Trafik Sigortası

Trafik Sigortası hizmeti alırken nelere dikkat etmeliyiz.


  • Trafik sigortası hizmeti nedir? Trafikte aracı olan kişilerin yapacağı herhangi bir kaza sonucunda, kazaya sizinle karışmış olan diğer şahısın aracında oluşabilecek hasarlarda  ya da sürücü de meydana gelecek yaralanma gibi bedensel sorunlarda oluşabilecek zararların karşılanması için önceden önlemini alıp, güvencesini sağlamak işidir. Trafik sigortası hizmeti birinci şahsın aracı için alınan bir önlem değildir. Trafik sigortasını kimler yaptırmalı? Araç kullanan herkes tarafından yapılması zorunlu olan bir hizmettir. 

  • Trafik Sigortası Hizmeti alınmadan önce size bir anlaşma, poliçe imzalanmaktadır. Bu poliçe için mutlaka hem aracınız ile ilgili hem de kendiniz ile ilgili doğru bilgiler verin. Alacağınız sigorta hizmetinin ihtiyacınızı tam olarak karşılaması için bu önemlidir. Ayrıca yalan, yanlış beyanda poliçenizin sorumluluğu size aittir iptalini gerçekleştirebilirler. 

  • Aracınız ile ilgili poliçe hazırlandıktan sonra imzalamayan önce girilen bilgilerin doğruluğunu kontrol edin yani aracınızın markası, modeli ve benzeri özellikleri doğrumu bunu bilin. 

  • Poliçenizin ilk yürürlüğe gireceği, başlayacağı ve sona ereceği tarihlere gününe ve ayına mutlaka dikkat edin. Çünkü bu hizmet sadece bir yıllığına imzalanan bir anlaşma ayınız ve saati dolunca iptali gerçekleşir, zor durumda kalmayın. 

  • Trafik Sigortası Hizmeti almadıktan sonra ve almadan öncede aracınızın sıfır olduğuna ve ya sizinle ya da sizden önce bir kazaya karışıp karışmadığına baktırın ve poliçeyi yazarken yetkiliye bir hasarı olmadığını söyleyin. Çünkü aracınız kazalara karışmadığı sürece ödenecek sigorta primlerinizde hasarsızlık indirimi alırsınız. 

  • Trafik Sigortanızı mutlaka yaptırın bu hizmet ülkemizde zorunludur. Her ne kadar trafikte yaptırmayan çok sürücü olsa da bu doğru bir davranış değildir ortaya çıktığında ceza alırsınız ve hatta bir daha trafiğe çıkmanız yasaklanır. 

  • İmzaladığınız poliçenin tarihi dolduktan sonra yenileyin, yenilemediğiniz her ay için gecikme zammı uygulanır. 

  • Trafik Sigorta Hizmetinizi karşılayacak firma tarafından başka hizmetler içinde ek maddeler ekleyebilirsiniz. Yani kendi aracınızın onarımı, bakımı, yağ değişimi, anahtar kaybı yaşarsanız ya da başka konularda aradığınız zaman temsilci destek hizmeti gibi sizinle ilgili konuları ekleyebilirsiniz.