İOS Yazılım

İOS Yazılım teknoloji dünyasında en az Android kadar popülerliğini koruyan bir tür işletim sistemidir. İphone İOS ismiyle de bilinen bu işletim sistemi Apple tarafından İphone cep telefonların için geliştirilmiştir. İlk olarak İ-phone cep telefonlarında kullanılan İOS yazılım bir dönem sonra İpad ve İpod Touch de de kullanılmaya başlandı İOS yazılımı günümüzün lüks ve gelişen teknolojisine yaka uydurmaya çalışan ve ünden güne hızla gelişmekte olan teknolojik yazılımlar arasında popülerliğini korumaktadır. Linux tabanlı işletim sistemi olan İOS yazılım kapalı bir sistem olduğundan dolayı dışarıdan gelecek her türlü tehlike ve saldırılara karşı da her türlü güvenlik önlemlerine sahiptir.

İOS Yazılımı Avantajları ve Dez-avantajları

Günümüzde 7’den 70 ‘e her yaştaki bireyin elinden bir türlü düşmek nedir bilmeyen cep telefonları Android ya da İOS yazılım işletim sistemi ile tasarlanmıştır. Kullanıcıların bir bölümü İOS işletim tercih ederken, bir kısmı da Andorid işletim sistemini tercih etmenin daha avantajlı olduğunu dile getiriyor. Peki bu iki yazılım arasında ne fark var İOS’un avantajları nelerdir, kısaca bahsedelim. İOS’un Android’e göre avantajları kısaca şöyledir: İOS yazılım ya da İOS işletim sistemi kapalı bir eko sistem üzerine kurulmuştur. Bu sayede dışarıdan gelen saldırı ve tehlikelere karşı güvenli olmaktadır. Fakat bu özellikle mp3 ve fotoğraf yükleme işlevlerini de özel yazlımı ile yapmanız gerekir. İOS kullanımı açısından Android’e göre karmakarışık bir sisteme sahiptir. Ancak bazı özellikleri kullanımını biraz daha kolaylaştırmaktadır. Hepsinden önemlisi İOS yazılımı en büyük avantajı kullanım sırasında cihazınızda donma, yavaşlama ve durma gibi durumlar söz konusu bile değildir. İOS da yaklaşım 5000 binin aşkın uygulama mevcuttur. Günümüzde firmaların büyük bir bölümü kullanım kolaylığı ve teknik özellikleri açısından İOS işletim sisteminin daha fazla tercih etmektedir. Fakat İOS yazılımı sadece Apple ‘ye ait mobil cihazlar dışında hiçbir cihazda çalışmamaktadır. Kısacası İOS için kullanımı kolay ve kafa karıştırmayan bir sisteme sahiptir.

İOS’u Diğer İşletim Sistemlerinden Ayıran 5 Temel Özellik

Günümüzün 2 dev işletim sistemleri arasında yer alan İOS Android ile yarışır hale gelmiştir. En az Android İşletim sistemi kadar güçlü bir kapasiteye sahip olan İso2u rakibinden ayıran 5 temel özellik ise kısaca şu şekildedir

  • İOS yazılımı düşük donanımlı olmasına rağmen üst düzey performans ile çalışmaktadır.
  • Apple Store’de geliştirilen bütün uygulamalar için üst düzey performans sağlar
  • Kapalı işlerim sistemine sahip olduğundan dolayı üst düzey güvenirlik özelliğine sahiptir.
  • İOS işletim sistemli cihazlarda uzu süreli güncelleme desteği sunar
Tek bir ara yüze sahip olması sayesinde kullanımı oldukça kolay ve basittir. İOS yazılımın bu özelliklerine baktığımızda bu işletim sistemine sahip olan kullanımının başka bir işletim sistemini tercih etme olasılığı de neredeyse %0’dır, diyebiliriz.