Danışmanlık

İş alanı sonsuz bir umman gibi ve insanların karşısına kendi yetenekleri ve istemleri doğrultusunda çok farklı sayıda seçenek çıkıyor. Özel sektörde olan emek eksenli olan ya da idari tarzda olan işler, kamu sektöründe olan işler, kişilerin kendi yetenekleri doğrultusunda yaptıkları girişimci olarak piyasaya girdikleri işler gibi çok değişik alanlarda çok değişik nitelikte hatta giderek yaşanan teknolojik gelişmelere istinaden yeni yeni ortaya çıkan işler var. Onlardan bir tanesi de son yılların en gözde işlerinden olan danışmanlık işidir.

Danışmanlık İşi Tam Olarak Nedir?

Kelimenin kendisinden de anlaşılacağı üzere danışmanlık işi kişinin ya da ilgili kurumun kendi uzmanlık alanında deneyim aktarımı yaptığı, bilgi ve birikimini paylaştığı, firmalara yön gösterdiği işler olarak adlandırılabilir. Burada ilgili alanda dışarıdan verilen bir hizmet vardır. Bu işi yapan kişilere danışman adı verilir.

Danışmanlar karşılıklı olarak belirlenen gün ve saatlerde hizmet verdikleri firmaya giderek ya da sanal ortamda firma ile yapılan sözleşmede belirtilen iş kapsamında hizmet verirler. Danışmanlık işi sürekli olan bir iş değildir. Firmanın istemi ve gereksinimleri bittiği zaman görev sona erer. Akabinde yine iş bazlı çalışıldığı için yapılan iş için ödenen bir ücret söz konusudur. Bu ücret peşin ya da karşılıklı belirlenen ödeme dönemlerinde yapılır. Aylık sabit ücretli olan bir iş değildir.

Danışmanlık Hizmet Türleri Nelerdir?

Kapsam danışmanlık işinde son derece geniştir ve çok geniş bir alanda bu noktada çalışma olanağı mevcuttur. Kişilerin yönetim danışmanlığı, yatırım danışmanlığı, hasar danışmanlığı, kalite yönetim sistemi danışmanlığı, bilişim danışmanlığı, finans danışmanlığı, dış ticaret danışmanlığı, hukuk danışmanlığı, eğitim danışmanlığı gibi çok değişik türden danışmanlığı yapabilecekleri alanlar mevcuttur. Bu durum tamamen danışmanın yetkinliği ile alakalı olan bir durumdur.

Danışmanlık Hizmeti Neden Alınmalıdır?

Bugün gerek ülkemizde gerek dünyada çok büyük firmaYa baktığımızda çok önemli danışmanlar ile çalıştığını görürüz. Bunun yanında kimi özel insanların da danışmanları olduğunu görürüz. Danışman ile çalışmak o alanda ilgili bir kişiyi çalıştırmaktan özellikle belli bir süreli hizmet alınacak ise çok daha ekonomiktir. Ayrıca dışarıdan bir gözün firmaya bakması, vizyonunu gelişir. Danışmanlar farklı firmalar ile çalıştıkları için diğer firmaları da yakından tanır. Belli bir alanda özel uzmanlaşmış kişilerdir. Bu yüzden de firmaların gelişimi yönünde çok ciddi katkı sunarlar.  O yüzden irili ufaklı her firmanın danışman ile çalışması avantajlıdır.

Danışmanlık Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ülkemizde ne yazık ki birçok insan kendisini danışman olarak tanıtmaktadır ama danışmanlarda olması gereken belli başlı bazı kriterler vardır. O yüzden herhangi bir danışman ile çalışılacağı zaman çok iyi bir araştırma yapılmalı ve ondan sonra gerçekten firmanın gereksinimlerine yanıt verebilecek mi bakılmalı ondan sonra nihai karar verilmelidir. İlgili alanda eğitimli ve o alanda çalışmış olan kişilerden hizmet alımına gidilmelidir.

Danışmanlık alanında sen de iyiysen kayıt ol.
WhatsApp