Psikolog - İşim Düştü

Psikolog

Psikologun kelime anlamı ruh bilimcidir. Psikolog gruptaki veya bireydeki davranışı veya davranışı inceler; nedeni ve bilgiyi açıklamaya ve bir çözüm bulmaya çalışır. Psikolog; hapishaneler, klinikler, hastaneler, mahkemeler, adli tıp, okullar veya fabrikalar gibi farklı alanlarda çalışabilir.

Uzman Psikolog Ne Yapar?

Popüler inanışın aksine, bir psikolog sadece hastaları dinleyen bir insan değildir. Uygulayıcı veya araştırmacıların psikologları farklı alanlarda çalışabilir ve hastaları olmayabilir. Farklı alanlarda çalışmasına rağmen, psikologlar kaba bir iş tanımına sahiptir ve aşağıdaki gibi listelenmiştir: Eğitim ve sertifika testlerini uygulamak, test sonuçlarını profesyonel psikologlar, psikiyatristler, doktorlar veya test gerektiren kurumlarla paylaşmak, atandığı alanda psikolojik destek sağlamak, psikolojik değerlendirme için nedensellik oluşturmak, dürtüsellik, davranış ve motivasyonu kontrol etmek.

İyi Bir Psikologun Nitelikleri Nelerdir?

İyi bir psikolog üst düzey gözlem kabiliyetine sahiptir ve olayları farklı açılardan görebilir. Bireyleri yargılamaktan ve onları küçük düşürmekten kaçınır. Bireylerle iş ilişkisi haricinde bir iletişim kurmaz. Devamlı süratle kendini geliştirir ve psikoloji ile ilgili yeni çıkan yayınları takip eder. Bireylerin dilinden kolaylıkla anlar. Konsantrasyonu oldukça iyidir. Psikolojinin yanı sıra felsefe, antropoloji ve sosyoloji alanlarında da bilgi sahibidir. Yeni ortaya çıkan test ve teknikler hakkında bilgisi olur.

Terapi nedir, Neden Yapılır?

Terapi, bireyin yaşadığı sorunların psikologla yaptığı seanslar neticesinde, ortadan kaldırılması ya da azaltılması yöntemidir. Pek çok insan, yaşamının herhangi bir evresinde sorunlarla karşılaşır. Bu sorunların kaynağı, terapide psikolog tarafından keşfedilir ve tedavi ile kişiye yeni bakış açıları kazandırılır. Bu sayede çok zor görülen sorunların üstesinden gelmek amaçlanır. Hayatımızda yaptığımız seçimlerin, hikâyemizle bir bağı bulunur ama biz bunun bazen farkında olmayız. Terapi, bize farkındalık kazandırır ve kendimizi tanımamıza ve daha doğru kararlar almamıza olanak sağlar.

Hayatımızdaki sorunlar genellikle bir süreç sonucunda birikir. Bu sebeple çözümün kalıcı olabilmesi için tedavi de bir süreç boyunca devam etmelidir. Yalnızca bir seans terapi ile sorunlarınızı ortadan kaldıramazsınız ancak bunun için başlangıç yapmış olursunuz.

Evinizdeki Psikolog Kimdir?

Günümüzde birçok işlem dijital dünya üzerinden yapılabilmektedir. Psikoloji seansları da internet üzerinden hizmet veren çeşitli siteler aracılığıyla uzman psikologlar eşliğinde gerçekleştirilmeye başlamış ve gitgide yaygınlaşmaktadır. Bu online terapi olarak adlandırılabilir. Bu, tüm dünyada video ve ses yoluyla bir tedavi yöntemidir. Farklı şehirlerde veya ülkelerde ya da terapistle uzak bölgelerde yaşayan insanlar için idealdir. Yüz yüze görüşme ortamını video-konuşma biçimini temel alır. Terapist yine ofisinde olur. Yüz yüze konuşma gibi belirli bir süre içinde başlar ve biter. Hiçbir şekilde ses veya görüntü kaydedilmeyecektir. Tüm süreç gizlidir. Terapist ilk toplantıda durumu net bir şekilde açıklar. Müşterilere ayrıca konuşmaları kaydetmemeleri hatırlatılır. Teknolojinin yardımıyla, uzak bölgelerdeki kliniğe gitme fırsatı olmayan veya evden çıktıklarında son derece endişeli hisseden insanlar kolayca tedavi desteği alabilirler.