Danışmanlık

Danışmanlık hizmeti veren firmalardan teklif almak için Danışmanlık talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Danışmanlık

İş alanı sonsuz bir umman gibi ve insanların karşısına kendi yetenekleri ve istemleri doğrultusunda çok farklı sayıda seçenek çıkıyor. Özel sektörde olan emek eksenli olan ya da idari tarzda olan işler, kamu sektöründe olan işler, kişilerin kendi yetenekleri doğrultusunda yaptıkları girişimci olarak piyasaya girdikleri işler gibi çok değişik alanlarda çok değişik nitelikte hatta giderek yaşanan teknolojik gelişmelere istinaden yeni yeni ortaya çıkan işler var. Onlardan bir tanesi de son yılların en gözde işlerinden olan danışmanlık işidir.

Danışmanlık İşi Tam Olarak Nedir?

Kelimenin kendisinden de anlaşılacağı üzere danışmanlık işi kişinin ya da ilgili kurumun kendi uzmanlık alanında deneyim aktarımı yaptığı, bilgi ve birikimini paylaştığı, firmalara yön gösterdiği işler olarak adlandırılabilir. Burada ilgili alanda dışarıdan verilen bir hizmet vardır. Bu işi yapan kişilere danışman adı verilir.

Danışmanlar karşılıklı olarak belirlenen gün ve saatlerde hizmet verdikleri firmaya giderek ya da sanal ortamda firma ile yapılan sözleşmede belirtilen iş kapsamında hizmet verirler. Danışmanlık işi sürekli olan bir iş değildir. Firmanın istemi ve gereksinimleri bittiği zaman görev sona erer. Akabinde yine iş bazlı çalışıldığı için yapılan iş için ödenen bir ücret söz konusudur. Bu ücret peşin ya da karşılıklı belirlenen ödeme dönemlerinde yapılır. Aylık sabit ücretli olan bir iş değildir.

Danışmanlık Hizmet Türleri Nelerdir?

Kapsam danışmanlık işinde son derece geniştir ve çok geniş bir alanda bu noktada çalışma olanağı mevcuttur. Kişilerin yönetim danışmanlığı, yatırım danışmanlığı, hasar danışmanlığı, kalite yönetim sistemi danışmanlığı, bilişim danışmanlığı, finans danışmanlığı, dış ticaret danışmanlığı, hukuk danışmanlığı, eğitim danışmanlığı gibi çok değişik türden danışmanlığı yapabilecekleri alanlar mevcuttur. Bu durum tamamen danışmanın yetkinliği ile alakalı olan bir durumdur.

Danışmanlık Hizmeti Neden Alınmalıdır?

Bugün gerek ülkemizde gerek dünyada çok büyük firmaYa baktığımızda çok önemli danışmanlar ile çalıştığını görürüz. Bunun yanında kimi özel insanların da danışmanları olduğunu görürüz. Danışman ile çalışmak o alanda ilgili bir kişiyi çalıştırmaktan özellikle belli bir süreli hizmet alınacak ise çok daha ekonomiktir. Ayrıca dışarıdan bir gözün firmaya bakması, vizyonunu gelişir. Danışmanlar farklı firmalar ile çalıştıkları için diğer firmaları da yakından tanır. Belli bir alanda özel uzmanlaşmış kişilerdir. Bu yüzden de firmaların gelişimi yönünde çok ciddi katkı sunarlar.  O yüzden irili ufaklı her firmanın danışman ile çalışması avantajlıdır.

Danışmanlık Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ülkemizde ne yazık ki birçok insan kendisini danışman olarak tanıtmaktadır ama danışmanlarda olması gereken belli başlı bazı kriterler vardır. O yüzden herhangi bir danışman ile çalışılacağı zaman çok iyi bir araştırma yapılmalı ve ondan sonra gerçekten firmanın gereksinimlerine yanıt verebilecek mi bakılmalı ondan sonra nihai karar verilmelidir. İlgili alanda eğitimli ve o alanda çalışmış olan kişilerden hizmet alımına gidilmelidir.

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Danışmanlık hizmeti kişilerin herhangi bir konuda yardım almak için o konuyla ilgili uzmanlaşmış kişilerden yardım alma sürecidir. Kişiler ve kurumlar markaları ve hizmetleri için yaşanacak sorunlar karşısında sağlıklı çözüm önerileri için danışmanlık hizmetlerine başvururlar. Bu hizmetler kalıcı yada geçici olarak alınabilir. Danışmanlık hizmetlerinden yardım alan kişi ve kuruluşların, uzmanlık alanlarında faaliyet gösteren kişilerden bazı beklentileri vardır. Beklentileri şöyle sıralamak mümkündür:

 • Danışmanlık hizmetlerinden faydalanacak kişilerin bu konuda yıllarını vermiş ve tecrübeli kişi ya da firmaları tercih etmesi gerekir.

 • Danışmanlık hizmetlerinde önemli olan farklı ve yaratıcı fikirler sunmak ve bu fikirlerin bir dayanağının olması çok önemlidir.

 • Danışmanlık için faaliyet gösteren alanla ilgili hizmet almak önemlidir. Mesela, insan kaynakları danışmanlığı alacak kişilerin bu alanda uzmanlaşmış olan kişileri tercih etmesi gerekir.

 • Danışmanlık sunan kişilerin doğru yönlendirmeler ve yapılacak işleri tarifine uygun sunmalıdır.

 • Danışmanlık hizmeti tarafsızlık ilkesi çerçevesinde sunulmalıdır.

 • Danışmanlık hizmeti verecek kişilerin bu işle ilgili belgelerinin olması verilen hizmetin sağlığı açısından çok önemlidir.

 • Kurumsal firmalar veya kurumsal kimliği bulunan kişilerden danışmanlık hizmeti almak işlerin kalitesi açısından büyük öneme sahiptir.

 • Danışmanlık hizmeti veren yerler müşterilerinin başarılarına katkıda bulunmak için sürekli yeniliğe açık olmalı ve kendini çağın şartlarına göre güncellemeli, dürüst ve güvenilir bir şekilde hizmet sunmalıdır.

 • Danışmanlık firmalarının ve verdikleri hizmetlerin önem kazanmaya başlaması ile insanların ilgisi bu sektöre kaymıştır.

 • Danışmanlık tercihleri sırasında doğru firmanın seçilmesi ve firmaların da bu konuda kendilerini başarılı bir şekilde ifade etmeleri gerekir.

 • Danışmanlık seçiminde tüm referanslarımızı inceleyebilirsiniz. Hem internet sitemiz üzerinden hem de reklamlarımız üzerinden bu bilgilere ulaşılabilinir.

 • Danışmanlık alınacak firma ile çalışma şartları konusunda anlaşmak ve çalışma sürecini ortak idare etmek gerekir.

 • Danışmanlık hizmetleri sırasında uzman kişiler önce sorunları ve daha sonra ise ihtiyaçları belirleyerek nasıl bir taslak oluşturmaları konusunda bir plan hazırlayarak işlerin düzenli bir şekilde ilerlemesini sağlamalıdır.