Güvenlik Kamerası

Kıymetli olarak bildiğimiz sahip olduğumuz bütün eşyaları korumak adına kurulan güvenlik sistemlerinin en önemli parçalarından biridir. Birçok kez güvenlik kameralarının hırsızlık, cinayet vb. gibi suçların açığa çıkarılması için kullanılmıştır.

Güvenlik Kamerası Çalışma Prensibi

Güvenlik kamerası içerisinde bulunan IP sensörler ile kayıt aldığı görüntüleri dijital bir veri olarak ağ bağlantı sayesinde uzaktan bağlantı kurularak görüntüleri aktarmaktadır. Her bir kameranın ayrı ayrı IP numaraları bulunmaktadır. İçerisinde bulundurmuş olduğu yazılımlar sayesinde görüntüyü kaydetme, tehdit içeren unsurlar görüldüğünde alarmı devreye koyma, oluşan hareketleri algılama gibi birçok özellikleri sağlamaktadır. Güvenlik kamerası çalışır vaziyette olabilmeleri için güçlü ve devamlı olan bir ağ bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu sayede kaydedilmiş ve canlı yayınları görüntüleme fırsatı sağlanabilmektedir. Ağ bağlantısı sağlayan güvenlik kameralarının vermiş olduğu bu verimli sistemden ötürü ve ayrıca yüksek çözünürlük sunarak görüntü netliğini kullanıcıya vererek sayısız iş yerlerinde kullanımı sağlanmaktadır. Güvenlik kamera sistemleri görsel görüntü kaydetme özelliği sayesinde bulunan ortamda oluşan birçok hareketleri sensor yardımı ile kayıt altına alınarak izlenebilme imkânı sağlamaktadır.

Mesela ev içerisine bulunan odalara kurulumu yapılarak odada küçük bir çocuğun uyurken yanlış bir hareket yapmaması açısından alarm sistemi kurularak çocuğun her hareketini algılayarak ev sahibine haber verebilmektedir. Ya da bina çevresine kurulumu yapılarak ev etrafından kimlerin geçtiğini, bir hırsızlık vakası olup olmadığının kaydının tutulmasında büyük fayda sağlamaktadır.

Güvenlik Kamera Sistemleri Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bir kamera sistemi kurulumu yapmayı düşündüğünüzde evvela nereye kurulum yapmak istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Kablolu ve kablosuz olarak iki farklı sistemi bulunmaktadır. Kurulumunu yapmak istediğiniz alanda kameraların görünür ya da gizli olunmasını istemek kullanıcının tercihine kalmıştır. Kablolu kameraların kurulum işlemi kablosuzlara göre daha zahmetli ve zor bir işlem gerektirmektedir.

Ancak kablolu kamera sistemleri kablosuz kamera sistemlerine göre görüntüsü bakımından daha yüksek kalite sunmaktadır.  Kablosuz kameraların bazı dezavantajları bulunmaktadır. Evde bulunan bebek monitörleri kablosuz internet ya da telefon gibi cihazların görüntüleri kablosuz kameraların bağlantılarını kesebilmektedir.  Ayrıca kablosuz kamera sistemlerinin görüntüleri istenmeyen kişiler tarafından da ele geçirilebileceği unutulmamalıdır.

Güvenlik Kamera Sistemleri Neden Kullanılmalıdır?

Güvenlik kamerası birçok alanda kullanım amacı farklı olsa da genel anlamda hayat kurtarmayı iyi sağlamaktadır. Kaliteli bir kamera sistemi kurulumu yapılması gözetim açısından büyük fayda sağlamaktadır. Öncelikle görüntülemek istenilen alan belirlenmelidir ardından odaklı lensler sayesinde doğru bir açı yakalanmalıdır.

Eğer ki bu konuda herhangi bir deneyime sahip değilseniz mutlaka uzman bir ekipten destek alınması gerekmektedir. Yanlış kurulumu yapılan bir güvenlik kamerası, hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bunun yanında seçeceğiniz güvenlik kameraların kalitesi oldukça önem arz etmektedir. Görüntü kalitesi düşük bir kamera seçimi yapıldığında olası bir soygunda suçluların yüz hatlarının belirlenmesi oldukça zor bir hal almaktadır. Ancak pikseli yüksek bir kamera seçimi yapılırsa işler çok daha kolay bir hal alabilir.

Güvenlik Kamerası alanında sen de iyiysen kayıt ol.
WhatsApp