Kombi Tamiri

Kış aylarında aktif olarak çalışan, bulunduğu mekânı ısıtmak ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için kullanılan kombiler, farklı nedenlerden dolayı arızalanabilmektedir. Kombiler, kullanım amacına bağlı olarak 6 ayda bir periyodik bakımlarının yapılması, kombinin performans ve verimliliği açısından çok önemlidir. Özellikle kış aylarında mekânı ısıtma amacı ile 7/24 saat kullanılan kombilerin, kış ayları gelmeden önce bakımlarının yapılması, performans ve verimliliği artırır ve düşük enerji sarfiyatı yaparak makul fiyatlarla ısıtma işlemini gerçekleştirir. Aksi takdirde periyodik bakımı yapılmayan kombiler, yüksek enerji sarfiyatı nedeniyle kış aylarında bütçeye yüksek maliyetler getirecektir. Ayrıca bakımı yapılmayan kombilerde, kullanıma bağlı olarak kombi bileşenlerinde meydana gelebilecek arızalar daha büyük sorunlara sebebiyet vererek kombinin arızalanmasına hatta ileri düzeyde olursa kombinin kullanılmamasına neden olur. Bu durumda kombi tamiri için yetkili servisten profesyonel destek alarak tamir işlemlerinin yapılması gerekir.

Kombilerde Arızalanma Nedenleri

Kombi tamiri gerektiren arıza nedenleri; periyodik bakımlarının terk edilmesi, bakımın yapılmaması veya her elektronik cihazda olduğu gibi çeşitli sebeplere bağlı olarak olası küçük arızalara zamanında müdahale edilmemesi ile daha büyük sorunlar ortaya çıkması durumunda tamir durumu söz konusu olmaktadır. Kombilerde arızalanma nedenleri ise şunlardır:

  • Kombide sıcak su tesisatı, soğuk su tesisatı olmak üzere tesisat kısmında su sızması problemi görülebilir. Bu durumda su sızdırmazlık kontrolü yapılmalıdır.
  • Kombide gaz bağlantılarında oluşacak problemler, insan hayatına zarar verebilecek sorunlar ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Zaman kaybetmeden yetkili servis ile iletişime geçerek tamir işlemleri yapılmalıdır.
  • Kombilerde yanma haznesi, genleşme tankı havası, kombi baca fanı gibi kısımlarda oluşacak arızalar, doğrudan performans ve verimliliğin düşmesine sebebiyet verir.
  • Kombi elektrik bağlantısında oluşan arızalar, ateşleme iyonizasyon elektrodu denilen kısımda oluşan arızaların ivedilikle giderilmesi gerekir.
  • Üç yollu vana kısmında oluşan arızalar, cihaz hermetik tipi ise fan kısmında oluşan arızalar, doğrudan kombinin çalışma prensibini olumsuz etkiler.

Kombi Bakımı Yapacak Serviste Bulunması Gereken Özellikler

Kombilerde periyodik bakım ve arızalanma durumlarında, arıza tamirini yapacak olan teknik servisin yetki belgesinin olup olmadığına bakılmalıdır. Yetki belgesi olmayan servislerin cihaza müdahale etmesine izin verilmemelidir. Kombi bakımı sırasında teknik servisten hangi bakımlarını yapılacağı konusunda detaylı bilgi alın. Kombinin performans ve verimliliği ile ilgili sıcak su ve kalorifer tesisatı ısıtma testi yapıldıktan sonra kombi bakım için açılmalıdır. Kombinin bileşenleri olan tesisat kısımları, gaz bağlantı noktaları, elektrik aksamı, bacalı kombilerde limit sensörü, çekiş gücü, yoğuşmalı özellikteki kombilerde su haznesi temizliği, tesisat içerisindeki filtrelerin temizliğinin yapıldığından ve gerekli kontrollerin yapıldığından emin olun.

Periyodik Bakımı Yapılmayan Kombilerde Oluşan Sorunlar

Her elektronik cihaz gibi sıcak su ve ısıtma işlevi gören kombilerde, periyodik bakımlarının ihmal edilmemesi, yıllık bakımlarının yapılması, herhangi bir arıza durumu söz konusu olduğunda yetkili teknik servis personeli tarafından müdahale edilmesi önem arz eder. Bakımı yapılmayan kombilerde kombinin kullanım ömrü kısalır, performans değeri ve verimliliği düşer. Harcayacağı enerji miktarı fazla olacağından yüksek maliyet olarak bütçeye büyük yük getirecektir. Harcayacağı doğalgaz tüketim miktarı artacak, yanma ayarları bozulur ve buna rağmen mekân yeterince ısınmaz. Bakımlarının ihmal edilmesi durumunda can ve mal güvenliğine tehdit oluşturacaktır. Bazen kombilerde basit müdahalelerle çözülebilecek arızaların işin ehli olmayan kişilerin müdahale etmesi neticesinde daha büyük problemlere sebebiyet vererek kombinin kullanılamaz hale gelmesine sebebiyet verebilir. Arıza durumunda kombi tamiri için mutlaka yetkili teknik servis personelinin müdahale edilmesi sağlanmalıdır.

Kombi Tamiri alanında sen de iyiysen kayıt ol.
WhatsApp