Muhasebe Programları

Muhasebe Programları hizmeti veren firmalardan teklif almak için Muhasebe Programları talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Muhasebe Programları

Günümüzde bilgisayar kullanımı oldukça yaygın olarak tercih ediliyor. Genel olarak tüm ev ya da işyerlerinde bilgisayar kullanılıyor. İşyeri sahipleri firma bünyesinde yapılan işlemleri muhasebe programları sayesinde takip edebiliyor. Kaliteli muhasebe programları sayesinde muhasebe ile ilgili süreç ve giriş çıkış kayıtları düzen içerisinde kontrol ediliyor. Muhasebe kayıtlarının düzenli, hızlı ve doğru bir şekilde takip edilmesi ve herhangi bir hata yaşanmaması için kesinlikle muhasebe programları tercih edilmelidir. Bilgisayar yazılım ve donanım şirketleri tarafından kullanıma hazır hale getirilen programlardan tercih edilerek fatura, irsaliye ve diğer belgeler kayıt altında tutulur.

İşletmeler İçin  Muhasebe Programları

Her işletmenin tercih edebileceği muhasebe programları işletmelerin hesap düzenini tutmak ve takip etmek amacıyla kullanılan bir bilgisayar programıdır. Muhasebe programları tek düzen hesap planına uygun olarak çalışan oldukça nitelikli bir sistemdir. Muhasebe programlarına giriş yapılırken programı kullanacak kişi kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi ile pratik bir şekilde giriş yapar. 

Nitelikli Muhasebe Programları

Bilgisayar yazılım ve donanım kategorisinde önemli bir yere sahip olan muhasebe programları kayıt altına alınan her türlü bilgiyi uzun süre saklar. Nitelik ve işlevsellik olarak hızlı bir sistemle çalışan muhasebe programlarında kesinlikle veri kaybı yaşanmaz. Muhasebe programı sayesinde muhasebe kayıtlarına geçen bilgiler daha sonraki aşamalarda incelenebilir. Buda tercih edilecek olan muhasebe programının kaliteli ve nitelikli olmasına bağlıdır. 

Muhasebe Programlarının Başlıca Görevleri

İşletmelerin tekdüzen hesap planındaki takibini yapmak muhasebe programlarının başlıca görevleri arasında ilk sırada yer alır. İşletmeye giriş ve çıkış yapılan tüm ürünler muhasebe programıyla kayıt altına alınır. Stok, cari hesap, fatura, irsaliye, çek, senet gibi konular muhasebe programında kayıt altına alınarak işletmenin rahat bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu sebeple her işletme mutlaka nitelikli bir muhasebe programı edinmelidir. Muhasebe programlarının diğer temel görevleri arasında yer alan rapor düzenleme sayesinde şirketin kar zarar tablosu ortaya çıkar. İşletmeye ait olan genel raporların hazırlanması stok durumunu direkt olarak oluşturur. Bilgisayar yazılım ve donanım konusunda muhasebe programları kullanımı oldukça yaygındır. 

Muhasebe Programlarına Neden İhtiyaç Duyulur

Çok önceki yıllarda deftere işlenerek tutulan hesap işlemleri yerini muhasebe programlarına bırakıyor. Muhasebe kayıtlarının hatasız bir şekilde takip edilmesi ve gerektiğinde incelenmesi için her işletme mutlaka muhasebe programı tercih eder. Yoğun bir iş temposuna sahip olan işletmeler muhasebe programları sayesinde daha iyi bir hizmet sunar. Muhasebe programlarıyla tüm mali işlemlerin takibini net bir şekilde yapmak mümkündür. Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte satışa sunulan muhasebe programları birçok işletmenin muhasebe ve hesap işlerini kolaylaştırır. İşletmelerde tercih edilecek fonksiyonlu muhasebe programları ile şirketle ilgili her türlü detay bilgiye erişerek işlem yapmak mümkündür. Her işletme kesinlikle kaliteli bir muhasebe programı kullanmalıdır. 

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Bir işletmenin sağlıklı bir şekilde gelişmesi, büyümesi ve devam etmesi için kaynakların bir plan içerisinde olması ve iş akışının en sorun görmeden ilerleyebilmesi için; işlerin uçtan uça takip edilebilmesi için, yapılan işlerin kayıt altında tutulabilmesi için muhasebe programları olmazsa olmazdır. Yazılım programları sayesinde işletme faaliyetleri daha rahat kontrol edilebilir. Muhasebe yazılımları ile aktif olarak kontrol edilebilir hale gelecektir.

 • Programın içeriğinin firmanın ticari yapısına uyup uymadığı kontrol edilmelidir.

 • Bazı programlar son derece basit kurulumludur. Oysa muhasebe programı bir firmanın karşılaşacağı tüm sorunlara karşılık cevap verme özelliğinde olmalıdır.

 • Verilen destek hizmetinin yeterli olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 • Sorunlara hızlı çözüm bulabilecek bir destek servisi olmalıdır.

 • Destek veren personelin konusunda eğitimli ve sorunu çözümleyici analitik performansı olmalıdır.

 • Alınacak muhasebe programını kullanacak kişinin de uygulama hakkında gerekli eğitimi alması şarttır.

 • İyi ve kaliteli bir eğitim ilgili muhasebe programını geliştiren ekipten olmalıdır.

 • Her firmada bir iş akışı ve talepleri vardır. Program kullanılırken bu durumun hızlı ve aktif olması için taleplerin iletilebilmesi ve bu taleplerinde hızlıca güncellenmesi gerekir.

 • Muhasebe programının ofis dışında kullanılabilme özelliğine sahip olması gereklidir.

 • Bir firma sahibi gün sonunda ofis dışından akıllı telefonundan program sayesinde günlük stok ya da cari gibi bakiyeleri alabilmelidir.

 • İyi bir muhasebe programının uygulama işlemleri sorun yaşatmamalıdır. Ya da yaşanan sorunlar kısa süreli giderilebilir cinsten olmalıdır.

 • Farklı muhasebe programları mutlaka karşılaştırılmalıdır.

 • Muhasebe programı alınırken dikkat edilmesi gereken kullanım kolaylığıdır.

 • Bir program kullanılırlığı ne kadar zor olursa o işte görevli kişi için iş akışı da yavaşlayacaktır.

 • Kullanım zorluğu nedeniyle kıyaslama yapılmadığında program değiştirme söz konusu olduğunda bu durum maliyet ve zaman kaybına sebep olacaktır.

 • Kullanılan muhasebe programının alt yapısının kuvvetli olmasına önem verilmelidir.

 • Muhasebe programı otomatik olarak güncellenme özelliğine sahip olmalıdır.

 • Tercih edilen muhasebe programı başka programlarla entegrasyon yapısının sağlayıcı özellikte olması gereklidir

 • Muhasebe programı hizmeti gerekli eğitimlerin alınması ile başlanmalıdır.

 • Teknik destek yaşanan bir en büyük sorundur. 7/24 destek hizmeti sağlanmalıdır.

 • Tercih edilen muhasebe programının yeterli güvenlik önlemleri altında olduğundan emin olunmak zorundadır.

 • Program seçimi esnasında önemli olan ihtiyacı karşılamaya yönelik olmasıdır.