Terzi

Terzi hizmeti veren firmalardan teklif almak için Terzi talebi oluşturun, ihtiyacınıza özel teklifler alın, dilediğiniz uzman ile çalışın!

Terzi

Her mahallede bir dükkânı bulunan terziler zanaatkâr sınıfında yer alırlar. Bir aksesuarı ya da bir kumaşı tek başına tasarlayıp düzenleyen kişilere terzi denir. Oldukça önemli bir mesleğe sahiplerdir. Genelde kalfalık ve çıraklıktan sonra gelen bir ustalık sonucu terzi olunur. Bazen de babadan geçen bir meslek olmaktadır. Terzilerin pek çok çalışma alanı bulunabileceği gibi kendi dükkânlarını açmaları da mümkündür. Bunun yanı sıra bazı eğitimler alınarak profesyonel olmak mümkündür.

Terzi Kimdir?

Etrafımızda sürekli gördüğümüz terzi dükkânları ya da pek çok tesiste bulunan terziler kimdir? Zanaatkâr olarak adlandırılan terziler  bir aksesuarı ya da bir kumaşı tek başına tasarlayan kişilere denir. Günümüzde aksesuar ve kıyafet tasarımlarını genelde büyük firmalar yapmaktadır. Bu sebeple terziler daha çok onarım ve düzenleme işine girmişlerdir. Bazı lüks ya da özel mağazalar dikim ve onarım için özel terziler tutmaktadır. Terziler son derece önemli bir meslek dalında çalışmaktadır. Herhangi bir sökük ya da düzenleme işinde terziler rol oynarlar.

Terzinin Görev ve Sorumlulukları Nedir?

Terzilerin görevi daha çok onarım ve dikim işlerini yapmaktır. Bazı terziler ise kıyafet ya da aksesuar tasarımı yapmaktadır. Zanaatkârlık mesleği olan terzilik dünyanın en eski meslekleri arasında yerini alan köklü bir meslektir. Terzilikte iyi bir statüye ulaşmak için mutlaka dünya modasını takip etmek gerekir. Terziliğin temel sorumlulukları ve temel görevleri bulunmaktadır. Terzinin müşteri ile iletişiminin etkin olması gerekir. Terzilik mesleğinde müşteri memnuniyetini en üstte tutmak çok önemlidir. Terzi aksesuar ve kıyafet tasarımı konusunda kendilerini sürekli geliştirmek zorundadır. Dünya modasını takip edip buna uygun tasarımlar yapılmadığı takdirde geride kalmış olurlar. Aynı zamanda terzi dükkânına gelen müşterileri giyim ve tarz konusunda yönlendirme yapmak gerekir.

Terzi Olmak İçin Alınması Gereken Eğitimler Nelerdir?

Terzi en esi zanaatlardan biri olmaktadır. Terziliğin temelinde kalfalık, çıraklık ve ustalık ilişkisi yer almaktadır. Terzi olmak isteyen kişilerin usta bir terzinin yanında işe başlaması gerekir. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı terzilik alanında ustalık ya da çıraklık dersleri de vermektedir. Bu dersler sonucu sınavlar olur ve sınavdan geçenlere de terzilik belgesi verilir. Diğer bir yöntem ise meslek liselerinde Giyim ve Teknoloji gibi terzilikle alakalı bölümler okumaktır. Terziler çok nadir olarak şirketlerde ve büyük giyim atölyelerinde çalışır. Terzilerin çoğu ise kendi dükkânında çalışırlar. Buralarda sökük kesik gibi işleri tamir etme işi yaparlar. Aynı zamanda terziler elbise, abiye  gelinlik ya da smokin gibi özel tasarımlar da terzilerin elinden çıkabilmektedir. Çoğu özel yerde terzilerin bulunması gerekir. Bunlardan en önemlileri tatil köyleri, şirketler, holdingler ve büyük otellerdir. Terziler bu yerlerde çalışan kişilerin önlük ya da üniformaların dikimini sağlarlar. Ya da oralara gelen müşterilerin başına gelebilecek yırtık işlerini de hemen onarmayı sağlarlar.

Benzer talepler

Açıklama
her türlü overlokdüz makina işleri yapılır 24 saat çalışabilecek durum var vardiyeli iş vermenizi istiyorum
Açıklama
kız-erkek çocuk kıyafeti , başlangıç adeti 10-15 olup adetler artacaktır.
Açıklama
Fason kız-erkek çocuk kıyafeti diktirmek istiyorum. adetler 10-15 adet ile başlayıp zamanla artacaktır.
Açıklama
30*30 ebatinda yumuşak dokulu micrafiber gözlük temizleme bezi pamuksu
Açıklama
Boğazlı ve uzun kollu olan elbiseyi kisa karpuzkol ve yakası açık seklie getirebilir misiniz? Uygun fiyat olmasını rica ediyorum öğrenciyim.
Açıklama
Resimler alıntıdır. Üst kısmı 1-ci resimdeki gibi boğazlı ve uzun kollu olan elbiseyi diğer modeller sekline getirebilir misiniz? Uygun fiyat olmasını rica ediyorum öğrenciyim.
Açıklama
kumasini tasarladigim makyaj cantalari diktirmek istiyorum. ebati 20x11x5 fermuar ve kumasi temin edecegim. ilk olarak 20 adet uretecegiz daha sonra artacak. astarli ve astarsiz tane fiyati ne kadar olur?
bayan terzi ariyorum.
Açıklama
Dikiş işleri yapıyorum
Açıklama
Bebe önlüğü benzeri işler
Açıklama
Sakarya da evde yapılabilecek tekstil işleri.düz makina overlok elimde mevcuttur.

Nelere dikkat etmeliyiz

 • Elbiselerinizde ortaya çıkabilecek herhangi küçük sökük veya yırtıklardan dolayı bu elbiseleri atmanıza gerek yoktur. Terzi hizmeti yapan yerlerden sorunların giderilmesi konusunda yardım alabilirsiniz. Terziler etek bluz gömlek ceket birçok ürünün tadilat hizmetine gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca terzi tadilat hizmetinde kumaşlarında özelliklerine göre dikim yapılması önemlidir. Burada da yine yardımınıza koşacaktır. Terzi tadilat hizmet alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bazı önemli adımları şöyle sıralayabiliriz;

 • Kumaş türüne göre dikim yapılması kıyafetlerimizin zarar görmemesi için oldukça önemlidir.

 • Kıyafete eklenecek herhangi bir aksesuar kıyafet ile uyum sağlayabilmesi açısından kombin konusunda uzman bir Terzi ile çalışmanız avantaj olacaktır

 • Etek boyu, pantolon boyu gibi boy kısmı yapılacak olan Kıyafetlerde kumaşın çekme payı hesaba katılarak kesme ve dikim işlemi yapılması önemlidir. Aksi takdirde kıyafetleriniz olduğundan daha kısa olarak kullanılmayacak hale gelebilir.

 • Abiye elbiselerin tadilat işlemlerinde uygulanacak olan adımlar daha farklı olacağı için herhangi bir terziye bu elbiselerinizi emanet etmemelisiniz

 • Yazlık kumaş türlerinde kullanılacak olan dikiş makinaları ve ekipmanları daha farklı olacaktır. Bu tarz bir kıyafetin tadilat hizmetine yaptıracağınız terziye seçerken bu ayrıntılara dikkat etmelisiniz.

 • Yıpranan elbiselerin boyanması konusunda hizmet veren Terziler bulunabilmektedir. Bu konu ile ilgili hizmet alacağınız tercihini kullanmış olduğu kumaş boyalarının kaliteli olmasına özen göstermelisiniz

 • Tadilat işlemi yapıldıktan sonra kıyafetlerinizin uygun şekilde üçlemesinin yapılmasını gerekmektedir

 • Kıyafet tadilat işlemi yapan terzilerin bu işlemi yaparken kaliteli bir iş çıkarması en önemli beklentidir Aksi takdirde sökülen yer tekrar tekrar sökülebilir ve sürekli terzi tadilat ihtiyaca ortaya çıkabilir

 • Kıyafetlere dikilecek olan düğme veya fermuar gibi bir durum söz konusuysa dikim işleminde kumaşın zarar görmemesine dikkat etmek gerekmektedir

 • Bazı Kıyafetlerde ilik açılması gerekebilir. Açılacak olan iyilikte kumaşın dokusuna zarar vermeden ve yapısını bozmadan bu iliğin açılması önemlidir. Kıyafetinizi emanet edeceğiniz terzinin bu konuda hassas davranıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

 • Ceket bluz etek pantolon gibi herhangi bir kıyafete fermuar tadilatı yaptıracaksanız kullanılacak olan fermuarın kaliteli olması oldukça önemlidir Yoksa fermuar kısa bir sürede yeniden bozulabilir