekmesinden çağrı merkezine ulaşmanız mümkündür.

Oto Cam Tamiri Ne Kadar?

 

Tamir için belirlenen fiyatlar farklılık gösterir. Her firma, kendi fiyatını belirlemiştir. Bu konuda hangi tamir işleminin yapılacağı gibi nedenler fiyatı etkiler. İşim Düştü kategorilerimizde bulunan firmaları inceleyerek bu hizmetin ortalama fiyatını öğrenebilirsiniz. Fiyata göre seçim yapmak isterseniz bütçenize en uygun olan firmanın hizmetinden yararlanma şansınız vardır. Oto cam fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Oto Cam Tamirini Kim Yapar?

 

Otomobil camınız, kırıldığında veya çatladığında tamir yapmak bir zorunluluktur. Ancak bu işlemi kesinlikle kendiniz yapmamalısınız. Bunun için hizmet veren profesyonel firmalar bulunuyor. İşim Düştü adresinde bu firmalara ulaşmanız mümkündür. Firmalardan birini seçerek cam tamirini uzman kişilere yaptırabilir ve aracınızı kısa süre sonra güvenli şekilde kullanabilirsiniz. 

Oto Cam Çatlağı Tamir Edilir mi?

 

Evet, oto cam çatlağının tamiri mümkündür. Bu işlem, çatlağın durumuna göre değişiklik gösterir. Küçük çatlaklar için sadece yama yapmak yeterlidir. Ancak büyük bir çatlak varsa, camın komple değiştirilmesi gerekir. Cam değişimi, camın çeşidine bağlı olarak gerekli işlemlerle yapılır.

Araba Camı Ne Kadara Değişir?

 

Araba camının değişim fiyatı firmalara bağlı olarak değişir. Aynı zamanda camın lastikli veya yapışkanlı olmasına göre farklı fiyat verilebilir. Lastikli camların değişimi yapışkanlılara kıyasla daha kolaydır. Bu nedenle aralarında belirli bir fiyat farkı olması olağandır. İşim Düştü adresimizi ziyaret ederek cam değişimi için bütçenize en uygun firmalardan hizmet almanız mümkündür.

Araba Camını Kim Değiştirir?

 

Araba camının tamiri, uzman kişiler tarafından yapılır. Arabanızın camı büyük ölçüde çatladıysa veya kırıldıysa değişim yaptırmanız gerekir. Tabii, bu noktada gerçekten güvenilir bir firmadan hizmet aldığınızdan emin olmalısınız. Cam değişimini yapacak olan uzman kişinin tecrübesini göz önüne alabilirsiniz. İşim Düştü adresimizde bulunan firmalar, uzman ve deneyimli kişilerle hizmet vermektedir.

Oto Cam Değişimi Ne Kadar Sürer?

 

Camın değiştirilmesi gerektiği durumlarda öncelikle uzman hasarı tespit eder. Boyu, ağırlığı gibi nedenler oto cam değişim süresine etki eder. Genel olarak camın değişimi iki saat içinde tamamlanır. Değişimden sonra uzmanın söylediği zaman geçene kadar arabanın yıkanmaması önerilmektedir.

Oto Cam Değişimi Anlaşılır mı?

 

Değişim yapılan camlar, genel olarak karşıdan bakıldığında orijinalindeki gibidir. Sadece bir renk farkı olması durumunda yeni bir cam takıldığı anlaşılır. Aksi takdirde yeni cam, üzerinde bulunan yazılardan ayırt edilir. Camı takan kişi işini özenli bir şekilde yaptığı takdirde herhangi bir kayma olmaz. Bu sayede orijinal cam kullanılıyor gibi durur.

Oto Cam Değişimi Sonrası Ne Yapılmalı?

 

Değişim sonrasında uzmanın söylediklerine dikkat etmek gerekir. Bunlardan biri, oto cam değiştirildiğinde hemen yıkama yapmamaktır. Arabanın yıkanması için belirli bir gün belirlenir. Araca ve cama zarar gelmemesi için bu günden önce arabayı yıkamamalısınız. İstemediğiniz sonuçlarla karşılaşmamak açısından bu durum büyük bir önem arz eder. 

 

4,000.00₺

Bursa
Audi A4 aracımın ön camı kırıldı ortalama fiyat nedir?
 • Araç Marka Model?:
 • Araç markası?:
 • Hangi Cama İşlem Yapılacak?:
 • Hangi İşlem Yapılacak?:
 • Model:

3,800.00₺

Adana
Opel corsa aracımın ön camı hasar aldı değiştirmek istiyorum.
 • Araç Marka Model?:
 • Araç markası?:
 • Hangi Cama İşlem Yapılacak?:
 • Hangi İşlem Yapılacak?:
 • Model:

3,000.00₺

Adana
Reno clio 2018 aracıma ön cam fiyatı alacaktım ücret nedir?
 • Araç Marka Model?:
 • Araç markası?:
 • Hangi Cama İşlem Yapılacak?:
 • Hangi İşlem Yapılacak?:
 • Model:

3,500.00₺

Ankara
Ford fiesta 2019 model aracım için ön cam fiyatı nedir?
 • Araç Marka Model?:
 • Araç markası?:
 • Hangi Cama İşlem Yapılacak?:
 • Hangi İşlem Yapılacak?:
 • Model:

3,000.00₺

Adana
Rangerover 2019 model aracımın ön camı kırıldı ortalama ne kadar tutar?
 • Araç Marka Model?:
 • Araç markası?:
 • Hangi Cama İşlem Yapılacak?:
 • Hangi İşlem Yapılacak?:
 • Model:

3,000.00₺

İstanbul
Ankara yenimalleye yakın bir yerden honda civic 2019 model ön cam fiyatı alabilir miyim?

2,500.00₺

Adana
Dacia logan 2009 model aracıma ön cam taktıracağım ücreti öğrenebilir miyim?

2,600.00₺

Bursa
Bursada yaşıyorum, Alfa romeo giulia 2009 model araç ön cam fiyatı lütfen
 • Araç Marka Model?:
 • Araç markası?:
 • Hangi Cama İşlem Yapılacak?:
 • Hangi İşlem Yapılacak?:
 • Model:

2,900.00₺

Adana
Toyota corolla 2019 model ön cam lazım en uygun fiyat nedir yardımcı olur musunuz?

3,500.00₺

Bursa
Audi A3 için ön cam lazım biraz aciliyeti var uygun fiyat verirseniz çok sevinirim

2,000.00₺

Bursa
2008 model pejo aracım var bugün arka camı hasar aldı ücret nedir?
 • Araç Marka Model?:
 • Araç markası?:
 • Hangi Cama İşlem Yapılacak?:
 • Hangi İşlem Yapılacak?:
 • Model:

2,800.00₺

Bursa
Opel corsa 2007 model ön cam lazım, ön camım kırıldı acil ihtiyacım var yardımcı olur musunuz?

3,000.00₺

Adana
Merhaba passat 2017 model aracım için ön cam istiyorum fiyat nedir?
 • Araç Marka Model?:
 • Araç markası?:
 • Hangi Cama İşlem Yapılacak?:
 • Hangi İşlem Yapılacak?:
 • Model:
Hizmet Vermek İçin Bize Katıl
İŞİMDÜŞTÜ.COM UYGULAMASI

İşimdüştü.com Şimdi Cebinizde!

Aradığın hizmet için dükkan dükkan dolaşmak ya da tanıdıklarından referans