Diyetisyen

Diyetisyen, hayatını sağlıklı ve formda geçirmek isteyen kişilere ya da sağlık alanında belirli bir hedefe ulaşmayı amaçlayan kişilere profesyonel anlamda destek olan ve yol gösteren kişidir. Birçok insan kendi başına yardım almadan da çok kolay bir şekilde zayıflayabilir Ancak eğer bu konuda bir uzmandan destek almazsa verdiği kiloyu çok kısa bir süre zarfında geri alması muhtemel bir sonuçtur ve buna ek olarak bir dizi sağlık problemi ile karşı karşıya kalır.

Diyetisyenler Nasıl Çalışır?

Diyetisyenlerin uyguladıkları programlar standart ve sabit gibi görünse de aslında her kişiye özel olarak çalışılmaktadır. Her hasta kendi vücut dengesine ve kitle yağ indeksine göre özel diyet listeleri ile diyetisyenden ayrılır. Diyetisyen ile geçen ilk muayenenin ardından gerekli tetkikler yaptırılır ve vücut bilgileri ile kilo artış hızı gibi durumlar göz önüne alınarak diyetisyenin özel program çıkartması sağlanır. Bundan sonraki süreçte hasta her attığı adımı hakkında diyetisyenine rapor sunar ve programa birebir uymakla zorunlu olur. Diyetisyenler zayıflama ve formda kalma işini yüksek başarı oranları ile hastalarına sunarlar.

Diyetisyenlerin Temel Görevleri Nelerdir?

Diyetisyenler programları çerçevesinde hizmet sundukları için sahip oldukları bazı görev ve sorumlulukları bulunan uzmanlardır.

 • Diyetisyenin temel görevi hastalarına temel beslenme gıdaları ve sağlıklı beslenme teknikleri hakkında danışmanlık yapmaktır..
 • Her hastaya özel olarak program uygularlar ve her hastanın sağlık için gerekli olan ihtiyaçlarından emin olmak zorundadırlar.
 • Hastalarının vücutlarını dikkatli olarak incelemek ve bütün tetkikleri sürekli olarak takip etmek zorundadırlar.
 • Hastalarının yeme düzenlerini etkileyen alışkanlıkların temel kaynağını bulmak ve bu kaynakları doğru yeme biçimine doğru yönlendirmekle görevlidirler.
 • Sağlıklı beslenme noktasında gerekli her türlü bilgiyi hastalar ile paylaşmak ve gerekli olduğu kadar spora yönlendirmekle de sorumludurlar.

Diyetisyenlerin Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Bir diyetisyenin tam olarak istenilen başarıyı sunması için sahip olması gereken bir takım kriterler bulunur.

 • Bir diyetisyen aynı zamanda aktif bir dinleyici özelliğine de sahip olmalıdır.
 • Yüksek derece problem çözme yetisi bulunmalıdır.
 • Hastaları ve çalışan personelleri ile sağlıklı bir iletişim kurabilmelidir.
 • Yapılan birçok bilimsel çalışmayı kendince yorumlayabilmeli ve bunu hastaları üzerinde başarı ile uyarlayabilmelidir.
 • Eleştiri konusunda mantıklı yorumlar yapabilmelidir.
 • Kuvvetli derece empati özelliğine sahip olmalıdır.
 • Düşünme becerisini her hastasında etkin bir şekilde kullanabilmeli ve hastalarının davranışlarını olabildiğince dikkatli bir şekilde yorumlayabilmelidir.

Online Diyetisyen Uygulamaları

Son dönem teknoloji ile hız kazanan alanlardan bir tanesi de online uzaktan diyetisyen uygulamalarıdır. Belirli bir program takibinde uzaktan diyet programlarına dâhil olmak ve diyetisyen ile uzaktan bir zayıflama kampına girmek mümkün olabilmektedir. Belirli gün ve tarihlerde yapılması gerekenlerin yer aldığı bir liste üzerinden atılan adımlar neticesinde eğer yeteri derecede özen gösterilirse son derece başarılı sonuçların alınması söz konusu olabilir.

Online diyet programlarında yer alan paket içerikleri; kilo alma paketleri, kilo verme paketleri, sağlıklı yaşam uygulamaları, hızlandırılmış kilo verme paketleri, özel beslenme tavsiyeleri, motivasyon, diyet tarifleri ve yemek listeleri vb. şeklinde sıralanabilir.

Diyetisyen Ücretleri Ne Kadar?

Diyetisyen ücretleri tercih edilecek paket içeriğine göre değişiklik gösterir. Her hasta kendine uygun paketi tercih ettikten sonra ücreti hakkında bilgi sahibi olabilir . Aylık ve yıllık programlara göre belirlenen ücretler kapsamında belirlenen tarih kadar diyetisyen hizmeti almak mümkün olabilmektedir. Kişilere özel olarak hazırlanan diyetisyen paketleri ve beslenme içerikleri kapsamında hem sağlıklı bir yaşama adım atmak hem de fazla kilolardan kurtularak fit bir görünüme kavuşmak da mümkün olur.

Diyetisyen için talep oluşturan kullanıcılarımızın taleplerine gelen teklifleri ve detaylarını diyetisyen fiyatları sayfamızdan detaylı inceleyebilirsiniz.