Seslendirme

Arama sonuçlarına uygun ilan bulunamadı

Seslendirme

Seslendirme hizmeti seslendirme sanatçıları tarafından profesyonelce yapılan bir iş dalıdır. Genellikle televizyon, sinema ve dizilerde görsek de aslında seslendirme bir çok yerde kullanılmaktadır. Bir ürün tanıtımı, kısa reklam filmleri veya videolar için seslendirme yapılabilir. Özel aksesuarlar ve mikrofonlar sayesinde gerçekleştirilen seslendirme işleri, aynı zamanda birçok yabancı filmde de yapılan bir uygulamadır. Aktörün ya da bayan sanatçının ses tonunun yapmış olduğu role uygun olmaması nedeniyle bu yola başvuran birçok firma vardır. Seslendirme sanatçısı olarak adlandırdığımız bu insanlar işlerini profesyonel şekilde gerçekleştiren aynı zamanda birçok zorlu etaptan geçen kişilerdir.

Seslendirme Sanatçısı Kimdir?

Seslendirme sanatçıları mevcut bulunan videoda televizyon filmlerinin ya da duruma bağlı olacak şekilde çizgi filmleri ya da anime filmleri seslendirmesi için kullanılan kişilerdir. Özel stüdyoları da gerçekleştirilen seslendirme işlemleri, özel aparatlar ve aynı zamanda zamanlayıcılar sayesinde gerçekleştirilen bir meslektir.

Seslendirme sanatçısı olmak için kişilerin yapmış olduğu çalışmalar aynı zamanda ses tonunu net olarak ayarlayabiliyor olması bu işi yapabilmesine etken bir durumdur. Tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmek için seslendirme sanatçısını yapmış olduğu işe tam olarak adapte olmuş olması aynı zamanda sahiplenmiş olması gerekir. Yanlış bir cümle kurulması ya da sesi normalleşmesi durumunda tekrardan aynı sahnenin çekiliyor olması gerekir. Bu nedenle seslendirme sanatçılarının işi oldukça zordur.

Seslendirme Stüdyoları Nasıl Olmalıdır?

Seslendirme sanatçılarının çalışmış olduğu yerler genellikle ufak odalardır. Dışarıdan gelecek her türlü sesin engellenmesi aynı zamanda tüm seslerin net olarak mikrofona yansıya bilmesi için karanlık ve sessiz olanlar tercih edilir.

Özel izolasyonlu şekilde yapılan bu odalar mikrofon hoparlörler aracılığıyla benzersiz bir atmosfere ev sahipliği yapar. Seslendirme sanatçıları evlerinde bulunan teknikler sayesinde ekranda yansıtılan görüntüye uygun olacak şekilde seslendirme işini gerçekleştirir.

Bu işlemler kolay görünse de sürekli olarak tekrarı gerektiren durumlar söz konusu olabilir. Ülkemizde seslendirme sanatçısı olarak çalışan birçok kişi vardır, Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Haluk Bilginer, Yekta Kopan, Selçuk Yöntem ve Ali Poyrazoğlu bu isimlerden bazılarıdır.

Seslendirme İşinin Mali Değeri Nedir?

Seslendirilecek filmi ya da dizinin uzunluğuna bağlı olacak şekilde seslendirme sanatçısının ortalama olarak 2 saat ile 12 saat arasında çalıştığı bilinmektedir. Seslendirme sanatçıları piyasaya içerisinde oldukça düşük fiyatlara çalışır. Bu nedenle seslendirme sanatçıları genellikle bu işlemleri gerçekleştirirken zevk alır.

Parasal değer genel olarak çok önemli değildir. Çizgi filmlerin seslendirilmesi aynı zamanda anime filmler üzerinde yapılan oynamalar sayesinde birçok seslendirme sanatçısı filmlerin daha çok izlene bilmesini sağlar. Bu açıdan Haluk Bilginer, Yekta Kopan ve Ali Poyrazoğlu birçok filmde seslendirmiş oldukları karakterler sayesinde benzersiz bir deneyim yaşatmayı başarmışlardır.

Seslendirme işi herkesin yapabileceği bir durum olmadığından dolayı seslendirme sanatçısı olarak adlandırılan kişilerin özenle seçilmiş olması gerekir. Bazı okullar ve özel üniversiteler seslendirme sanatçısı adı altında bölüm kurarak gerekli olan tüm eğitimlerin verilmesi adına dersler vermektedir. Bu dersler alanında uzmanlaşmış aynı zamanda ünlü kişiler tarafından verilir.

Hizmet Vermek İçin Bize Katıl