Baca Temizliği Nedir?

Baca temizliği mekândaki pek çok ısıtma aracının doğru bir şekilde çalışmasını sağlayan önemli bir işlemdir. Bacalar eksik ya da yanlış yanma gibi durumlar sonucunda tıkamaya sebep olmaktadır. Tıkanan bu bacalar temizlenmediği takdirde daha da kirlenecek ve doğalgaz, soba, ocak gibi ısıtıcı araçların doğru şekilde çalışmasını engelleyecektir. Baca temizliğinin düzenli olarak yapılmasına özen göstermek gerekir.

Sürekli olarak temizlenen bacalarda soba ya da ısıtıcılardan kaynaklı zehirlenmeler görülmezken temizlenmeyen bacaların bulunduğu mekânlarda zehirlenme olasılığı da çok yüksek olmaktadır. Ülkemizde bu sebeple zehirlenen ve ölen insan sayısı çok fazladır. İnsanların kendi sağlıkları için bacaları temizlemesi ve bunu düzenli olarak yapması gerekir. Kış aylarının yaklaşması ile birlikte bacaların temizlenmesi ve daha sonrasında soba, kombi ve kömür kullanımına başlaması gerekir.

Baca Temizliğinin Önemi

Bacaların tıkanması sonucu pek çok zehirli gaz zehirlenmesi ve ölümler baş gösterir. Baca temizliği insan sağlığı açısından son derece önemli bir husustur. Dikkat edilmesi ve düzenli bir şekilde yapılması gereken baca temizliği doğalgaz, kömür, ocak ve soba gibi ısıtıcıların daha rahat ve risksiz bir şekilde kullanımını sağlar. Baca temizlenmedikçe kirler ve zehirli gazlar bacalarda birikerek bacanın tıkanmasına sebebiyet verir.

Baca tıkanması patlamalara ve zehirlenmelere kadar çok olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir. Mevsimin kışa gelmesi ile birlikte soba, kömür ve doğalgaz gibi ısıtıcıların kullanımı da başlamaktadır. Bu ısıtıcı etkenleri kullanmaya başlamadan önce mutlaka baca temizliği yapmak gerekir. Kış ayları için yapılan hazırlıklar arasında en önemlilerinden biri elbette ki baca temizliğidir. İnsanların ilk önce kendi sağlıklarını düşünerek baca temizliğini yaptırması gerekir.

Baca Temizliği Nasıl Yapılır?

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte baca temizleme işlemleri yapılmaya başlanır. Her yıl kış başlangıcında yapılması gerekenler çok önemli bir işlemdir. Özellikle soba ve kömür kullanan evlerin bacaları tıkanma göstermektedir. Baca temizliği işlemini kendi yapacak olanların dikkat etmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. İlk olarak bacanın içinin ne durumda olduğunu görmek adına orta boyutlarda bir aynayı baca içerisine yerleştirip incelemek gerekir. Baca içerisinde herhangi bir şey yoksa kalın bir çamaşır ipi ya da tel ile bir iki litrelik pet şişerler bağlanır. Bu pet şişeler bacadan aşağı doğru sarkıtılır ve içerisindeki su bacaya bırakılır.

Baca Tıkanıklığının Giderilmesi

Baca içerisi çok kirli ya da tıkanmış durumdaysa bir tel  ya da fırça yardımı ile temizlenmeye çalışılır. Bu işlemden sonra da katranlaşan kir temizlenmiyor ise yapılması gereken şey bir bez parçasını gaz yağı ile bolca ıslatarak bir sopanın ucuna bağlayıp bu şekilde bacayı temizlemektir. Gaz yağının yanıcı özelliğinden dolayı bu işlemi uygularken kişinin yanında mutlaka bir miktar su bulundurması gerekir. Baca temizliği yaptırmak isteyen kişilerin il ya da ilçe belediyelerindeki itfaiyelerden yardım alması daha sağlıklı ve daha risksiz olacaktır.