Kuru Temizleme

Kuru Temizleme hizmeti veren firmalardan teklif almak için Kuru Temizleme talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Kuru Temizleme

Kuru temizleme diye isimlendirilmesine rağmen, kuru temizleme esasında kuru değildir. Temizleme işlemi kuru olarak tanımlanır, çünkü işlemde kullanılan sıvı az su içerir. Kuru temizlemenin ilk aşamasında kullanılan benzen, kerosen ve benzin gibi sıvılar son derece tehlikeli ve yanıcıydı. Bu nedenle, solvent kullanmadan önce kuru temizleme endüstrisi tehlikeli bir işti. 1930larda perkloretilenin yani yanmayan sentetik çözücünün piyasaya sürülmesinden bu yana, dünyadaki birçok kuru temizleme şirketi solvent denilen bu çözücüyü kullanmaktadır. Kuru temizleme sayesinde temizleme işlemi daha sağlıklıdır ve ürünün kalitesine ve rengine zarar vermez. Bu, her açıdan uzun vadeli kar elde etmenizi sağlar.

Kuru Temizleme Neden Tercih Ediliyor?

Kuru temizlemenin esas önemli noktası, ıslak temizleme sonucunda zarar görebilecek kumaş dokularının yıpranmasını önleyerek uzun ömürlü olmalarına olanak sağlamaktır. Bununla birlikte, sık sık kuru temizleme yaptırmak, giysilere nüfuz ederek kumaş liflerine yerleşen kirleri temizleyip giysilerin yeni alınmış gibi görünmesini sağlamasıdır.

Kuru Temizleme Öncesi Neler Yapılır?

Lekeleri temizlemek ve temizlik sepetinde kalan ürünlere gerekli müdahaleleri yapmak için kabin lekeleri tablosunda profesyonel deterjanlar kullanılır. Ön dekontaminasyon tedavisi; lekeleri ve kuru temizleme işleminin hazırlık aşamasını tamamen kaldırabilir. Ayrıca kıyafetlerde yabancı madde olup olmadığını kontrol edilir. Plastik kalemler gibi nesneler kuru temizleme çözücü banyosunda çözülebilir ve çıkarılamayan giysilere zarar verebilir. Bazı dekoratif yapıştırıcılar, kuru temizleme çözeltilerine karşı dayanıklı değildir veya kuru temizleme makinelerinde mekanik temizleme etkisine dayanamaz çünkü üretici gerekli testleri yapmamıştır.

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Kuru temizleme makineleri, evde kullanılan çamaşır makineleri ve kurutucuların bir kombinasyonudur. Giysiler, kuru temizleme makinesinin merkezini meydana getiren bir yıkama odasına yerleştirilir. Kuru temizleme işlemine başlarken, çamaşırlar kumaş cinsine, renge, boyama derecesine, leke tipine ve yıkama talimatlarına göre gruplandırılacaktır. Kuru temizleme için kullanılan makineler normal çamaşır makinelerinden farklıdır. Kuru temizleme makinesinde, temizleme işlemi, özel çözücüler kullanılarak kumaşın yıkama talimatlarına göre gerçekleştirilir. Çözücünün 1 / 3ü kuru temizleme makinesinin tamburuna yıkama için aktarılır. Giysiler ters çevrildiğinde, tamburun sıcaklığı 30 derecedir. Yıkama işleminden sonra, çözücü saflaştırma tankına aktarılır. Oradan yoğuşmalı birime gider. Kuru temizlemede, yıkama işlemi 8 ila 25 dakika arasında değişir. Leke koşullarına ve kumaş yapısına bağlıdır. Özellikle bir hidrokarbon çözücü kullanılırsa, bu işlem sırasında kir yavaşça çözülebilir, bu nedenle yıkama işlemi 25 dakika boyunca sürebilir.

Kuru Temizlemenin Son Aşaması

Kurutma döngüsü tamamlandıktan sonra, çamaşırları soğutmak için bir koku (havalandırma) döngüsü gerçekleştirin. Artık çözücüyü, giysilerin üzerine serin dış hava akıtarak ve daha sonra kuru temizleme makinesinde aktif karbon ve polimer reçineden yapılmış bir buhar geri kazanım filtresi kullanarak gidermek de mümkündür. Havalandırma çevriminden sonra, giysiler yıkanmalı ve ütüleme için hazırlanmalıdır. Mükemmel bir kuru temizleme uygulaması elde etmek için, endüstriyi yönlendiren ve müşteri memnuniyetini önemseyen bir kuru temizleme servisi seçmek gerekir.

 

Benzer talepler

Açıklama
5 takım elbise ve 2 mont
Açıklama
30 parça ütü isityorum

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Kuru temizleme hizmeti giysilerin zarar görmeden özel temizleme sistemleri kullanılarak yapılan işlemdir. Kuru temizleme firmaları müşterilerden aldıkları ürünleri numaralandırarak temizlemek için alırlar. Giysilere verilen numaralar ürünlerin karışmasını engeller. Kuru temizleme işlemi her türlü giysiye ve kumaşa uygulanır. Kuru temizleme fiyatları ürünün yapısına göre değişir. Kuru temizlemede önem verilen konular:

 • Kuru temizleme hizmeti alınacak firmaya ürünler teslim edilirken çalışanlardan ürünün kaç gün içerisinde hazır olacağı konusunda bilgi almak gerekir.

 • Kuru temizlemeye bırakılan eşyaların kaç adet olduğunu gösteren ürün fişini unutmamak gerekir.

 • Kuru temizleme işlemleri için tercih edilen firmanın temiz ve hijyenik olması ve çalışanlarının da bu konuda hassas olması gerekir.

 • Kuru temizleme işlemleri sırasında işyeri sahiplerinden ne tür malzeme kullandığı hakkında bilgi almak gerekir.

 • Kuru temizleme hizmetleri sırasında önem verilen bir diğer konu ise firmanın müşteri memnuniyetine önem vermesidir.

 • Kuru temizleme işlemi bittikten sonra firmanın müşterilerini nasıl bilgilendireceği konusunda detayları öğrenmek gerekir.

 • Kuru temizlemeye bırakılan ürünlerin ücretlerini tek tek öğrenmekte yarar vardır. Çünkü ödemeler sırasında sürpriz sonuçlarla karşılaşmak istemiyorsanız bu hususa dikkat etmeniz gerekir.

 • Kuru temizleme işlemleri sırasında firmanın ürünleri kategorileri ayırıp ayırmadığına bakmak gerekir.

 • Kuru temizleme sırasında ürünlerin temizliğinde kullanılan su içermeyen sıvıların içeriğindeki maddelerin ürünlere zarar verip vermemesi konusunda bilgi almak gerekir.

 • Ürünlerde leke çıkarma yöntemleri sırasında nasıl bir yol izledikleri hakkında bilgi almak gerekir.

 • Kuru temizleme işlemi sırasında kullanılan makinelerin teknolojik olup olmadıklarına bakmak gerekir.

 • Kıyafetlerinizi almaya gidemediğinizde kaç gün süre ile o ürünleri muhafaza ettiklerini bilmenizde fayda var.

 • Temizlik sırasında ne tür solüsyonlar kullanıldığınız önceden öğrenmelisiniz.

 • Kıyafetlerinizi kuru temizlemeye götürürken askı götürüp götürmemeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

 • Ne tür kıyafetler için kuru temizleme hizmetinin verildiğini öğrenmelisiniz.

 • Ev tekstili için hizmet alacaksanız bu konuda hizmet verdiklerini mutlaka sormalısınız.

 • Kuru temizleme sonrasında ürünlerinizin evinize gönderilip gönderilmeyeceğiniz sorabilirsiniz.