Doğum - Bebek Fotoğrafı

Doğum - Bebek Fotoğrafı hizmeti veren firmalardan teklif almak için Doğum - Bebek Fotoğrafı talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Doğum - Bebek Fotoğrafı

Anı olarak saklamak ve yaşanan zamanları unutmamak için doğum bebek fotoğrafı son derece ideal olmaktadır. Doğum annelerin ve babaların en özel anlarından biridir. Nasıl ki düğünlerde fotoğraf çekimi varsa doğum ve bebek fotoğraf çekimleri de vardır. Bu çekimler son derece samimi ve doğal olmaktadır. Doğum öncesinin, doğum anının ve doğum sonrasının fotoğraflandırıldığı doğum fotoğrafları ilerde çocuklara göstermek içinde çok duygusal bir anı olacaktır. Bebek fotoğrafları da en az doğum fotoğrafları kadar duygu yüklü ve etkileyici anılar arasına girmektedir.

Bebek Fotoğrafı Çekimine Nasıl Hazırlanılır?

Bebek fotoğrafları son derece ince işçilikler ile çekilmektedir. Bebeğin hazırlanması ve arka planın hazırlanması son derece önemlidir. Aile isterse kendi evinde bir stüdyo edası yaratıp fotoğrafçıyı eve çağırabilir. Dilerse de bebek fotoğrafları çeken bir stüdyoda bu çekimi yaptırabilir. Doğum bebek fotoğrafı denince akıllara çok etkileyici fotoğraflar geliyor. Özellikle bebeğin doğunca annenin kucağına verildiği o anın fotoğraflanması herkesi çok etkilemektedir. Bebeklerin ise daha minicik hallerinde değişik şekillerde fotoğraflanması ortaya çok tatlı görüntüler çıkaracaktır. Her iki fotoğraf alanı da çok önemlidir. Günümüzde doğum bebek fotoğrafı çekimi çok fazla yapılmaktadır. 

İlk Yaş Bebek Fotoğrafı

Son günlerde fotoğrafçılık alanında en çok öne çıkan doğum bebek fotoğrafı olmaktadır. Bebek fotoğrafı çekilirken çok dikkat edilmesi gereken kurallar bulunur. Anne ve baba bebeklerinin en sevimli hallerini ölümsüzleştirmek adına bebek fotoğrafı çektirmek isterler. Bebek fotoğrafı konusunda uzman olan fotoğrafları tercih etmek en ideali olmaktadır. Bebek fotoğrafı çekerken arka arkaya fotoğraf çekmek gerekir. Her an ne yapacakları belli olmadığı için bu şekilde fotoğraf çekildiğinde çok güzel fotoğrafların ortaya çıkması mümkündür. Özellikle uyurken gülümse durumunu kaçırmamak için ard arda fotoğraf çekmek gerekir. Bebek fotoğrafı çekerken bebeği çeşitli şeyler yaparak gülümsetmeye çalışmak gerekir. Farklı mimikler yapması için güldürmeye çalışmak gerekir. Arka planı çok kalabalık tutmamak en önemli hususlardan biridir. Arka plan çok kalabalık olursa dikkat daha çok arka plana kayacaktır. Tek renk bir arka plan ile bebek daha çok ortaya çıkacaktır.

Doğum Fotoğrafında Çekimin Püf Noktaları

Doğum fotoğrafı çok duygusal ve çok etkileyici anılar biriktirmek için çok önemlidir. Gebelik ile geçen uzun bir zaman sonunda bebeğin anne ile ilk göz göze gelişini kaydetmek eşsiz görüntüler ortaya çıkarmayı sağlayacaktır. Doğum fotoğrafları annenin mahremini tamamen koruyacak şekilde çekilmektedir. Fakat yinede doğumdan önce bu işi yapacak fotoğrafçı ile görüşmek gerekir. Doğum fotoğraflarında genelde bebeklerin buruşuk el ve ayaklarını, çıktığı anki halleri, anne ile kavuşma anları yer alır. Aynı zamanda doğum fotoğrafından itibaren anneler çocuklarının her yeni yaşında fotoğraf çektirerek gelişimini fotoğraflandırmak isterler. Bu seri de çok güzel ve yararlı olmaktadır. Doğum fotoğrafı çektirmek isteyen kişilerin mutlaka profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışması gerekir. Bebeğin en güzel anlarını ya da bebeğin anne ile ilk bakışmasını profesyonel olmayan biri yakalayamaz. Doğum fotoğrafı çektirmek isteyen kişilerin daha öncesinden hastaneden ve doktorlardan izin alması gerekir.

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Bir doğum fotoğrafçısı; doğum yapacak adayla birlikte hastaneye adım atar; bebekle hastaneden çıkışa kadar yanında bulunur. İlk kucaklaşmalar, ilk temaslar, aile fertleri ile buluşmalar ölümsüzleştirilir. Günümüzde artık profesyonel çekimler ön planda olduğundan yenidoğan çekimi özellikle çok tercih edilmektedir. Bir bebek çekimi sırasında fotoğrafçı bebeğin dünyaya geldiği anı kaçırmamalıdır.

 • Doğum fotoğrafçısı kesinlikle işinde profesyonel olan biri seçilmelidir.

 • Doğum fotoğrafçısı aile ile devamlı iletişimde olmalıdır.

 • Çekim yapacak kişinin yeni doğan bebek fotoğraf eğitimi almış olması gereklidir.

 • Bebek çekimlerinde fotoğraflar kesinlikle flaşsız yapılmalıdır. Profesyonel bir kişi flaş kullanmaması gerektiğini bilir.

 • Oyuncaklar, sepetler, şapkalar profesyonel bir fotoğrafçının vazgeçilmez aksesuarlarıdır.

 • Bir doğum fotoğrafçısı doğumdan yarım saat önce hastanede hazır olmalıdır.

 • Bir doğum fotoğrafçısının anne ile iletişimi çok iyi olmalıdır.

 • Bir doğum fotoğrafçısı doğuma girer. Bebeğin dünyaya geldiği saniyeler, ilk nefes alışı, doktorunun kontrol edişi, anne ile ilk teması gibi görüntüler hikâyeleştirilir.

 • Doğum ve yeni doğan çekimlerinin kendine has özellikleri vardır. Bu özelliklerde teknik ekipmanlar gerektirir. Bu ekipmanları profesyonel kullanan kişiyle anlaşma yapılmalıdır.

 • Çekim yapacak kişinin eğitim ve tecrübesi önemlidir.

 • Temel fotoğrafçılık ve doğum fotoğrafçılığı sertifikalarına sahip olup olmadığı sorulmalıdır.

 • Kullandığı fotoğraf makinesi önem taşır. Kullanacağı lensle bebeğin detay çekimlerinde iyi sonuçlar alınır.

 • İşin sonunda albüm kalitesi doğum ya da yeni doğan fotoğrafçısının  profesyonelliğini kanıtlar niteliktedir. İş öncesi yaptığı çalışmalar incelenebilir.

 • Yenidoğan çekimlerinde en çok sevilen fotoğraflar bebeğin uyuduğu fotoğraflardır.

 • Profesyonel yeni doğan çekimi bebeğin doğumundan sonraki 2 hafta içerisinde yapılmalıdır.

 • Bebeğin uyuduğu kareleri yakalama imkânı profesyonel bir yeni doğan fotoğrafçısı ile çalışılmış olmak demektir.

 • Hamilelik döneminde yeni doğan fotoğrafçısı seçilmelidir.

 • Çekim için hazırlıklar ve aksesuarlar önceden belirlenmelidir.

 • Yenidoğan bebek fotoğraflarında ışık faktörü çok önemlidir.

 • Bebeğin güvenliğinin olmayacağı hiçbir fotoğraf karesine izin verilmemelidir.