İnşaat Sonrası Temizlik

İnşaat Sonrası Temizlik hizmeti veren firmalardan teklif almak için İnşaat Sonrası Temizlik talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

İnşaat Sonrası Temizlik

Temizlik, kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. İnsanlar, yaşadıkları alanların her zaman temiz ve düzenli olmasını isterler. Günümüzde kadın-erkek birçok kişi iş hayatında yoğun olarak çalıştıklarından temizlik işleri için genellikle temizlik şirketleri ile çalışmaktadır. İnşaat sonrası temizlik en zor ve meşakkatli temizlik işlemlerinden birisidir. Ev, ofis, işyeri gibi alanlarda inşaat temizliği, normal ev veya işyeri temizliğinden daha farklıdır. İnşaat sonrası tüm alanlarda harç kalıntıları, dolaplarda poşetler, talaşlar, bantlar gibi birçok atık malzemesi bulunur. İlk defa kullanılacak bu alanların temizliği esnasında, kesinlikle eşyalara zarar verilmemesi gerekir. Temizlik işlemine başlamadan önce bazı önlemlerin alınması gerekir. Öncelikle temizlik yapılacak alanın belirlenmesi ve buna uygun şekilde gerekli aparatlar ve ekipmanlar hazırlanmalıdır. İnşaat temizliğinde, tam bir temizlik oluşturabilmek için temizlik işleminin birkaç kez arka arkaya yapılması gerekebilir.

 

İnşaat Temizliği Öncesi Alınması Gereken Önlemler

İnşaat temizliğine başlanmadan önce, öncelikle temizlik için gerekli araçların ve malzemelerin hazırlanması gerekir. Temizlik için neye ihtiyaç duyulduğu belirlendikten sonra inşaatın genel özelliklerine göre temizlik ürünleri belirlenir. Temizlik malzemelerine ek olarak gerekli ekipmanların da hazırlanması ve daha sonra temizlik programı oluşturulmalıdır. Temizliğe nereden başlanır, alanda ilk etapta neler yapılacağı gibi hususlar belirlenmelidir. Temizlik işlemleri, belirli bir süre içerisinde gerçekleştirilecekse, temizlik planı ve programının hazırlanması, temizlik süresinin daha iyi kullanılması açısından önemlidir. İnşaat sonrası temizlik için gerekli ekipmanlar ve temizlik ürünleri belirlendikten sonra temizlik yapacak kişinin de kendisi için temizlik kıyafetleri, bone gibi kişisel kıyafetlerini de hazırlamalı ve ardından temizlik işlemine başlamak gerekir.

 

İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?

İnşaat temizliği için öncelikle kaba temizliğin yapılması gerekir. Ortamda bulunan harç kalıntıları, inşaat sonrası atıkların toplanarak çöpe atılması gerekir. Camlarda veya dolaplarda bulunan yapışkanlar çıkarılarak, yazılar temizlenmelidir. Kaba temizliğin ilk etapta yapılması, işlerin daha kolay ilerlemesini sağlayacaktır. Kaba temizlik yapıldıktan sonra mutfak, banyo, tuvalet gibi bölgeler uygun temizleme ürünleri kullanılarak temizlenir. Banyo ve tuvalet güzelce dezenfekte edilerek fırça ile temizlenebilir. Mutfak dolapları içerisindeki talaşların temizlenip, dolap içlerine uygun temizleyiciler kullanılarak silinmesi gerekir. Temizleme işlemi esnasında dolapların çizilmemesine veya zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Daha sonra camlar çizilmeden, zarar verilmeden bol suyla silinmelidir. Varsa balkonlar ve camlarda bulunan korumalıklar güzelce yıkanmalıdır. Yerler güzelce süpürüp silinmelidir. Gerekirse yerlerin silinme işlemleri birkaç kez tekrarlanmalıdır. Duvarlardaki tozların güzelce silinmesi gerekir.

 

İnşaat Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnşaat sonrası temizlik zor ve meşakkatli olduğundan, bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. İnşaat sonrası temizlik esnasında kullanılan deterjanların, ilk defa kullanılacak dolaplara, camlara, yerlere kesinlikle zarar vermemesi gerekir. Banyo ve tuvalette kullanılan fırçaların, evin diğer kısımlarında kullanılmaması gerekir. Temizlik esnasında birçok kimyasal ürün kullanılacağından temizlik sonrasında ortam iyice havalandırılmalıdır. Dolaplarda, parkelerde, fayanslarda ıslaklık bırakılmaması gerekir. Fayanslarda leke kalmaması için yıkandıktan sonra durulama işlemi de gerçekleştirilmelidir.

Benzer talepler

Açıklama
Insaat temizligi kapi cam ve balkon cam pvc etilet sökümü sıfır boş ev

Nelere dikkat etmeliyiz

 • İnşaat sonrası temizlik işleri tüm işler bittikten sonra yapıların tüm alanlarının başarılı bir şekilde temizlenmesidir. Çünkü çok fazla toz ve kalıntı bulunur. Temizliği yapacak firma seçimi sırasında tüm temizlik detayları anlatılmalı ve profesyonel bir iş istenmelidir. İnşaat temizlik fiyatları firmadan firmaya değişen bir tutumdur. Bu konuda önem verilen noktalar:

 • İnşaat sonrası alanın temizliği için alanında uzman ve deneyimli bir firma tercih etmek gerekir.

 • Seçilecek temizlik şirketini internet üzerinden de araştırarak firma ile ilgili yapılan yorumları okumak sizleri daha iyi bilgilendirecektir.

 • Referansı olan temizlik şirketlerini tercih etmek yapılacak işlerin daha verimli olmasını sağlayacaktır.

 • Temizlik şirketi seçimi yaptıktan sonra tercih edilen firma öncelikle gelip tüm alanı ve nasıl bir temizlik hizmeti sunulmalıdır bunun ön incelemesini yapması gerekir.

 • Şirketler yaptıkları inceleme ve araştırma sonucunda belli bir fiyat ortaya koyarlar. Bu nedenle daha işin başında fiyat konusunda anlaşıp uzlaşmak gerekir.

 • Temizliğe dâhil olan ve olmayan alanların net bir şekilde belirtilmesi gerekir.

 • Temizlik çalışmaları sırasında şirketlerin kaç kişilik personelle çalıştığına bakmak gerekir.

 • Kullanılacak temizlik malzemelerin kalitesi çok önemlidir. Camlar için ayrı yerler için ayrı ve kapı pencere ve dolaplar için ayrı temizlik ürünleri kullanılmalıdır.

 • Temizlik şirketi tercihi sırasında firmaları tek tek arayarak çalışmaları ve fiyatları konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Temizliğe başlayacak kişilerin temizliğe başlamadan önce molozlardan, inşaat sorası kalan atıkları ve kabloları dışarı çıkarmaları gerekir. Yani temizliğe önce inşaatın kabasını alarak başlamak gerekir.

 • Temizlik için gelen personellerin öncelikle kendi sağlıklarını korumaları açısından maske takıp takmadıklarına bakmak gerekir. Çünkü oluşan tozlar solunum yollarına zarar verebilir.

 • İnşaat sonrası temizlik işlerinde tercih edilen firmanın tüm yetkili belgelerinin olması ve çalışanlarının da aynı şekilde iş güvenliğinin sağlanması gerekir.

 • İnşaat sonrası fayans, parke, cam ve boyalı alanların temizliğinde etkili yöntemler tercih edilmelidir.

 • Temizlik sonrasında inşaatın tüm noktaları havalandırılarak tüm kötü kokuların giderilmesi sağlanmalıdır.

 • Temizlik şirketleri temizlik şirketleri temizlik sırasında genelden özele bir anlayışın olması gerekir.