Kasko

Kasko hizmeti veren firmalardan teklif almak için Kasko talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Kasko

Kasko, amacı sigortalıya ait araçlara verilen zararın karşılanmasını sağlamak olan bir tür araç sigortasıdır. Sigortalının isteklerinin ötesinde motorlu aracının herhangi bir şekilde hasar görmesi, yanması, çalınması vb. durumlarda sigortalıya tazminat ödenir. Sigorta, karşı taraftaki hasarı değil, kaskolu araçlara verilen zararı kapsamaktadır. Kaskonun amacı, sigortacının motorlu taşıtının uğradığı zararı tazmin etmektir. Trafik sigortası karşı tarafı ve üçüncü şahısları koruyabilir, ancak kasko aracınızı ve bütçenizi koruyabilir. Bir kaza ve hasar durumunda, büyük bir kazadan doğabilecek maliyeti ödemenize gerek kalmaz.

Kasko Sigortasının Kapsamı

Kasko yalnızca kişinin isteğine bağlı olarak yapılan bir sigorta şeklidir. Yanan ve çalınan araçlar gibi standart garantilere ek olarak, sigortalının gereksinimleri kapsamında kapsamı genişletmek için ek garantiler sağlanabilir. Sigorta poliçesini gerekli garantiye göre belirleyebilir ve ardından kapsamı seçebilirsiniz. Aynı zamanda, sigorta şirketinin garanti etmeyi kararlaştırdığı sigorta ürünlerinden, ihtiyaçlarınızı karşılayan sigortayı kolayca seçebilirsiniz. Sigorta poliçesinde aksi belirtilmedikçe, sadece Türkiyede geçerlidir. Ek olarak, depremler ve volkanik patlamalar, seller, toprak kaymaları, kayıp anahtarlar, kişisel eşyalar, yanlış yakıt alımı, fırtınalar ve dolu, grev abluka halk faaliyetleri ve teröristler için destek ekleyebilirsiniz. Trafik sigortası bir kaza durumunda karşı taraf için olası riski garanti etse de, kasko poliçesi kendi aracınızın güvencesini garanti eder.

Kasko Bildirim Süreleri

Kasko sigortası ödeme tarihinde başlar. Poliçe tutarının taksitler halinde ödenmesi durumunda, sigorta peşinatın yapıldığı tarihte başlamalıdır. Her iki taraf aksini kabul etmedikçe, kasko sigortasının başlangıcı ve bitişi Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Türkiye saatine göre 12:00’ de başlayacak aynı saatte sona erecektir. Araç sigortasında sigortalı, kazadan sonraki 5 iş günü içinde oluşan zararı sigorta şirketine bildirmekle yükümlüdür.

Kasko Hasarsızlık İndirimi

Hasarsızlık indirimleri, poliçe döneminde hasar talep edilmediğinde, poliçe yenileme primlerinden elde edilen indirimlerdir. Şirketin uygulamasına ve hasarsızlık yılına göre, hasarsızlık indirimi yüzde 30 ila yüzde 70 oranında sigorta poliçesi primini etkileyen en önemli standartlardan biridir. Bir poliçe satın alırken sigorta şirketinin hasarsızlık indirimlerini bilmek, hasar gördüğünde daha doğru kararlar vermenizi ve böylece hasarsızlık durumunuzu korumanızı sağlayacaktır. Hasarsızlık indirimi kişiye endekslidir. Bu durumda, yeni arabanız için kasko yaptırırken, hasarsızlık indirim hakkınızı kullanabilirsiniz. Poliçenizi başka bir şirketten yenileseniz bile, kayıpsız indirim alma hakkı devam edecektir. Ayrıca bazı durumlarda hasarsızlık hakkı korunur. Kaskolu aracın karıştığı bir kazada sürücünün hatası yoksa bu indirim korunur. Bunun yanı sıra, cam kırılmaları ya da teyp arızası gibi küçük kusurlar hasarsızlık indirimimi bozmayan haller kapsamındadır.

Uygun Fiyata Kasko Sigortası

İnternette kasko sigortası sorgusunu 5 dakika içinde yapabilirsiniz. Birçok sigorta şirketinin sigorta fiyatlarını tek bir ekranda karşılaştırabilir ve en uygun sigortayı hemen bulabilirsiniz. Bütçenize uygun kasko teklifini değerlendirerek ileri de ortaya çıkabilecek yüksek maliyetlerden kendinizi koruyabilirsiniz.

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Hayatımızı büyük oranda kolaylaştıran araçlarımız ile zaman zaman maddi ya da can kaybı ile sonuçlanan kazalar ile karşılaşabiliyoruz. Böyle durumlarda kasko yaptırmak büyük önem kazanıyor. Kaza anında güncel kasko yoksa ciddi anlamda maddi bir götürü ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Araca kasko yaptırırken en iyi kasko şirketi seçimi yapmaya özen gösterelim.

 • Öncelikle kasko şirketinizi tespit edin. Mevcut sigorta şirketlerinin kullandığı portalda, aracın bilgileri girilip tüm kasko şirketlerinden teklif alınmakta, müşterinin isteği doğrultusunda poliçe kesilmektedir.  

 • Son yıllarda araçların kasko poliçe değerleri son derece artmıştır. Size uygun olan ödeme kolaylığını hangi şirketin verdiğini iyi analiz edip kararınızı ondan sonra verin.  

 • Daha önce kasko yaptıracağınız firma ile çalışmış olan arkadaşınız var ise mutlaka onun görüşlerinden istifade edin.  

 • Kasko şirketi ile ilgili internet araştırması yapın.  

 • Kasko şirketinin size sunduğu sözleşmeyi ayrıntılı olarak okuyun. Nelerin kapsam dışı olduğunu ayrıntısıyla öğrenin.  

 • Poliçenin, aracın gerçek değeri ile uyumlu olmasına dikkat edin. Poliçenin düşük çıkmasına kanarak kasko yaptırmaya karar verirseniz aracın pert durumunda poliçede belirtilen değer kadar kasko şirketinden ödeme alabilirsiniz.  

 • Kasko yaptırırken ilk önceliğiniz poliçenin fiyatından ziyade kapsamı olsun. Ucuza kasko yaptırmak uğruna başınıza kaza/bela geldiğinde mağdur olmayın.  

 • Karşılaştığınız kaza durumunda araç serviste tamir durumunda iken şirket size ikame araç temin ediyor mu? Ediyorsa ne kadar bir süre temin ediyor? Bu maddeleri sözleşmeden mutlaka kontrol edin.  

 • Kasko sigortaları enflasyondan kaynaklı ani araç fiyat değişikliklerini kasko değerine yansıtmak durumundadırlar. Sözleşmede enflasyon maddesinin olup olmadığını kontrol edin.  

 • Kasko şirketinizin tedavi ve hastane masraflarını hangi bedele kadar karşıladığını kontrol edin. Kaza anında karşı tarafın hastane ve tedavi giderleri de sizin kasko şirketiniz aracılığı ile karşılanacağı için bu meblağın düşük tutulmamasına dikkat edin.  

 • Kasko sözleşmesinde önemsenmeyen bir husus da yanlış akaryakıt kullanımından kaynaklı hasar bedelinin şirket tarafından karşılanıp karşılanmadığıdır. Bu hususun kapsam içinde olmasına dikkat edin.  

 • Kasko şirketinin araç tamiri esnasında yetkili servis ile ödeme konusunda problem yaşayıp yaşamadığını araştırın.