Dezenfeksiyon Nedir?

Dezenfeksiyon işlemleri, günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz aynı zamanda dikkat ettiğimiz konulardan biri halindedir. Bu nedenle her yaştan bireyin dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu durum da önemli bir hal almıştır.

Dünya genelinde salgınlaşmış olan korona virüs sebebi ile ilgili dezenfeksiyon işlemleri tüm dünyada hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Aynı zamanda dezenfeksiyon işlemini yapan sabunlar, jeller ve buna benzer ürünler piyasaya fahiş fiyatlarla satılmaktadır.

Dezenfeksiyon İşleminde Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Korona virüs tedbirleri kapsamında gerçekleşen bu işlemler aynı zamanda bireylerin bu salgından korunması açısından önemli bir rol oynamaktadır. Dezenfeksiyon işlemleri gerçekleştirirken uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Bu kurallar kapsamında dezenfeksiyon sabunları ile el ve yüzlerin minimum 20 saniye olacak şekilde her yere gelecek şekilde ovalayarak temizlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda dezenfeksiyon işlemleri arasında yer alan diğer bir konu ise sık sık duş almaktır. Ayrıca dezenfektan ile kolonya kullanımı da yine korona virüs kapsamında dikkat edilmesi gereken kurallar arasında yer alır.

Dezenfektasyon için dikkat etmemiz gereken bazı kurallar daha vardır Bu kurallar kapsamında en başta gelen şartlardan biri toplum içerisinde 1,5 metreden daha yakın olacak şekilde temasta bulunmamaktadır. Toplu taşıma araçları ihtiyaç duyulma dikçe kullanılmamalı, ihtiyaç duyulmadıkça yine dışarı çıkılmamalı, Dışarıdan gelen yiyecekler tüketilmeden önce paketleri ile birlikte minimum 2 saat olacak şekilde havalandırılmalıdır.

Tüm Bireylerin Korunması Gereken Virüsler

Dezenfektan uygulaması 1 aylık bebek ile 99 yaşındaki insanların tümünde uygulanması gereken kuralları olduğundan dolayı devlet bu konu hakkında gerekli olan tüm hassasiyeti sergilemektedir.

Tüm virüslerden kurtulabilmek aynı zamanda korunabilmek için gerekli olan dezenfeksiyon işlemleri aynı zamanda hastanelerde ve işyerlerinde özel solüsyonlar ile sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra sık kullanılan toplum araçlarında ve alışveriş merkezlerinde belirli aralıklarla dezenfeksiyon işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Dezenfektasyon Yapan Firmalar

Dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştiren belirli başlı firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar alınan tedbirler kapsamında uygun görülen günlerde özel makineler ile birlikte dezenfeksiyon işlemlerini sağlar.

Özel koruyucu kıyafetler ve koruyucu maskeler sayesinde dezenfeksiyon işlemleri gerçekleştiren kişiler herhangi bir virüse maruz kalmaz. Dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirildikten sonra ilacın tamamen yere inmesi ve etkisini kaybetmesi açısından minimum 12 saat boyunca o bölgeye herhangi bir giriş yapılmamalıdır. Daha sonrasında dezenfeksiyon işlemleri uygulanan ilacın yoğunluğuna bağlı olacak şekilde 3 gün ile 2 hafta geçerli olacak şekilde bölgeye tekrarlanması sağlanmalıdır.

Virüsten Korunabilme Yöntemleri Nelerdir?

Korona virüs kapsamında dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirmek adına eldiven, maske ve gözlük kullanımı yapılabilir. Maske takarken mutlaka ağız ve burun kısımlarının tamamen kapalı olması gerekir. Ve 3 saatte bir yenisi ile değiştirilmelidir. Bu süre zarfında kimseyle tokalaşılmaması aynı zamanda temas edilmemesi gerekmektedir.

Bu tedbirleri alan bireylerde korona virüs ve buna benzer hastalıkların bulunma ihtimali çok azdır. Virüsten gözle görülebilir bakteriler olmadığından dolayı tedbir almak Bu anlamda çok önemlidir. Özellikle orta yaş üstündeki bireylerin diğer bireylere oranla daha fazla dikkatli olmaları gerekmektedir. Devlet tarafından koyulan kurallara uyulmalıdır. Aynı zamanda bireysel temizliğe de dikkat edilmesi gerekmektedir. O gün içerisinde giyilen kıyafeti bir sonraki gün giyilmemesi hatta aynı gün kaynar su ile kaynatıp temizlenmesi gerekir.

Dezenfeksiyon yapıla gerçekleştirilirken mutlaka temiz olduğunuzdan emin olunmalıdır. Herhangi bir virüse ya da pis olduğunu düşündüğünüz bir bölgeye dokunduğunuz andan itibaren mutlaka çantalarımız da taşıyabileceğimiz boyutta üretilen dezenfektanlar ile hem el hem de dirseklere kadar olan bölge iyice temizlenmelidir.