Marka Tescil

Marka Tescil hizmeti veren firmalardan teklif almak için Marka Tescil talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Marka tescil Belgesi

Firmalar, küçük ya da büyük ölçekli şirketler kendi isimlerini tescillemek aynı zamanda farklı kişiler tarafından kullanılmasını engellemek amaçlı olarak isimlerini tescil ettirmektedir. Marka tescil olarak adlandırılan bu işlem ticaret hukuku ile markalar hukuku terimlerinden biridir. Ticari olan bir malı diğer benzerlerinden ayırmaya yarayan bir hizmettir.

Bu hizmet tescilli marka, ticari marka ya da sadece marka gibi isimler kullanılarak resimlenir. Firmalara aynı anda bu üç tescil işlemini gerçekleştiremez. Aralarından sadece bir tanesini seçmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda tescil edilecek markanın sektörü ve yapmış olduğu hizmetler doğrultusunda yine firmaların değerlendirmesi sonucu bu tescil işleminin gerçekleştirilmesi durumu söz konusu olabilir.

Tescil İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Markasını tescil ettirmek isteyen kişiler bu işlemleri gerçekleştiren firmalara başvuru yapabilir. Bu başvurular sonucunda yapılan değerlendirmeler ve firmanın diğer mali değerleri ve isim hakları gibi durumlar göz önünde bulundurularak gerekli olan tüm araştırmalar gerçekleştirilir.

Kısa ya da uzun olarak gerçekleşen bu araştırmalar firmanın büyüklüğüne bağlı olacak şekilde aylar sürebilir. Ama sonrasında onaylanan tescil ne şekilde onaylanacak hakkında Ticaret Hukuku ve markalar hukuku kanunları gereğince kendisine yakışan terimi alır.

Firma özellikle ticari marka adına almak istiyorsa bu yönde araştırmaların yapılması konusunda bilgilendirme yapması gerekir. Fakat marka tescil işlemleri yüksek meblağlara gerçekleştirilmez. Bu nedenden dolayı çoğu Firma bu hizmeti almayı akıl etmez yâda almakla uğraşmaz. Fakat markaların tescil işlemleri Bu markayı koruyan en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle mutlaka gerekli olan firmalara danışarak kendi isimlerini tescil etmeleri gerekir.

Marka Tescil İşlemlerinin Fiyatları Nelerdir?

Marka tescil alacak firmanın bulunmuş olduğu sektöre bağlı olacak şekilde 150 TL ile 500 TL arasında marka tescil ücreti belirlenmektedir. Bu işlem sadece tescil olacak firmaya ödenen ön bir ödenecektir. İlerleyen kurumsal ya da ticari olarak tescillenmesi durumunda farklı meblağlarda ödenebilmektedir. Fakat genel olarak marka tescil işlemleri gerçekleştirilir.

Güvenilir Firmalardan Destek Almak Gerekir

Tescil işlemlerini yürüten firmalar Türkiye içerisinde oldukça fazladır. Güvenilir olan aynı zamanda uygun fiyatlı olarak bu işlemleri gerçekleştiren şirketlerle anlaşma yapmak firmanın da oldukça işini kolaylaştıracaktır. Marka tescil işlemlerini gerçekleştiren firmaların yetki belgesi ve aynı zamanda gösterilmesi zorunlu olan Evrakların içerisinde yer alır.

Marka tescil işlemlerinden sonra belirtilen isim farklı sektörlerde ya da farklı firmalar tarafından kullanılamaz. O ismin tamamı ile size ait olduğunu gösteren bir işlem olan marka tescil durumu, kalıcı bir işlem olduğundan dolayı herhangi bir süre aşımına uğramaz ya da seneler sonra tekrardan yenilemeye gerek duymaz.

O isim adı altında sadece franchising hizmeti verilebilir. Aynı zamanda farklı şubelere de yine isminin altında R işareti bulunacak şekilde tabela asmak mümkündür. Firma dilediği kadar şube açma hakkına sahiptir. İsim hakkı markanın üzerine gelen bir sembol olduğundan dolayı her şube için ayrıca marka tescili yaptırmak gerekmez.

Marka Tescil Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir marka tescil sınıfarı öğrenmek veya araştırması için online.turkpatent.gov.tr adresinden sorgulama yapabilirsiniz.

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Markanızı tescil ettirirken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, markanız ile aynı veya benzer markaların olup olmadığıdır. Eğer markanız ile aynı veya benzer bir marka daha önce Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiş ise ancak markanızı ayırt edici olacak şekilde değiştirerek tecil edebilirsiniz.

 • Marka tescili başvurusu, askı süreci ve tescillenmesi için 12 ve 18 ay aralığında bir süre gerekmektedir.

 • Markanızı tescillemek için başvururken ön önemli konu hangi sınıfları seçeceğinizdir. Firmanızın iş dalını net bir şekilde belirtmeniz anlaşacağınız danışmanın sınıfınıza karar vermesini kolaylaştıracaktır.

 • Marka tescili sırasında bazı evraklar gerekmekte.
  Şirket için gerekli evraklar;
    Vergi levhası ve fotokopisi
    Şirket imza sirküleri ve fotokopisi
    Markayı temsil eden logo mevcut ise
    Vekâletname (noter onayı gerekmiyor)
  Şahıs başvurularında ise;
    Kimlik fotokopisi
    Markayı temsil eden logo (mevcut ise)
    Vekâletname (noter onayı gerekmiyor)