Psikolog

Psikolog hizmeti veren firmalardan teklif almak için Psikolog talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Psikolog

Psikologun kelime anlamı ruh bilimcidir. Psikolog gruptaki veya bireydeki davranışı veya davranışı inceler; nedeni ve bilgiyi açıklamaya ve bir çözüm bulmaya çalışır. Psikolog; hapishaneler, klinikler, hastaneler, mahkemeler, adli tıp, okullar veya fabrikalar gibi farklı alanlarda çalışabilir.

Uzman Psikolog Ne Yapar?

Popüler inanışın aksine, bir psikolog sadece hastaları dinleyen bir insan değildir. Uygulayıcı veya araştırmacıların psikologları farklı alanlarda çalışabilir ve hastaları olmayabilir. Farklı alanlarda çalışmasına rağmen, psikologlar kaba bir iş tanımına sahiptir ve aşağıdaki gibi listelenmiştir: Eğitim ve sertifika testlerini uygulamak, test sonuçlarını profesyonel psikologlar, psikiyatristler, doktorlar veya test gerektiren kurumlarla paylaşmak, atandığı alanda psikolojik destek sağlamak, psikolojik değerlendirme için nedensellik oluşturmak, dürtüsellik, davranış ve motivasyonu kontrol etmek.

İyi Bir Psikologun Nitelikleri Nelerdir?

İyi bir psikolog üst düzey gözlem kabiliyetine sahiptir ve olayları farklı açılardan görebilir. Bireyleri yargılamaktan ve onları küçük düşürmekten kaçınır. Bireylerle iş ilişkisi haricinde bir iletişim kurmaz. Devamlı süratle kendini geliştirir ve psikoloji ile ilgili yeni çıkan yayınları takip eder. Bireylerin dilinden kolaylıkla anlar. Konsantrasyonu oldukça iyidir. Psikolojinin yanı sıra felsefe, antropoloji ve sosyoloji alanlarında da bilgi sahibidir. Yeni ortaya çıkan test ve teknikler hakkında bilgisi olur.

Terapi nedir, Neden Yapılır?

Terapi, bireyin yaşadığı sorunların psikologla yaptığı seanslar neticesinde, ortadan kaldırılması ya da azaltılması yöntemidir. Pek çok insan, yaşamının herhangi bir evresinde sorunlarla karşılaşır. Bu sorunların kaynağı, terapide psikolog tarafından keşfedilir ve tedavi ile kişiye yeni bakış açıları kazandırılır. Bu sayede çok zor görülen sorunların üstesinden gelmek amaçlanır. Hayatımızda yaptığımız seçimlerin, hikâyemizle bir bağı bulunur ama biz bunun bazen farkında olmayız. Terapi, bize farkındalık kazandırır ve kendimizi tanımamıza ve daha doğru kararlar almamıza olanak sağlar.

Hayatımızdaki sorunlar genellikle bir süreç sonucunda birikir. Bu sebeple çözümün kalıcı olabilmesi için tedavi de bir süreç boyunca devam etmelidir. Yalnızca bir seans terapi ile sorunlarınızı ortadan kaldıramazsınız ancak bunun için başlangıç yapmış olursunuz.

Evinizdeki Psikolog Kimdir?

Günümüzde birçok işlem dijital dünya üzerinden yapılabilmektedir. Psikoloji seansları da internet üzerinden hizmet veren çeşitli siteler aracılığıyla uzman psikologlar eşliğinde gerçekleştirilmeye başlamış ve gitgide yaygınlaşmaktadır. Bu online terapi olarak adlandırılabilir. Bu, tüm dünyada video ve ses yoluyla bir tedavi yöntemidir. Farklı şehirlerde veya ülkelerde ya da terapistle uzak bölgelerde yaşayan insanlar için idealdir. Yüz yüze görüşme ortamını video-konuşma biçimini temel alır. Terapist yine ofisinde olur. Yüz yüze konuşma gibi belirli bir süre içinde başlar ve biter. Hiçbir şekilde ses veya görüntü kaydedilmeyecektir. Tüm süreç gizlidir. Terapist ilk toplantıda durumu net bir şekilde açıklar. Müşterilere ayrıca konuşmaları kaydetmemeleri hatırlatılır. Teknolojinin yardımıyla, uzak bölgelerdeki kliniğe gitme fırsatı olmayan veya evden çıktıklarında son derece endişeli hisseden insanlar kolayca tedavi desteği alabilirler.

Benzer talepler

Açıklama
-DUYU BÜTÜNLEME
-OTİZM
-KAYGI
-REHABİLİTASYON
-ÖZEL EĞİTİM
Açıklama
Aile içi anlaşmazlık öfke kontrolü

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Psikolog hizmeti almadan önce ilk psikolog randevusu nasıl alınır konusu dikkatli bir şekilde araştırılması gerekiyor. Çünkü psikolojik destek almak Türk psikologlar derneği etik yönetmeliği bakımından uygun bir düzende gerçekleştiriyor. Devlet hastaneleri ve klinikler psikolojik destek alınacak yerler arasında bulunuyor. Online psikolojik danışmanlık almaya karar vermek kolay bir süreç değildir. Bu nedenle karar verildiği andan itibaren psikologla iletişime geçilmelidir.

 • Psikolog ve hasta arasında uygulanması gereken etik yönetmeliğe dikkat edilmelidir.

 • Terapi gününe gidilmese dahi ücretlerin düzenli olarak yatırılmasına özen gösterilmelidir.

 • Psikolog ve hasta arasında ilk seansta belirli gün ve saatler oluşturulur.

 • Klinik psikolog tarafından belirlenen gün ve saat dilimlerine her hafta sadık kalınmalıdır.

 • Terapilere düzenli olarak devam etmek mevcut sorunun iyileştirilmesine destek olur.

 • Terapilere devam etmemek de tedavinin konusudur. Yaşanılan süreç mutlaka psikolog ile paylaşılmalıdır.

 • Terapilere geç kalan hasta için ek süre talep edilemez. Bu nedenle terapiye 10 veya 15 dakika kala bekleme salonunda yer alınmalıdır.

 • Terapiye geç kalan hasta için ek süre talep edilemez. Eğer ki terapist geç kalır ise ek süre uygulanır.

 • Hasta ve terapist arasında kurulan terapötik bağ önemlidir.

 • Hasta ve terapist arasında hiçbir şekilde sevgili, arkadaş vb. ilişkiler gelişemez. Bu durum etik yönetmeliğe aykırıdır.

 • Terapide uygulanan metotlar mutlaka terapinin dışına da taşınmalıdır. 

 • Terapi saati eğer 45 dakika ise mevcut sürede terapi sonlandırılır.

 • Herhangi bir psikiyatrik ilaç kullanılıyorsa süreç psikologa iletilmelidir.

 • Seansların ücreti kapora şeklinde önden ödenemez. Belirli gün ve saatinde her hafta düzenli olarak ödeme yapılır.

 • Hasta ve terapist arasındaki bağlar hiçbir şekilde bir başkası ile paylaşılamaz.

 • Terapi esnasında su dışında başka bir içecek ve yiyecek türü asla tüketilemez  

 • Hasta psikologu tarafından dini, dili, kültürü gibi özelliklerinden dolayı yargılanamaz.

 • Psikologun uyguladığı terapi metodu önemlidir.

 • Bdt odaklı terapi alınıyor ise psikolog tarafından verilen ödevler düzenli olarak yapılmalıdır.

 • Bazı psikologlar not alırken bazıları not almayabilir.

 • Kişi kendisini özgür hissederek yaşadığı tüm problemleri anlatabilir.