Oto Ayna Tamiri

Kırılan oto aynanız için isimdustu.com da kayıtlı oto ayna firmalarından fiyat teklifleri alarak kolaylıkla oto ayna tamiri yaptırabileceğinizi biliyor muydunuz. Gelişen teknoloji ile beraber hayatımızı kolaylaştıran icatların başında ulaşım ihtiyacımızı karşılayan araçlar gelmektedir. Araç kullanabilmek için belli eğitim ve ön bilgiye sahip olmak gerekir. Araç kullanmamızı kolaylaştıran ve aracın parçaları arasında bulunan yan ve dikiz aynalar araç kullanan kişiler için önemli bir yere sahiptir. Yan aynalar aracın sağ ve sol ön tarafında ön kapı veya ön direkler üzerinde sabit bir şekilde olacak şekilde yerleştirilmiş ve araç kullanan sürücünün arka tarafı görmesini sağlayan sürücünün en büyük yardımcı ekipmanları arasında bulunmaktadır. Yan aynalar şerit değiştirmek isteyen sürücüler veya arka taraftaki trafik durumunu takip etmek isteyen sürücülerin hareket kabiliyetini kolaylaştıran geri park etme ve arkadan gelebilecek dış etkenleri görebilmek için kullandığı en büyük yardımcılarıdır. Özellikle yan aynalarda kullanılan Kars mercekler sayesinde yakın olan görüntü uzak bir şekilde gösterilerek görüş açısının artırılması hedeflenmiştir. Yan aynalarda çift bölmeli cam kullanıldığı zamanlar daha mükemmel görüntü elde edilmiş var. Araç üzerinde sabit olarak monte olan bir başka yardımcı ekipman ise dikiz aynalardır. Dikiz aynalar genellikle aracın içerisinde yan aynaların göremediği ve aracın arka kısmına bakan aynalardır. Gerek yan aynalar gerekse de dikiz aynalar oto ayna çeşitleri arasında bulunmaktadır.

Yan Ayna Modelleri

Otomobillerin kullanılabilmesinde hayati öneme sahip yan aynalar teknolojik gelişmelerle beraber sürekli kendini yenilemekte ve gelişmektedir. İlk üretilen araçlarda aracın sadece sol tarafında bulunan yan aynalar daha sonraki dönemlerde üretilen araçların her iki tarafında da kullanılmaya başlanmıştır. Oto ayna zamanla aracın zorunlu birer parçası haline gelmiştir. Yan aynalar dikiz aynası ile bağlantılı olarak bir parça şeklinde çalışırlar. Araç üreticileri ürettikleri araçlarda aynalarda estetik ve fonksiyonel bir sonuç elde etmek için sürekli çalışmaktadırlar. Eski tip araçlarda mekanik olarak elle ayarlanabilen yan aynalar günümüzde ise tam otomatik ve elektronik olarak ayarlanıp kontrol edilebilmektedir. Manuel olarak aynaları ayarlamak daha zor ve titizlik gerektirmektedir. Ön yolcu tarafında bulunan aynalar manuel olarak ayarlamak sürücü için daha zor ve meşakkatli bir işlemdir. Elektrikli kontrol sistemlerine sahip aynalarda ise sürücü istediği açıya göre aynaları ayarlayabilir rahat bir sürüş imkânı elde etmiş olur. Elektronik sistemlerde seyir halinde bulunan sürücüler ayna ayarlamaları mümkündür. Ayrıca bazı araçlarda kör nokta kontrolü sağlayabilen sürücülerin sürüş güvenliğini sağlayan aynalarda kullanılmaktadır. Ayrıca elektronik aynalarda elektrik ısıtmalı sistemler sayesinde bu önleme özelliği ile rahat bir sürüş imkânı elde etmek mümkündür. Karartma aynalar, çift mercekli aynalar, elektrik kumandalı ve katlanabilen aynalar gibi birçok çeşit Ayna araçlarda kullanılmaktadır.

Yan Ayna Ayarlama

Araçlarda çok büyük bir işlevi yerine getiren oto ayna titizlikle ayarlanması gerekir. Araç yan aynaları şoförün başını çevirmeden sadece göz hareketleri ile aracın arka tarafında bulunan trafiği takip edebileceği şekilde ayarlanmalıdır. Kör noktaları görebileceği açıların doğru ayarlanması güvenliği bir sürüşün ilk şartıdır. Yan aynalara bakıldığında sadece aracın görülmesi veya araç yansımasının yaylalarda hiç görünmemesi yan aynaların yanlış hatırlarda ayarlandığını göstermektedir. Böyle durumlarda sürücüler ve yayalar için güvenlik açısından büyük riskleri bünyesinde barındırmaktadır.

Oto Ayna Fiyatları

Araçlarda kullanılan oto aynaları fiyat olarak birçok değişkene bağlı olarak farklılık göstermektedir. Öncelik ve aracın modeli bu duruma en fazla etki eden faktörler arasında bulunmaktadır. Modern ve fonksiyonel olarak birçok kolaylığı barındıran dikiz ve yan aynalar fiyat olarak klasik ve manuel aynalara göre daha yüksek fiyatlarla satılmaktadır. Renk ve şekil, kullanılan malzeme kalitesi gibi faktörlere bağlı olarak da oto ayna fiyatları değişkenlik göstermektedir.
Oto Ayna alanında sen de iyiysen kayıt ol.
WhatsApp