Veri Kurtarma

Veri Kurtarma hizmeti veren firmalardan teklif almak için Veri Kurtarma talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Veri Kurtarma 

Veri teknoloji literatüründe data anlamındadır.  Veri Kurtarma ise bu verilere erişmek ve geri yüklemek demektir. Teknolojik olarak kullanılan bilgisayar, notebook, telefonlar, sd kart ve daha bir çok aracı kullanarak yüklenen bilgiler verileri depolar ve yedekler. Fotoğraflar, müzikler, videolar, ses kayıtları, pdf, numaralar, mesajlar, sesli mesajlar da veriyi temsil eder. Ayrıca yazılımsal veriler de mevcuttur. Bu verilerin silinmesi durumunda veri kurtarma bazen mümkün bazen mümkün değildir. 

Veri Kaybına Nasıl Engel Olunur?

Genel olarak bu verilerin kaybedilme ihtimaline karşı yedekleme yapmak gereklidir. Veri kurtarma kaybolan verilerin geri getirilmesi demektir. Bazen cihazlar virüs nedeniyle ve shift+delete tuşlarının istemsizce kullanılması sonucu da veri kaybı yaşayabilir. Bazı verilerin kaydedilmeden silinmesi sonucunda veri kurtarması yapmak mümkün değildir.  Verileri kurtarabilmek için verilerin kaydedilmiş veya cihaza yüklenmiş olması gerekmektedir.  Aslında veriler kaybolmaz sadece kullanıcı erişimi sağlanamaz. Bu erişimde kaydedilen ve yüklenilen veriler için uygundur. Veri kurtarmak için cihazın veya hard diskin fiziksel zararının az olması gerekmektedir.

 

Veriler Nasıl Kurtarılabilir?

Verilerin yedeklenmesi durumunda yedeklenen veriler kurtarılabilir. Geri yükleme butonlarıyla geri getirilebilir. Ancak yedekleme yapılmamışsa verileri kurtarmak için uygulama gerekmektedir. Ancak bazı uygulamalar virüs riski taşıdığında bu işlemler yani veri kurtarma çabaları riskli olabilir. Bunun için eğer cihaz hasar görmemiş ise veri yüklenilen disk sökülmez. Bu diskin imajı alınıp veri kurtarma işlemi yapılır. Ücretli veya ücretsiz olarak internet üzerinden sunulan recovery yazılımları kullanıcılara yardımcı olmaktadır. Ancak bu kesin sonuç vermeyebilir. Ayrıca eğer flaş disk, hard disk, CD gibi kullanılan yedekleme araçlarının kırılması durumunda tamir ve onarımı yapılabilmektedir. Veri Kurtarma Merkezleri tarafından bu olanak sağlanmaktadır. Sd kart ve flaş disk kullanıcıları flaş diski veya sd kartı bilgisayara bağlayarak verilerini kurtarma olasılığı vardır. Özellikle silinen fotoğraf ve belgeler telefondan silinse bile bazen bilgisayarda görünür. Sd kart veya flaş bellek için açılan dosyada gizli dosyaları göstere basarak bazı veriler kurtarılabilir. 

Veri Kaybının Nasıl Önüne Geçilebilir?

Veri kaybının önüne yedekleme yapılarak geçmenin yanı sıra virüs karşıtı programlar kullanılır. Virüse karşı geliştirilen yazılımlar mevcuttur. Veri kurtarmak için geliştirilen yazılımların yanı sıra verileri korumak içinde geliştirilen yazılımlar mevcuttur.  Bu yazılımla genel olarak geliştirildiği için kullanıcılar bunu güncelleyerek kullanır. Güncellenen bu yazılımlar virüslere karşı daha güçlü  koruma sağlar. Böylelikle Veri kurtarmak daha kolay hale gelir. Cihazın bakımı ve temizliği de önemlidir. Gereksiz ve geçici dosyaların silinmesiyle cihazın hafızasının daha az virüs alması veya hiç almaması sağlanılır. Hemen hemen her cihazda bulunan Drive ile yedeklemeler 15 GB kadar mevcuttur. Ayrıca bilgisayarların ve yahut kullanılan diğer cihazların sürekli olarak hızının artması da veri kaybına neden olan durumlardandır. Bu nedenle cihaz hızı stabil olarak kullanılmalıdır.

Benzer talepler

 • Kullanım Alanı: Şahsi
 • Kullanıldığı Yer: USB Bellek
 • Cihaz Markası: ANKARA
 • Cihazınız Kaç GB?: 8 gb
 • Cihaz Seri No: Belirtilmedi.
 • Problem Nedir?: İçindekiler Yanlışlıkla Silindi
 • Veri Kaybı Nedeni?: Diğer / Bilmiyorum
 • Birinci Öncelikli Veriler: kurumsal kimlik
 • İkincil Öncelikli Veriler: Belirtilmedi.
 • Açıklama
  flash belleğimde corel drawla ilgili çalışmalar ve çok önemli

  Nelere dikkat etmeliyiz

  • Veri kurtarma nedir gibi sorular, özellikle bu hizmete ihtiyaç duyduğunuz zaman aklınıza gelecektir. Kurtarılacak olan verilerin niteliği, nasıl kaybedildiği, veri büyüklüğü gibi önemli bazı detaylar veri kurtarma nasıl yapılır sorusunun yanıtını belirler.Veri kurtarma hizmeti fiyatı konusunda ise ilk ağızdan bilgi almanız daha doğru olacaktır.

  • Veri kurtarma hizmetine ne zaman ihtiyacınız olacağını asla bilemezsiniz. Çok güvendiğiniz bir bilgisayardaki verileriniz dahi beklemediğiniz bir anda kaybolabilir. Elektronik cihazlarda her an bu tür problemlerle karşılaşma ihtimalinin bulunduğunu unutmamalısınız.

  • Veri kurtarma hizmeti ile çeşitli sebeplerden dolayı ulaşamadığınız verileri kurtarma şansınız olur. Bu anlamda oldukça faydalı bir hizmettir.

  • Bu hizmet için profesyonellerle çalışmak önemlidir. Eğer ileri seviyede bir bilgisayar bilginiz yoksa bu konuda zorlanırsınız ve başarısız olma ihtimaliniz fazladır.

  • Veri kurtarma hizmeti alacağınız zaman öncelikle verilerinizi nasıl kaybettiğinizi bulmaya çalışın. Örneğin virüs ya da spam nedeniyle verilere ulaşamıyor olabilirsiniz. Eğer flash bellekteki verileriniz ile ilgili bir kayıp yaşadıysanız sebebi yine virüs olabilir.

  • Veri kurtarma hizmetinde genellikle kısa sürede sonuç alınır. Ancak sorunun kaynağı büyükse, daha uzun süreler boyunca çaba sarf edilmesi gerekebilir.

  • Hizmet süresince sizin de orada bulunmanız faydalı olabilir. Böylece sürece birebir hâkim olursunuz.

  • Veri kurtarma hizmeti alacağınız zaman verilerin boyutu da önemlidir. Ne kadarlık bir veriden söz ettiğiniz, hizmeti sunan kişilere kolaylık sağlamak açısından mutlaka paylaşılmalıdır.

  • Eğer laptop, flash bellek, cep telefonu ya da tablet tarzı bir cihazdaki veriler için veri kurtarma hizmeti gerekiyorsa, kolaylıkla alıp götürebilirsiniz. Çünkü bu cihazları taşımak kolaydır.

  • Masaüstü bilgisayarlarda ise tüm parçaları taşımanız bir hayli zordur. Sadece kasayı alıp götürmeyi tercih edebilirsiniz.

  • Veri kurtarma hizmeti alacağınız zaman kurtarmanın mümkün olup olmadığını sorun. Çünkü bazı özel durumlarda veri kurtarmak imkânsız olabilir.

  • Verileri yedeklemek en kesin çözümdür. Çünkü bilgisayar türü cihazlarda verilerinizi kaybetme tehlikeniz her zaman için mevcuttur. Eğer yedeklemediğiniz bir veriyi kaybettiyseniz, geriye yapılacak bir tek şey kalmıştır; o da veri kurtarma hizmeti almaktır.