Direksiyon Dersi

Direksiyon Dersi hizmeti veren firmalardan teklif almak için Direksiyon Dersi talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Direksiyon Dersi

Günümüzde birçok insan trafiğe çıkma arzusu içerisindedir. Kendi araçları ile seyahat etmek ve iş yerlerine kendi araçları ile gitmeyi arzulamaktadır. Ancak araç alacak kadar maddi durumu olan biri aracı almasına rağmen doğru bir eğitim almadan trafiğe çıkmaması gerekmektedir. Direksiyon dersi eğitimlerinin yapılacağı belirli firmalar bulunmaktadır. Direksiyon dersi almayı düşünen birçok kişinin aklına bazı sorular takılmaktadır. Bu sorular içerisinden birkaç örnek vermek gerekirse;

Direksiyon Dersi Almak için Kendi Araçlarını Kullanma Talebi

Bir kişi direksiyon dersi almayı düşünüyor ise o insan henüz trafiğe çıkma konusunda kendisini hazır hissetmediğinden kaynaklıdır. Bu durum da direksiyon dersi verecek olan eğitmenin uygun görmediği bir durumdur. Bunun sebebi de trafiğe alışık olmayan bir kişi ani gelişen bir durum ile karşılaşıldığında kişinin panikleyerek frene basmak yerine gaza basabilme ihtimali mevcuttur.  Bunun la beraber dönüş sırasında direksiyonu uygun pozisyonda çeviremediği anlarda aracı sürtme tehlikesi bulunmaktadır. Bu gibi tehlikelerin yaşanmaması açısından firmalarda bulunan donanımlı araçlar ile eğitim görülmesi daha doğru olmaktadır. Firmanın düzenlemiş olduğu araçlar içerisinde eğitim veren hocanın bulunduğu bölümde acil fren pedalı bulunmaktadır. Bu fren pedalı şoför adayının ani oluşabilecek kazalara karşı büyük bir önlem olarak kullanılmaktadır.

Boş Arazilerde Direksiyon Eğitimi Almak

Direksiyon dersi alan kişiler kendi araçları ile boş bir alanda eğitim görmeyi talep etmektedir. Bu talepleri eğitmenler açısından uygun görülmemektedir. Bunun sebebi de boş arazide trafiğin kazandıracağı refleksler geliştirilememektedir. Bu yüzden şoför adaylarının kendi araçları tercih edilmemektedir. Kendi araçları ile boş arazide uzun süre boyunca eğitim görülmesi yerine firmanın donanımlı aracı ile trafiğe çıkılarak daha hızlı bir şekilde eğitimi tamamlamak daha kolay olmaktadır. Direksiyon dersinin kendi araçları ya da firmanın araçları ile yapılması fiyat konusunda herhangi bir değişiklik göstermemektedir.

İlk Defa Direksiyon Dersi

Direksiyon dersi alacak olan kişilerin daha önce az da olsa kullanım tecrübesi var ise ve trafik kuralları ile ilgili bilgilere sahipse normal trafikten daha yoğun bir trafiğe çıkarılarak eğitim hızlandırılmaktadır. Ancak hiçbir deneyime sahip değil ise, daha önce hiç direksiyon başında bulunmamış kişileri daha önce belirlenmiş olan geniş yollara sahip daha sakin bir trafikte direksiyon dersi verilmektedir. Bu belirlenen trafik alanlarında direksiyon dersi alacak olan kişilere durma-kalma, direksiyon kırma ve dönüşler gibi tecrübeler kazandırılmaktadır. Bu verilen eğitimler ile kişiler bütün paniklemelerini yenerek yavaş yavaş daha yoğun trafiğe çıkarılmaktadır. Bunların yanında aracın nasıl park edilebileceğinin eğitimi verilmektedir.

Ehliyet Direksiyon Dersi Kaç Saat

Her gün en az iki saatlik bir ders görerek bir hafta içerisinde eğitim tamamlana bilmektedir. Bu sürenin yeterli olup olmaması da Direksiyon dersi alan kişilerin alt yapısına da bağlı olmaktadır. Direksiyon dersi alan kişiler arasında bazı öğrenciler daha önceki pratiklerinden dolayı 2 ya da 3 gün içerisinde eğitimlerini tamamlayarak trafiğe çıkabilmektedirler. Bazı öğrenciler ise hiçbir tecrübeye sahip olmadıklarından dolayı eğitimleri daha uzun sürmektedir.