Kasko

Kasko, amacı sigortalıya ait araçlara verilen zararın karşılanmasını sağlamak olan bir tür araç sigortasıdır. Sigortalının isteklerinin ötesinde motorlu aracının herhangi bir şekilde hasar görmesi, yanması, çalınması vb. durumlarda sigortalıya tazminat ödenir. Sigorta, karşı taraftaki hasarı değil, kaskolu araçlara verilen zararı kapsamaktadır. Kaskonun amacı, sigortacının motorlu taşıtının uğradığı zararı tazmin etmektir. Trafik sigortası karşı tarafı ve üçüncü şahısları koruyabilir, ancak kasko aracınızı ve bütçenizi koruyabilir. Bir kaza ve hasar durumunda, büyük bir kazadan doğabilecek maliyeti ödemenize gerek kalmaz.

Kasko Sigortasının Kapsamı

Kasko yalnızca kişinin isteğine bağlı olarak yapılan bir sigorta şeklidir. Yanan ve çalınan araçlar gibi standart garantilere ek olarak, sigortalının gereksinimleri kapsamında kapsamı genişletmek için ek garantiler sağlanabilir. Sigorta poliçesini gerekli garantiye göre belirleyebilir ve ardından kapsamı seçebilirsiniz. Aynı zamanda, sigorta şirketinin garanti etmeyi kararlaştırdığı sigorta ürünlerinden, ihtiyaçlarınızı karşılayan sigortayı kolayca seçebilirsiniz. Sigorta poliçesinde aksi belirtilmedikçe, sadece Türkiyede geçerlidir. Ek olarak, depremler ve volkanik patlamalar, seller, toprak kaymaları, kayıp anahtarlar, kişisel eşyalar, yanlış yakıt alımı, fırtınalar ve dolu, grev abluka halk faaliyetleri ve teröristler için destek ekleyebilirsiniz. Trafik sigortası bir kaza durumunda karşı taraf için olası riski garanti etse de, kasko poliçesi kendi aracınızın güvencesini garanti eder.

Kasko Bildirim Süreleri

Kasko sigortası ödeme tarihinde başlar. Poliçe tutarının taksitler halinde ödenmesi durumunda, sigorta peşinatın yapıldığı tarihte başlamalıdır. Her iki taraf aksini kabul etmedikçe, kasko sigortasının başlangıcı ve bitişi Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Türkiye saatine göre 12:00’ de başlayacak aynı saatte sona erecektir. Araç sigortasında sigortalı, kazadan sonraki 5 iş günü içinde oluşan zararı sigorta şirketine bildirmekle yükümlüdür.

Kasko Hasarsızlık İndirimi

Hasarsızlık indirimleri, poliçe döneminde hasar talep edilmediğinde, poliçe yenileme primlerinden elde edilen indirimlerdir. Şirketin uygulamasına ve hasarsızlık yılına göre, hasarsızlık indirimi yüzde 30 ila yüzde 70 oranında sigorta poliçesi primini etkileyen en önemli standartlardan biridir. Bir poliçe satın alırken sigorta şirketinin hasarsızlık indirimlerini bilmek, hasar gördüğünde daha doğru kararlar vermenizi ve böylece hasarsızlık durumunuzu korumanızı sağlayacaktır. Hasarsızlık indirimi kişiye endekslidir. Bu durumda, yeni arabanız için kasko yaptırırken, hasarsızlık indirim hakkınızı kullanabilirsiniz. Poliçenizi başka bir şirketten yenileseniz bile, kayıpsız indirim alma hakkı devam edecektir. Ayrıca bazı durumlarda hasarsızlık hakkı korunur. Kaskolu aracın karıştığı bir kazada sürücünün hatası yoksa bu indirim korunur. Bunun yanı sıra, cam kırılmaları ya da teyp arızası gibi küçük kusurlar hasarsızlık indirimimi bozmayan haller kapsamındadır.

Uygun Fiyata Kasko Sigortası

İnternette kasko sigortası sorgusunu 5 dakika içinde yapabilirsiniz. Birçok sigorta şirketinin sigorta fiyatlarını tek bir ekranda karşılaştırabilir ve en uygun sigortayı hemen bulabilirsiniz. Bütçenize uygun kasko teklifini değerlendirerek ileri de ortaya çıkabilecek yüksek maliyetlerden kendinizi koruyabilirsiniz.

Kasko alanında sen de iyiysen kayıt ol.
WhatsApp